Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի հայտարարությունը Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ
10 տարի առաջ, 2003 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Մեքսիկայի Մերիդա քաղաքում հատուկ այդ առիթով կազմակերպված բարձր մակարդակի համաժողովին մի շարք երկրներ ստորագրեցին ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիան (ուժի մեջ մտավ 2005 թ. դեկտեմբերին), որը մինչ այդ, նույն տարվա հոկտեմբերի 31-ին ընդունվել էր ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից: Այսպիսով, դեկտեմբերի 9-ը հռչակվեց Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օր: Անցած տասնամյակի գլխավոր նվաճումը կարելի է համարել թերևս այն, որ, եթե նախկինում կոռուպցիայի հիմնախնդրի մասին խոսում էին շշուկով և հանրության ճնշող մեծամասնությունը միայն մոտավոր պատկերացում ուներ այդ չարիքի և դրա հետևանքների մասին, ապա այժմ այդ հիմնախնդիրը բոլորի ուշադրության կենտրոնում է: Ներկայումս մարդկությունը հստակ ընկալում է, որ կոռուպցիան տնտեսական զարգացման գլխավոր խոչընդոտներից է: Նրա բարձր մակարդակը խթանում է աղքատությունը, բյուջեի թալանը զրկում է մարդկանց որակյալ կրթություն և բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորությունից: Վերջապես, պետության զավթումը օլիգարխիկ կլանների կողմից և քաղաքական կոռուպցիան, մանավանդ, ընտրական գործընթացներում, զրկում են մարդկանց ապագայի նկատմամբ հավատից և, կազմալուծելով ժողովրդավարության ինստիտուտները, թուլացնում են պետությունը` սպառնալով պետականության կորստով:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ 10 տարի առաջ այս նույն օրերին (դեկտեմբերի 20-ին) ուժի մեջ մտավ Հայաստանի առաջին հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման միջոցառումների ծրագիրը: Վեց տարի անց, հենց նույն օրերին ընդունվեց նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն երկրորդ ռազմավարությունը և միջոցառումների ծրագիրը: Բնական հարց է առաջանում, թե ինչ փոխվեց այս տարիների ընթացքում, ինչպիսի ձեռքբերումներով և կորուստներով ենք ունեցել և ուր ենք գնում:
Ինչպես և ողջ աշխարհում, Հայաստանում նույնպես հասարակությունը շատ ավելի լավ է իրազեկված կոռուպցիայի երևույթի մասին, քան տասը տարի առաջ: Հակակոռուպցիոն երկու ծրագրերի միջոցառումների (2003-2007 թթ. և 2009-2012 թթ.) իրականացման ընթացքում ընդունվեցին մի շարք օրենքներ և այլ իրավական ակտեր, որոնք ունեն զգալի հակակոռուպցիոն կանխարգելիչ պոտենցիալ: Քաղաքացիներն ավելի ակտիվ են օգտվում տեղեկատվություն ստանալու իրենց իրավունքից: Քաղաքացիական տարբեր նախաձեռնություններ և շարժումներ ավելի ու ավելի հաճախ են իրենց բարձրացրած հիմնահարցերում տեսնում կոռուպցիոն բաղադրիչի առկայությունը: Շնորհիվ գույքի և եկամուտների հայտարարագրման ավելի մեծ թափանցիկության՝ հանրությունն ավելի հաճախ է սկսել բարձրացնել մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց մեծ չափերի հասնող ունեցվածքի խնդիրը: Վերջապես, վերջին տարիներին մենք ականատես եղանք նաև կոռուպցիոն մեղադրանքների հիման վրա մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալությանը:
Դժբախտաբար, ավելի մեծ է ձախողումների և չօգտագործված հնարավորությունների ցուցակը: Շարունակում է ցածր մնալ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի (ԹԻ) Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) Հայաստանի ցուցանիշը: Այս տարի այն հավասար էր 36-ի և Հայաստանը այս տարվա ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակում ընդգրկված 177 երկրների շարքում կիսում էր 94-101 տեղերը: Եվ եթե այն ԱՊՀ անդամ երկրների թվում լավագույն ցուցանիշն է, ապա Եվրամիության երկրների հետ համեմատելիս ՀՀ-ն զիջում է նույնիսկ Միության անդամներից ԿԸՀ ամենացածր ցուցանիշ ունեցող Հունաստանին (40) : Այս համատեքստում խիստ կասկածելի է, որ եվրասիական ինտեգրումը նախընտրած Հայաստանը ապագայում կարձանագրի լուրջ հաջողություններ կոռուպցիայի հաղթահարման ուղղությամբ: Հայաստանը շարունակում է զիջել նաև իր հարևան Վրաստանին (ԿԸՀ 2013 թ. ցուցանիշը`49, դասակարգման աղյուսակում կիսում է 55-56 տեղերը), այնինչ 10 տարի առաջ՝ 2003թ.