«Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ի անօրինությունների վերաբերյալ
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ում կատարվող անօրինությունների վերաբերյալ քրեական գործ հարուցելու և նախաքննությունը ՀՔԾ-ին հանձնարարելու խնդրանքով հանցագործության մասին հաղորդում է հղվել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին: Հաղորդմանը միացել են «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն, Քաղաքացիական նախաձեռնության ակտիվիստներ, Հատուկ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների դիտորդական խմբի անդամներ:
Հիշեցնենք, որ ՊՈԱԿ-ի մի խումբ աշխատակիցներ ս. թ. ապրիլի 4-ին բաց նամակ էին տարածել հաստատությունում տիրող անառողջ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի, երեխաների հանդեպ բռնություն գործադրելու, ֆինանսական ապօրինությունների, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գայանե Մարգարյանի՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու ու հովանավորչությունից օգտվելու վերաբերյալ: Մամուլը և սոցիալական կայքերը արագ արձագանքել են դրան, այցեր կատարել հաստատություն ու հարցազրույցներ վերցրել աշխատակիցներից ու երեխաներից:
Այդ հրապարակումների համաձայն՝ «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գայանե Մարգարյանը բռնության ամենակոպիտ ձևեր է կիրառում` անպատվելով, ծեծելով երեխաներին ու անընդհատ հիշեցնելով նրանց ծնողների անբարոյական վարքի մասին: Երեխաների սննդի համար հատկացված գումարի ընդամենը մեկ երրորդն է ծախսվում նրանց կերակրելու համար, ներկայացվում է զգալի գումարների ծախսեր պարունակող հաշվետվություններ էքսկուրսիաների մասին, որոնց երեխաները չեն մասնակցել: Դպրոցին պատկանող «Լադա» մակնիշի մեքենան, որ վարում է տնօրենի որդին՝ Վահե Քոչարյանը, երբևէ չի ծառայել դպրոցի կարիքներին:
Հաստատությունում չկան խիստ անհրաժեշտ աշխատողներ՝ չնայած նախատեսված հաստիքներին: Ավելին, փոխարենը տնօրենը շահագործում է աշխատակիցներին՝ աշխատանքային ժամերին ստիպելով կատարել իր և հարսի տնային գործերը: Տնօրենը վերջին երեք տարվա ընթացքում 30 գոյություն չունեցող աշխատող է գրանցել և գրպանել այդ հաստիքների համար նախատեսված աշխատավարձերը: Մի քանիսի բանկային քարտերը պահելով իր մոտ՝ աշխատավարձ ստանալու օրը կանխիկացրել է ամբողջ գումարը և հավելավճարը գրպանել: Տնօրենի համախոհ–հանցակիցն է հաստատության տնտեսագետ Արթուր Ղալայանը, ով միաժամանակ զբաղեցնելով մի քանի հաստիք այլ անձանց անվամբ՝ բոլոր հնարավոր ձևերով փորձում է օգուտ ստանալ ամեն ինչից:
Տնօրենի դեմ մի քանի բողոք է ուղարկվել նախարարություն, որի աշխատակիցները նամակի հետքերով գնացել են հաստատություն և աչք փակելով իրականության վրա՝ հեռացել: Նախարարությունում նամակ-բողոքները ստանալու հաջորդ օրը տնօրենը իմացել է դրանց բովանդակության մասին: Նամակ գրողը դաժան հոգեբանական ճնշումների է ենթարկվել: Տնօրենը ամենուր հայտարարում է, որ «ունի նախարարի դաբրոն, հանրապետականը իր թիկունքին է, դատախազությունն էլ առել է»:
Հրապարակումից կարճ ժամանակ անց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նամակի հերքումն է տարածել, որը կարելի է գտնել հետևյալ հղմամբ՝ http://www.diplomat.am/news/2014-04-04-1037: Ճնշման է ենթարկվել «Հետքի» լրագրողուհին: Դպրոցի փոխտնօրեն Լարիսա Մնացականյանը տնօրենի հետ վերջին օրերին ունեցած վիճաբանությունից հետո նույն գիշերը սրտի սուր նոպա է ունեցել և այդ օրվանից չի կարողացել դպրոց մտնել: Հանդիպումներ են եղել հաստատության աշխատակիցների և երեխաների հետ, ովքեր հաստատել են նշված փաստերը: Մի քանի աշխատակիցների, ովքեր ևս հաստատել են վերը նշվածը, հարցման է ենթարկել նաև դիմողների ներկայացուցիչ փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը:
Փոխնախարար Բերիկյանը երկու օր հետո այցելել է հաստատություն, ժողով անցկացրել աշխատակիցների հետ՝ ճնշում գործադրել, որ խոստովանեն, թե ով է ուղարկել նամակը: Նա հարցազրույցի ժամանակ հաստատել է, որ երկու անգամ նույնաբովանդակ բողոքներ են եղել, սակայն իրավախախտում չի հայտնաբերել: Հավանաբար հենց Բերիկյանի հրահանգով է, որ տնօրենը հարկադրել է ուսուցիչներին ստորագրություն դնել մի փաստաթղթի տակ, որը հաստատել է, որ նրանք չեն ուղարկել նամակը: Դեպքից հետո երեխաներին ամեն կերպ կաշառում են, և վերջիններս հնարավոր բոլոր ձևերով հրաժարվում են ձայնագրություններում իրենց ասածներից:
Հարց է առաջանում՝ ինչու են երեխաները հրաժարվում իրենց ասածներից, և ինչու են նրանք այժմ այդպես պաշտպանում տնօրենին, և դա հենց այն ժամանակ, երբ նրանց հետ խոսել է Բերիկյանը: Դիմելով ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ հաղորդում ներկայացնողները վստահ են, որ նա կարող է պաշտպանել երեխաներին և թույլ չտալ, որ գործիք դառնան մի խումբ «վայ պաշտոնյաների» ձեռքում: Բացի այդ՝ չնայած մամուլի հրապարակման հետ կապված նյութեր է նախապատրաստվել, որևէ քննություն չի իրականացվել, ու հետաքննիչն անգամ չի հարցաքննել հաստատության աշխատակիցներին:

