Սահմանադրական բարեփոխումները ժողովրդավարական զարգացման համատեքստում
Ս.թ. հուլիսի 10-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը «Սահմանադրական բարեփոխումները ժողովրդավարական զարգացման համատեքստում» խորագրով համաժողովի «Ընտրական համակարգի հիմնահարցեր» նիստի ընթացքում բանախոսել է «Կուսակցությունների միջոցները. ի՞նչ ցույց տվեցին 2012-2013 թթ. համապետական ընտրությունները» թեմայով: Միջոցառումը կազմակերպել էր «Հանրային քաղաքականության վերլուծության և երկխոսության Ապելլա Ինստիտուտ» վերլուծական կազմակերպությունը Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստանի օժանդակությամբ: Միջոցառմանը զեկույցներով հանդես են եկել սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ, սահմանադրության և ժողովրդավարության հարցերի առաջնակարգ փորձագետներ, միջազգային բանախոսներ:
Համաժողովին բանախոսել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Վարշավայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ամբիոնի ղեկավար, Լեհաստանի սահմանադրական դատարանի նախկին դատավոր պրոֆ. Միրոսլավ Վիրզիկովսկին, Լիբերալ ռազմավարության կենտրոնի ծրագրերի տնօրեն, Սոֆիայի համալսարանի և Կենտրոնական Եվրոպայի համալսարանի Համեմատական սահմանադրական իրավունքի պրոֆեսոր դր. Դանիել Սմիլովը Բուլղարիայից, Ռազմավարական հետազոտությունների բելառուսական ինստիտուտի, Սանկտ-Պետերբուրգի Եվրոպական համալսարանի դոցենտ դր. Ալեքսեյ Պիկուլիկը, Տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը, Ապելլա Ինստիտուտից դր. Արմեն Մազմանյանը, Մարդու իրավունքների ոլորտի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, և այլոք:

Rethinking Constitutional Reforms in Context
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center presented “Political parties’ resources: What did 2012-2013 national elections show?” during a Session “Rethinking Electoral System” at an International Conference, entitled “Rethinking Constitutional Reforms in Context,” on July 10, 2014. The public event was organized by the Apella Institute for Policy Analysis and Dialogue in partnership with the Open Society Foundations - Armenia. The conference featured talks by the drafters of constitutional changes, leading experts in constitutional issues and democracy in Armenia, as well as international speakers.
The event included presentations by Gagik Harutyunyan, the Chairman of the Armenian Constitutional Court, and the head of the Armenian government-formed Constitutional Reforms Commission, Professor Miroslaw Wyrzykowski, Chair of Human Rights, University of Warsaw, former Judge, Constitutional Court, Poland, Dr. Daniel Smilov, Program Director of Centre for Liberal Strategies, Bulgaria, Professor of Comparative Constitutional Law, University of Sofia and CEU, Dr. Alexei Pikulik, Director of Belarusian Institute for Strategic Studies, and Assistant Professor, European University in Saint Petersburg, Russia, Richard Kirakosyan, Director of Regional Studies Center, Dr. Armen Mazmanyan of Apella Institute, Vahe Grigoryan, Human Rights Attorney, etc.