-ին Հայաստանը զգալիորեն առաջ էր Վրաստանից: Իր ԿԸՀ 3.0 ցուցանիշով Հայաստանն այն ժամանակ ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակում 133 երկրների շարքում կիսում էր 78-82 տեղերը, իսկ Վրաստանն իր ԿԸՀ 1.8 ցուցանիշով կիսում էր 124-128 տեղերը: Հարկ է նաև նշել, որ 2003-2011 թթ. ՀՀ ԿԸՀ ցուցանիշի դինամիկան ունեցել է նվազման միտում՝ 2003-2008 թթ. մնալով նույնը՝ 3.0, սկսած 2008թ.-ից այն դանդաղորեն նվազել է ՝ հասնելով իր նվազագույն արժեքին (2.6) 2010-2011 թվականներին:
ԹԻ-ի մեկ այլ՝ Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի այս տարվա տվյալները ցույց են տալիս, որ շարքային քաղաքացիների ընկալումները և կարծիքները Հայաստանում կոռուպցիայի իրավիճակի վերաբերյալ նախորդ տարիների համեմատ նույնպես էական փոփոխությունների չեն ենթարկվել: Հարցվածների 43 տոկոսը գտնում է, որ կոռուպցիան Հայաստանում վերջին երկու տարիներին աճել է և միայն 19 տոկոսի կարծիքով այն նվազել է: Երկրի իշխանությունների գործունեությունն՝ ուղղված կոռուպցիան նվազեցնելուն ոչ արդյունավետ է գնահատել հարցվածների 53 տոկոսը, իսկ արդյունավետ է գնահատել միայն 21 տոկոսը: Հարցվածների 69 տոկոսը դատական համակարգն ընկալում է որպես ծայրահեղ կոռումպացված կամ կոռումպացված, 66 տոկոսը այդպիսին է համարում ոստիկանությունը: Սակայն առավել մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ, ըստ հարցման արդյունքների, քաղաքացիները չեն ցանկանում ներգրավվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում և շատ քիչ են հավատում, որ իրենք ինչ-որ դեր ունեն այդ պայքարում: Այդ ցուցանիշներով Հայաստանը հարցման մեջ ներգրավված 107 երկրների շարքում զբաղեցնում է վերջին տեղերը: Մասնավորապես՝ որևէ ձևով կոռուպցիայի դեմ պայքարում ներգրավվել ցանկացել է հարցվածների ընդամենը 43 տոկոսը, որը 107 երկրների մեջ ամենացածր ցուցանիշն է: Միջազգային այլ կազմակերպությունների ուսումնասիրությունները նույնպես լուրջ առաջընթաց կոռուպցիայի դեմ պայքարում չեն արձանագրել:
Ամփոփելով վերն ասվածը՝ կարելի է արձանագրել, որ անցած տասնամյակը Հայաստանի համար չդարձավ լուրջ ձեռքբերումների տասնամյակ, և չարձանագրվեցին որակական լուրջ դրական փոփոխություններ կոռուպցիայի նվազեցման ուղղությամբ: Իսկ դա նշանակում է, որ կոռուպցիայի խորքային պատճառները, որոնց մասին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը բազմիցս նշել է իր հայտարարություններում, այդպես էլ չեն հաղթահարվել և իշխանությունների մոտ շարունակում է բացակայել դրանք հաղթահարելու քաղաքական կամքը, իսկ բնակչության անտարբերությունը և հանդուրժողականությունը հասել է ահագնացող չափերի: Այս իրավիճակից դուրս գալը պահանջում է առկա քաղաքական և տնտեսական համակարգերի արմատական փոփոխություն, որին կարելի կլինի հասնել միայն հասարակության ակտիվ պայքարի արդյունքում:

Yerevan, December 9, 2013 - Ten years ago on December 9, 2003 a number of countries signed the UN Convention against Corruption at a high-level conference organized specially for that purpose in the Mexican city of Merida. The Convention was adopted by the UN General Assembly on October 31 of the same year and entered into force in December 2005. On the occasion of the adoption of the Convention, UN declared December 9 as the International Anti-Corruption Day.
