Դիտորդ ՀԿ-ները ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքի մասին
Ս.թ. հոկտեմբերի 20-ին «Մեդիա կենտրոնում» տեղի է ունեցել նախորդ օրը Հայաստանի մի շարք մարզերում անցկացված տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացրած ՀԿ-ների մամուլի ասուլիսը: Ասուլիսին մասնակցել են «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության անդամ ՀԿ ներկայացուցիչներ՝ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) իրավաբան Հերիքնազ Տիգրանյանը և «Խորան Արդ» ինտելեկտուալ կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը, ինչպես նաև Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ ՀԿ-ի համակարգող Եղիազար Դավթյանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանն անդրադարձել է «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության՝ տեղում դիտորդներից ստացված ահազանգերին, դիտարկման արդյունքներին, քաղած դասերին: Որոշ դեպքերում ահազանգերը գրանցվում էին ԹԻՀԿ ինտերնետային կայքի ինտերակտիվ շտեմարանում որպես քվեարկության ընթացակարգի խախտումներ, այլ դեպքերում որպես խորհրդատվություն: Դրանց մի մասի նկատմամբ օպերատիվ արձագանքի արդյունքում որոշ խախտումներ վերացվել են: Հերիքնազ Տիգրանյանի փոխանցմամբ ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է 19 ահազանգ, ինչը նախորդ՝ մարտ և հունիս ամիսներին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների համեմատությամբ ավելի քիչ է: 19 ահազանգի հիման վրա կազմվել և օրենքով սահմանված ժամկետում ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներին են ներկայացվելու 15 դիմում:
Ահազանգերի բնույթը հիմնականում չէր տարբերվում նախորդ ընտրություններին տեղի ունեցածից, մասնավորապես, մարդկանց և մեքենաների կուտակումներ, ընտրողների փոխադրումներ, ինչը այնքան տարածված է մեր երկրում, որ արդեն կարող ենք ասել ավանդույթ է դարձել: Այս հանգամանքը միանշանակ չի կարելի ասել, թե խախտում է, բայց «որոշակի ուղղորդում ենթադրվում է»: Տեղամասերից մեկի քվեախցիկում հայտնաբերվել է սահմանված նմուշի չլրացված քվեաթերթիկ, մեկ ուրիշում լրացված քվեաթերթիկը ծրարով: Երկու դեպքում դիտորդների ահազանգից հետո հանձնաժողովի նախագահը գրանցել է խախտումը:
ՀԿ ներկայացուցիչները փաստել են, որ այս անգամ դիտարկումները ցույց են տվել, որ հանձնաժողովի անդամները և նախագահները հստակ գիտեին իրենց գործառույթները, ձեռնարկել են որոշակի գործողություններ խախտումները՝ մասնավորապես կուտակումները վերացնելու ուղղությամբ: Այնուամենայնիվ, չեն եղել այնպիսի լուրջ խախտումներ, որոնք կարող էին ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ասուլիսին մասնակցող քաղաքացիական դիտորդ նախաձեռնության անդամները փաստել են մեկ այլ ուշադրության արժանի հանգամանք, որ գրեթե բոլոր համայնքներում ղեկավարները վերընտրվել են:

Observer NGOs on the process of local government elections
On October 20, 2014 Media Center hosted a press conference with the participation of local NGOs engaged in election observation mission deployed in a number of Marzes of Armenia on October 19 to monitor local government elections. Heriknaz Tigranyan, Legal Adviser of Transparency International Anticorruption Center and Armen Petrosyan, Executive Director of “KhoranArd” Intellectual Center, members of “Citizen Observer “ Initiative, as well as Yeghiazar Davtyan, Coordinator of Martuni Women's Community Council NGO took part in the press conference.
Heriknaz Tigranyan addressed the alerts reported by the observers of “Citizen Observer” Initiative from the precincts, the results of observation, the lessons learnt. In some cases the alerts were recorded on the interactive map of TIAC as violations of voting procedure. In other cases consultancy was provided to those needed. As a result of operative response some violations were eliminated in situ. Heriknaz Tigranyan said that only 19 violations were observed which is a better index as compared with the March and June local elections. Based on the given 19 violations 15 applications should be filed and submitted to the territorial election commissions within the time prescribed by law.
In some cases the nature of current alerts did not differ much from those received during the previous elections, in particular, overcrowding of people and cars, transportation of voters which is so widespread in Armenia that seem to have turned into a tradition. Transportation of voters cannot be unequivocally regarded as violation, however they may be implied as an attempt of directing voters.” An unmarked ballot paper of a defined specimen was found in a voting booth of a precinct, in other a marked ballot paper with its envelope was found. In both cases after the observers’ reporting the violations were registered by the chair of the election commission.
The representatives of NGOs mentioned that this time the observations showed that the members of election commissions precisely knew their functions and took certain measures to stop violations, particularly in case of the overcrowdings. However, serious violations that could affect the election results were not observed. The representatives of Civil Observer Initiative emphasized a noteworthy fact that almost all of the community heads were re-elected.