2014 թ. ապրիլի 2-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը, քննության առնելով ՀՀ ԱԺ պատգամավորների՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45 և 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ գործով դիմումը, կայացրել է որոշում: Դրա 1-5-րդ կետերով ՀՀ Սահմանադրական դատարանը որոշել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 7-րդ հոդվածի 1-ին և 11-րդ մասերի, դրանց հետ համակարգային առումով փոխկապակցված՝ 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի դրույթները, 49-րդ հոդվածի 1-ին մասը, 2-րդ հոդվածի 6-րդ կետը, 44-րդ հոդվածի 1-ին մասը, 76-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ճանաչել ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր:
Հիմք ընդունելով աշխատակիցների դիմումները և ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանդրական դատարանի 2014 թ. ապրիլի 2-ի ՍԴՈ-1142 որոշմամբ, ինչպես նաև «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, Կազմակերպության կանոնադրության դրույթներով, առաջնորդվելով մարդու իրավունքների և ազատությունների գերակայության սկզբունքով, ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշման ոգով, դիտարկելով ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումն իր ամբողջության մեջ, ելնելով իր անդամների և աշխատակիցների իրավունքների և օրինական պահանջների իրականացման անհրաժեշտությունից՝ «Թրանսփարեսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն որոշել է չհաշվարկել և չվճարել կազմակերպության վարձու աշխատողների և պայմանագրային եկամուտ ստացող այլ անձանց համար կուտակային վճարները մինչ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը համապատասխան նոր օրենսդրական կարգավորումների ուժի մեջ մտնելը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ անձը չի ներկայացրել համապատասխան դիմում:

The Constitutional Court of the Republic of Armenia made a decision on April 2, 2014 after examining the application filed by RA National Assembly members on the case of constitutionality of Articles 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 and 86 of RA Law on Funded Pensions. In paragraphs 1-5 of its decision the Constitutional Court recognized the provisions of RA Law on Funded Pensions clause 1 of Article 5, clauses 1 and 11 of Article 7, and provisions of clause 2 of Article 13, clause 1 of Article 49, paragraph 6 of Article 2, clause 1 of Article 44, clause 2 of Article 76 interrelated with them as contradicting the Constitution and invalid.
Based on the applications filed by the Organization employees and guided by the Constitutional Court decision CCD-1142, made on April 2, 2014, as well as Clause 3 of Article 15 of RA Law on Public Organizations, provisions of the Organization’s Charter, guided by the principle of supremacy of human rights and freedoms, in the spirit of RA Constitutional Court and in view of the Constitutional Court decision in its entirety and based on the need to exercise the rights and lawful requirements of its members and staff, “Transparency International Anticorruption Center” NGO decided that it shall not calculate and pay funded contributions for its hired employees and other persons performing works (delivering services) under civil-legal agreements until entry into force of the new legislative regulations pursuant to RA Constitutional Court decision, except for the cases when a person does not file relevant application.