Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը Ազատություն ռադիոկայանի «Կիրակնօրյա վերլուծական Թամրազյանի հետ» հաղորդման հյուրն էր: Հաղորդումն անդրադարձել է 12-րդ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականին և քննարկել, թե ինչպիսին էին նրա պաշտոնավարման 6 տարիները, ինչ կփոխվի կառավարության գործելաոճում` չունենալով քաղաքական լծակներ, քաղաքական ու տնտեսական շահերի սերտաճման պայմաններում ինչ կարելի է անել օլիգարխիկ համակարգի դեմ: Վարչապետ Սարգսյանի պաշտոնավորումը նշանավորվել է միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով և սկանդալներով՝ Նաիրիտ, ռուսական գազի դիմաց առաջացած պարտք, կիպրոսյան օֆշոր:
2009 թ. հայաստանյան տնտեսական անկումը իր մեծությամբ չորրորդն էր աշխարհում: ԱՄՀ-ի տվյալներով 2009 թ. ավելի քան 14 տոկոսանոց անկումից հետո մինչ օրս Հայաստանը չի կարողացել վերականգնել իր տնտեսության մինչճգնաժամային 2008 թ. ծավալները: Հայաստանում 2013թ. տնտեսական աճը եղել է 3,5%-ի շրջանակում՝ նախագահի կողմից նախանշված 7%-ի փոխարեն։
Ըստ Սոնա Այվազյանի՝ կառավարությունն այնքանով է կոռումպացված, որքանով որ պետական պաշտոնյաները համատեղում են իրենց մասնավոր բիզնես շահերը և հանրային պաշտոնը: Այդ առումով և՛ ազգային ժողովը, և՛ կառավարությունը կոռումպացված են: Որոշ պաշտոնյաների մասին կա տեղեկատվություն և հետաքննական նյութեր, սակայն դրանց երբևիցե ընթացք չի տրվում: Դատախազությունը բազմիցս ներկայացրել է իր դիրքորոշումը ԹԻՀԿ դիմումներին, որ նրանք չեն տեսնում քրեական հանցակազմ, օրինակ, բնապահպանության նախարարի բիզնես գործունեության մեջ: Կամ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը խնդիր չի տեսնում նրանում, որ Գագիկ Խաչատրյանը, հանդիսանալով պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ, նրա հարազատները զբաղվում են բիզնեսով և նրանց բնականաբար տրվում են որոշակի արտոնություններ:
Կոռուպցիան հովանավորվում է ամենաբարձր մակարդակով և ըստ էության կառավարությունը պարզապես գործիք է նախագահի ձեռքին: Երբ վարչապետը նոր էր նշանակվել, փորձեր էր անում ցույց տալ, որ ինքը ժողովրդավարական արժեքներ կրող է՝ էլեկտրոնային կառավարման, իրավական ակտերի վերաբերյալ որոշումների ընդունման գործընթացում հանրության մասնակցության ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ է կատարել: Պաշտոնավարման առաջին ամիսներին փորձում էր քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպել և ինչ-որ խնդիրներ լուծել, սակայն ինչ որ պահի մի քանի ամիս անց դա դադարեց, որովհետև վարչապետին հնարավորություն չէր տրված անել այն, գոնե ինչ ինքը ցույց էր տալիս, որ ուզում է անել: Բնականաբար այդ քաղաքականությունը ծառայեցվելու էր մի խումբ մարդկանց բիզնես շահերին: Վարչապետը ինքը ուներ բիզնես շահ և անցյալ տարվա օֆշորային սկանդալը դրա մի բացահայտումն էր: Տիգրան Սարգսյանը լինելով վարչապետ, պատասխան է տալիս իր կողմից ղեկավարվող կաբինետի բոլոր անդամների կոռումպացված լինելու համար:
Հաղորդման մյուս հյուրերն էին Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը, «Դեմ եմ» շարժումից Դավիթ Մանուկյանը:

Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anticorruption Center was the guest of Radio Liberty’s “Sunday Analytical with Harry Tamrazian” show. It addressed the resignation of 12th Prime Minister Tigran Sargsyan and discussed about his 6-year tenure. They also spoke if it was possible to bring change in the government’s policy, given the lack of political leverages and the convergence of political and economic interests, and what could be done against oligarchic system. Prime Minister Sargsyan’s tenure was marked with international financial and economic crisis and scandals – Nairit, debt for Russian gas supplies, Cyprus offshore.
After several years of double-digit economic growth, Armenia faced a severe economic recession which was the world's fourth largest recession, with GDP declining more than 14% in 2009. Up to now Armenia was unable to recover the pre-crisis - 2008 level of its economy. In 2013 economic growth in Armenia was 3,5% instead of the 7% mentioned by the president.
According to Sona Ayvazyan the government is corrupt since public officials have private interests which improperly influence the performance of their official duties and responsibilities. In this respect both the National Assembly and the government are corrupt. There is enough information and investigative materials about some officials, however, they do not attempt to tackle the problem. The prosecutor’s office repeatedly stressed its standpoint regarding applications filed by TIAC office, telling that they do not see corpus delicti, for instance that the Minister of Nature Protection is engaged in entrepreneur activities. The Ethics Commission for High Ranking Officials does not see a problem either that close relations of Gagik Khachatryan, Head of the RA State Revenue Committee are engaged in business activities and they are granted certain privileges.
Corruption is favored by the highest level and the government is per se a tool in the hands of the president. When the Prime Minister was newly appointed he attempted to show that he was a bearer of democratic values and had certain contribution in e-government and encouraged public participation in the process of decision making on legal acts. During the first months of his tenure he attempted to meet with civil society representatives, and solve certain problems, however at a certain time several months later he failed to do it, since the Prime Minister was not allowed to do at least what he showed he wanted to do. That policy would naturally serve the business interests of a group of people. The Prime Minister had certain business interest and last year’s offshore scandal was its exposure. Tigran Sargsyan as PM was answerable for corruptness of all members of the cabinet he governed.
Other guests of the show were Karen Vardanyan, Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises, Styopa Safaryan, Secretary General of Heritage Party, Davit Manukian, a leader of the Dem Em (I Am Against) pressure group.