Illegalities in “Byureghavan Children's Care and Protection Boarding School” SNCO
A crime on illegalities in “Byureghavan Children's Care and Protection Boarding School” SNCO under RA Ministry of Labor and Social Affairs was reported to RA Prosecutor General with a request to initiate a criminal case and commission pre-investigation to Special Investigation Service. Transparency International Anticorruption Center NGO, civic initiative activists, members of monitoring group of special comprehensive education institutions joined the crime reporting.
It should be reminded that on April 4, a number of employees of the SNCO disseminated an open letter on unhealthy moral and psychological atmosphere in the institution, violence against children, financial misuse, abuse of her official position by SNCO director Gayane Margaryan and the patronage she enjoyed. Press and social media rapidly responded to it, paid visits to the institution and interviewed the employees and children.
According to those releases Gayane Margaryan, director of “Byureghavan Children's Care and Protection Boarding School” SNCO, used major violence, beating the children and reminding them of immoral conduct of their parents. Only one third of the allocated money was spent for the intended food, reports were submited on expenses of excursions, to which the children were not taken. The school-owned “Lada” car exploited by the director’s son Vahe Kocharyan, never served the school needs.
Though envisioned, the institution lacked some essential jobholders. Moreover, the director exploited employees in working hours, making them do her and her daughter-in-law’s housework. She registered 30 nonexistent employees and appropriated their salaries for herself. By keeping some bank cardholder’s cards by herself, on the day of salary payment she received the money and took the additional payment. The director’s accomplice was the institution’s economist Artur Ghalayan who held several positions on behalf of other people trying to benefit in every possible way.
Some complaints were sent to the Ministry against the director. Following the complaint, the Ministry employees went to the institution but they shut eyes to the problem and went away. The next day, after sending complaints to the Ministry, the director became aware of its content and exerted psychological pressure on the letter-writer. The director announced everywhere that she “got the go-ahead of the minister, the Republican Party of Armenia patronage her and she had bought the prosecutor’s office.”
Soon after the release, the letter was refuted by RA Ministry of Labor and Social Affairs, which can be found by the following link http://www.diplomat.am/news/2014-04-04-1037. Pressure was put on journalist of “Hetq.” After heated argument with the director, deputy director Larisa Mnatsakanyan had heart attack and did not go to school from that day on. There were meetings with the institution employees and children who certified the mentioned facts. Some employees who also certified the above mentioned, were interviewed by attorney Tigran Hayrapetyan, representative of the applicants.
Two days later deputy minister Berikyan visited the institution, held meeting with the employees and exerted pressure to confess who sent the letter. He certified during interview that they received complaints of the same content twice, however he did not reveal any violation of law. It may be by the instruction of Berikyan that the director imposed the teachers to sign under a document certifying that it was not they who had sent the letter. After the incident the children were bribed, and the latter refused whatever they told in recordings.
A question arises why the children denied what they had told earlier, and why they protected the director after Berikyan’s speaking with them. By applying RA prosecutor general, the crime reporters are certain that he could protect the children and not to allow them to become a tool in the hands of such kind of officials. In addition, though materials were prepared regarding the publications in media, no interrogation was conducted and the investigator did not even interview the employees.