Կոռուպցիոն իրավիճակը Հայաստանում` Հայկական ազգային ռադիոյի եթերում
Ս.թ. դեկտեմբերի 17-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը Հայկական ազգային ռադիոյի հյուրն էր՝ քննարկելու կոռուպցիայի խնդիրը Հայաստանում: Նա գնահատել է կոռուպցիայի ներկա իրավիճակը Հայաստանում որպես լճացում՝ ելնելով հանրային ոլորտում կոռուպցիայի ընկալումը չափելու հիմնական քանակական ցուցանիշներից, քանի որ 2003-ից պրակտիկորեն փոփոխություններ չեն լինում այդ ցուցանիշներում: 2008-2011 թթ. Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) արժեքը նույնիսկ ինչ-որ չափով վատացել է, հետո մի թեթև լավացել՝ գալով մինչ 2008-ի մակարդակին: Ընդհանուր առմամբ ԿԸՀ-ն Հայաստանում միջինից ցածր և բավականին ցածր է, մոտավորապես մոտենալով վատերի սահմանին: Ռադիոհաղորդման ընթացքում քննության են առնվել նաև կոռուպցիայի դրսևորումները, դրանց դեմ պայքարի պրակտիկան, ՄԻՊ-ի դատական համակարգի վերաբերյալ աղմկահարույց զեկույցը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջոցներն ու հեռանկարները:
Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի՝ Հայաստանի շարքային քաղաքացին բավականին հանդուրժող է կոռուպցիայի նկատմամբ: Կոռուպցիայի դրսևորումներից են առավել տարածվածը՝ կաշառակերությունը, սակայն շատ ավելի վտանգավոր են բյուջետային փողերի վատնումը, պաշտոնեական կեղծիքը, հովանավորչությունը, խնամի-ծանոթ-բարեկամ երևույթը, շահերի բախման տարբեր իրավիճակները, ազդեցության չարաշահումը: Լուրջ դրսևորում է քաղաքական կոռուպցիան, ասենք՝ կուսակցությունների ֆինանսավորումը, երբ խոշոր բիզնեսմենները, որ ֆինանսավորում են կուսակցություններ, հետո ուղղակիորոն չարաշահվում է այդ գումարը: Պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ ստացած անձնական օգուտը կարող է զուտ նյութական չլինել: Օրինակ, ընտրակաշառք բաժանելու արդյունքում անձը, ով ընտրվում է նախագահ, պատգամավոր, գյուղապետ կամ քաղաքապետ, ֆորմալ առումով նյութական բարիք չի ստանում, պաշտոն է ստանում: Հետո այդ պաշտոնը նա օգտագործում է հարստանալու համար:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի արդար դատաքննության իրավունքի վերաբերյալ արտահերթ զեկույցին՝ Վարուժան Հոկտանյանը որակապես համաձայն է դրա հիմնական եզրակացությունների հետ: Հետազոտությունից հետազոտություն դատական համակարգը շարքային քաղաքացիների և փորձագետների կողմից ընկալվում է որպես շատ կոռումպացված համակարգ: Կոռուպցիայի բարձր մակարդակի գլխավոր պատճառներից մեկը դատական համակարգի ոչ անկախ և կոռումպացված լինելն է: Դատական համակարգը այն հենասյուներից է, որը քանի դեռ կոռումպացված է, շատ դժվար է երկրում կոռուպցիայի մակարդակը նվազեցները և ընկալումները փոխելը:
Միջազգային փորձից ելնելով`տարբեր, այդ թվում ռեպրեսիվ, մեթոդներով կարելի է հասնել հզոր էֆեկտի կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ինչպես օրինակ՝ Սինգապուրում, Վրաստանում էր: Սակայն, հաշվի առնելով մշակութային, կլանային հարաբերությունների առկայությունը՝ ավտորիտար մեթոդներով Հայաստանում մեծ արդյունքի չենք հասնի: Ըստ Հոկտանյանի`ելքը տնտեսական և քաղաքական ոլորտների ապամոնոպոլացումն է, մրցակցությունը, ժողովրդավարական, ազատ շուկայական հարաբերությունների զարգացումն է: Համակարգային մոտեցման խնդիր կա: Քաղաքացին ոչ միայն պետք է կաշառք չտա ու չվերցնի, այլև ահազանգի այդ մասին: Ընդդիմադիր կուսակցությունները, ՀԿ-ները, լրատվամիջոցները պետք է քաղաքացու համար դառնան այն ինստիտուտները, որոնց միջոցով կկարողանան կոռուպցիայի դեմն առնել՝ ներքևից ճնշելով: Այդ դեպքում շատ ավելի լուրջ կընկալվի այդ խնդիրը իշխանությունների կողմից:

The state of corruption in Armenia on the air of Armenian National Radio
On December 17 Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center was the guest of Armenian National Radio to discuss the problem of corruption in Armenia. Based on the main quantitative indicator of perceptions of public sector corruption he described current state of corruption in Armenia as stagnation, as practically no changes were observed in the indices ever since 2003. The scores of Transparency International’s Corruption Perceptions Index were even deteriorated in Armenia in 2008-2011. They were later somewhat improved reaching the level before 2008. Generally, Armenia in the 2013 index scored below average, approaching the boundary of the countries perceived to be highly corrupt. Among other topics discussed during the radio broadcast were corruption manifestations, practice of fighting corruption, the renowned report of Human Rights Defender of Armenia on judiciary, the means and prospects of fighting corruption in Armenia.
According to Varuzhan Hoktanyan Armenia’s common citizen is rather tolerant of corruption. Though bribery is considered to be the most widespread, embezzlement of public funds, official fraud, patronage, various situations of conflict of interest, abuse of influence are viewed to be among more dangerous manifestations of corruption. A serious manifestation of corruption is political corruption, say financing political parties, when great businessmen who finance political parties later directly misuse the money. The private gain through the misuse of entrusted power may not be purely material. For instance, a person who is elected as president, MP, village or town mayor as a result of vote buying formally gains not a material benefit, but a position and later uses that position for enrichment.
As for the Special report on right to a fair trial by the Human Rights Defender of Armenia, Varuzhan Hoktanyan qualitatively agreed with its main conclusions. Non-independent and corrupt nature of judiciary system is one of the key reasons of high-level corruption. As long as judiciary is among the corrupt pillars, it is very difficult to reduce the level of corruption and change perceptions.
Based on international experience, it is possible to gain powerful effect through repressive methods, as in Singapore or in Georgia. However, in view of cultural specifics, clan relations it is impossible to achieve great results through authoritarian methods. According to Hoktanyan demonopolization of economic and political spheres, competition, development of democratic and free market relations can be viewed as outcome of the situation. There is a need to adopt systemic approach. Not only should a citizen refuse to give or take bribes but should also whistle-blow about it. Opposition parties, NGOs, media should become the institutes for a citizen through which it will be possible to stop corruption due to oppression from beneath. Hence, the question would be more seriously perceived by the authorities.