Ընտրություններ. էստոնական փորձ
Ս.թ. մարտի 1-ին էստոնիայում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, որին Բաց Էստոնիա հիմնադրամի հրավերով որպես դիտորդ մասնակցել է Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրի համակարգող Լենա Նազարյանը: Հայաստանից, Վրաստանից, Մոլդովայից և Ուկրաինայից դիտորդները առիթ են ունեցել այցելել տեղամասեր, ինչպես նաև դիտարկել էլեկտրոնային ընտրությունների ամփոփումը: Լենա Նազարյանն անդրադարձել է ընտրական օրենսգրքին, Էստոնիայի ընտրական համակարգի առանձնահատկություններին, նրա տարբերությանը հայաստանյանից, Հայաստանի համար ուսանելի փորձին: Այդ և այլ հարցերի մասին Լենա Նազարյանի հետ զրուցել է ԹԻՀԿ հաղորդակցության համակարգող Արթուր Ավթանդիլյանը:
Նախքան ընտրությունների դիտարկումը փետրվարի 27-28-ին Լենա Նազարյանը մասնակցել է մի շարք սեմինարների, որոնք նվիրված էին Էստոնիայի ընտրություններին և քաղաքական համակարգին, խորհրդարանական քարոզչությանը, էլեկտրոնային քվեարկությունը որպես Էստոնիայի էլեկտրոնային ծառայությունների էական մաս, էլեկտրոնային քվեարկության վերլուծությանը տարբեր երկրներում (Շվեյցարիա, ԱՄՆ, Ֆինլանդիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստան, Ղազախստան), էստոնական փորձի հետ համեմատությանը, ընտրությունների մոնիտորինգի պլանավորմանը և մեթոդաբանությանը:
Տեսանյութում Լենան ներկայացնում է Էստոնիայի ընտրական համակարգից և ընտրական մշակույթից իր ստացած տպավորությունները:

Elections: Estonian experience
On March 1, 2015 parliamentary elections were held in Estonia. Lena Nazaryan, Project Coordinator of Transparency International Anticorruption Center was invited from the Open Estonia Foundation to monitor the elections. Observers from Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine had opportunity to visit the precincts and observe summing up of electronic elections. Lena Nazaryan addressed Electoral Code in Estonia, the peculiarities of electoral system in Estonia, its difference from the Armenian one, its instructive experience for Armenia. Artur Avtandilyan, Communications Coordinator of TIAC spoke about this and other issues with Lena Nazaryan.
Before election observation Lena Nazaryan participated in a number of seminars on February 27-28 on Estonian election and political system, campaigning for Parliament, “E-voting an essential part of Estonian e-services”, analyzing e-voting in different countries (Switzerland, USA, Finland, UK, Russia, Kazakhstan); comparison to Estonian experience, planning election monitoring and seminar on methodology.