The greatest achievement of the past decade perhaps is the fact that if before people were talking about the problem of corruption in whisper and the overwhelming majority of the public had only very vague understanding about that evil and its consequences, now this problem is in the focus of attention of all. The mankind now clearly perceive that corruption is one of the main obstacles of the economic development. Its high levels foster poverty, the embezzlement of state funds deprives citizens from getting high quality of education and health services. Finally, the state capture by oligarchic clans and political corruption, especially in electoral processes, deprive people’s confidence in their future and by eroding democratic institutions weaken the state, threatening with the very loss of statehood.
With an interesting coincidence, 10 years ago, almost on the same days (on December 20) the first Anti-Corruption Strategy of Armenia with its Action Plan entered into effect. Six years later, on the same days the new, second, national anti-corruption strategy with its action plan entered into effect. Hence, a natural query emerges: what has been changed during those years, what achievements and losses we had and where we are going.
As everywhere in the world, in Armenia public now is much better aware of the phenomenon of corruption, than it was 10 years ago. During the implementation of two anti-corruption action plans (in 2003-2007 and 2009-2012) a number of laws and other legal acts were passed, which contain strong anti-corruption preventive potential. Citizens are more active in exercising their right for information. Different civic initiatives and movements in the country more and more frequently reveal the existence of corruption component in the problems they voice. Due to the greater transparency in declaring assets and property, the public more frequently raise the issue of large-size wealth acquired by a number of high-ranking officials. Finally, in the past few years we witnessed arrests of several high-ranking officials on corruption charges.
However, unfortunately the list of failures and untapped possibilities is much greater. The Transparency International’s (TI) Corruption Perception Index (CPI) score for Armenia still remains low. This year it was equal to 36 and Armenia shared 94-101th places in the CPI 2013 ranking table, which includes 177 countries and territories. And though this score is the highest among the Commonwealth of the Independent States (CIS) countries, when comparing it with the CPI scores of EU member states it is even lower than that of Greece (40), which is the lowest score among EU states. In this context, it is highly unlikely that by preferring Eurasian integration to European integration, Armenia will have serious achievements in overcoming corruption.
Armenia is still behind its neighbor Georgia (CPI 2013 score – 49, sharing 55-56th places in ranking table), whereas 10 years ago in 2003 it was much ahead of Georgia. With its 3.0 CPI score Armenia at that time was sharing 78-82nd places among 133 countries included in the ranking table, and Georgia with 1.8 CPI score was sharing 124-128th places. It should also be mentioned that in 2003-2011 the dynamics of Armenia’s CPI score revealed a trend to decrease, fluctuating around 3.0 in 2003-2007 and then slowly decreasing since 2008 getting to its minimal value of 2.6 in 2010-2011.
The findings of TI’s another survey, Global Corruption Barometer (GCB), revealed that the perceptions and opinions of ordinary citizens in Armenia about corruption also did not substantially change compared with the previous years. According to 43% of respondents the level of corruption in Armenia increased in the past 2 years, whereas only 19% think that it was decreased. The efforts of the government in curbing corruption were assessed as inefficient by 53% of the respondents and only 21% assessed them as efficient. The courts are perceived as corrupt or extremely corrupt by 69% of Armenian respondents and 66% of them considers police as such. However, the most alarming is the fact that, according to GCB findings, Armenian citizens do not wish to get involved in the fight against corruption or have very little belief that the individual matters in that fight. By these indicators Armenia is among the worst from 107 countries involved in GCB survey. In particular, only 43% of respondents is willing to get involved in some ways in the fight against corruption, which is the worst result among all 107 countries. The studies of other international organizations also did not record serious progress in the fight against corruption in Armenia.
Summarizing the mentioned above considerations, it could be asserted that the past decade did not become a decade of serious achievements for Armenia and no serious positive qualitative changes took place in reducing corruption. This means that the root causes of corruption, which Transparency International Anti-Corruption Center was constantly mentioning in its statements are still not overcome, the government still lacks political will to fight corruption, and the indifference and tolerance of the society towards corruption reached catastrophic scales. In order to get out from this situation, a radical change of the existing political and economic systems is required, which could only be achieved through active struggle of the society.