«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխության անհրաժեշտությունը» թեմայով քննարկում
Ս.թ. սեպտեմբերի 10-ին Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանը «Մեդիա կենտրոնում» մասնակցել է քննարկման, որի ընթացքում արծարծվել են ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունները, ոլորտում առկա խնդիրներն ու անհրաժեշտ լուծումները: Թեպետ ԹԻՀԿ-ը ներգրավված չէ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումներում, Հերիքնազ Տիգրանյանը որպես գործող իրավաբան-փաստաբան ներկայացրել է որոշակի առաջարկություններ` պրակտիկ կիրառության ընթացքում պարբերաբար տեսելով դրա խնդիրները: Նրա կարծիքով նախագիծն ընդհանուր առմամբ ողջունելի է. այն նորմերը, որոնք համապատասխանեցված են վերանայված Եվրոպական սոցիալական խարտիային, միանշանակ ընդունելի են: Տիգրանյանն անդրադարձել է որոշակի խնդիրների, որոնք լուծում չեն ստացել նախագծում և առաջարկվող այն հարցերին, որ ընդունելի չեն՝ ելնելով աշխատողի իրավունքներից:
Գործող աշխատանքային օրենսգիրքն ընդունվել է 2004 թ. նոյեմբերին և ուժի մեջ է մտել 2005 թ. հունիսին, որից հետո այն ենթարկվել է 17 փոփոխությունների ու լրացումների, այդ թվում՝ 2010 թ.: Սակայն այսօր կրկին ծագել է օրենսգիրքը փոփոխելու անհրաժեշտությունը, որը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքով՝ նախ որ կիրառության ընթացքում բազմաթիվ խնդիրներ են ծագել նաև օրենսդրության դրույթների ոչ հստակ լինելու պատճառով, ինչը տարընկալման տեղիք է տվել: Փոփոխությունների ընդունումը կհանգեցնի գործատու-աշխատող հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլի:
Քննարկման մյուս մասնկիցներն էին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար աշխատանքի և զբաղածության վարչության պետ Թադևոս Ավետիսյանը, ՀՀ արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Բորիս Խառատյանը և ՀՀ ագրոարհմիության ներկայացուցիչ Նարեկ Ներսիսյանը:

Discussion on the need for amendments to RA Labor Code
On September 10, 2014 Heriknaz Tigranyan, Legal Adviser of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) was a panelist at a discussion hosted by The Media Center. The discussion addressed the planned amendments to RA Labor Code, the problems in the sphere and the issues that need to be solved. Though TIAC was not involved in the discussions of amendment to RA Labor Code, Heriknaz Tigranyan as a practicing lawyer submitted recommendations based on the issues she recurrently encountered in her practice. In her opinion the draft was commendable. The norms that complied with the reviewed European Social Charter were unequivocally adoptable. Tigranyan reflected on some issues that were not tackled in the draft and some proposed issues that were not acceptable from the point of view of employee.
The current Labor Code was adopted in November 2004, which came into force in June 2005. After it came into effect, the Labor Code was amended 17 times, including in 2010. However there is again a need to amend the Code, conditioned by several reasons. First of all numerous issues arose while putting the Code into practice. Some misinterpretation was caused since the provisions of legislation were ambiguous. Adopting amendments will lead to a new stage regulating employer-employee relations.
Other panelists of the discussion were Tadevos Avetisyan, Head of the Department of Labour and Employment at the RA Ministry of Labour and Social Issues, Boris Kharatyan, Deputy Head of the Confederation of Trade Unions of Armenia and Narek Nersisyan, representative of the RA Agro Trade Union.