ԵՄ ֆինանավորմամբ փոքր դրամաշնորհների հայտերի ներկայացման հրավեր Հայաստանում հանրային քաղաքականության և ժողովրդավարական գործընթացների թեմաներով
- Խորհրդարանական վերահսկողության հիմնահարցերը լավ կառավարման համատեքստում
- Պետական կառավարման արդյունավետության գնահատման մոդելները
- Հանրային ծառայության գրավչության բարձրացման հնարավորությունները
- Պետական հատվածում վարձատրության և նյութական խրախուսման հիմնախնդիրները և լուծումները
- Պետական հատվածում աշխատանքային ճկունության (այդ թվում՝ այլ աշխատանքով զբաղվելու, ճկուն աշխատաժամանակի) և հորիզոնական ու ուղղահայաց շարժունակության հիմնահարցերը
- Պետական հատվածում կատարողականի գնահատման մոդելները
- Հանրային մասնակցության մոդելները քաղաքականության մշակման և հանրային հաշվետվողականության գործընթացներում
1. Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ապահովման մակարդակը, հիմնախնդիրները, պատճառները և լուծման ուղղությունները պետական բուհերում՝ շեշտադրությունը կատարելով թեմա(ներ)ի վերաբերյալ
a. Արժանապատվություն, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիություն
b. Սեռերի իրավահավասրություն
c. Ազգային, կրոնական և այլ փոքրամասնություններ և այլն
2. Քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը պետության արտաքին քաղաքականության հարցերում
3. Փոքրամասնությունների և խոցելի խմբերի ներառականությունը որոշումների ընդունման գործընթացներում
4. Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և/կամ քաղաքական կուսակցությունների թափանցիկության և հաշվետվողականության խթանում
5.Արդար և թափանցիկ ընտրական գործընթացների խթանում
Առաջարկությունները պետք է ներկայացնեն ընտրված թեմա(ներ)ի և մեթոդաբանությունների հստակ նկարագրությունն ու հիմնավորումները, ինչպես նաև նկարագրեն, թե ինչպես ուսումնասիրության առաջարկվող մեթոդներն ու գործիքները հնարավորություն կտան բացահայտելու հետազոտության թեմայի խնդիրներն ու մարտահրավերները, կատարելու հավաքագրված տվյալների համապարփակ վերլուծություն և մշակելու գործուն և իրատեսական առաջարկություններ։
Ծրագրերի ակնկալվող մեկնարկը․ մայիս 1, 2022 թ․
Ծրագրային հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը․ մարտի 25, 2022 թ․
Կիրականացվի ներկայացված հայտերը նախնական գնահատում` մրցույթին չհամապատասխանող առաջարկները բացառելու համար: Այնուհետև դրանք կներկայացվեն մրցույթային հանձնաժողովին և կգնահատվեն ըստ հետևյալ չափորոշիչների
I. Կազմակերպության/անհատի փորձը
· կազմակերպության առաքելությունը և նպատակները
· կազմակերպության/անհատի փորձը նշված ոլորտում
· ծրագրում առաջարկվող աշխատակազմի, իսկ անհատ դիմորդի դեպքում՝ ծրագրային թիմի փորձառությունը (ըստ առկայության)։
II. Առաջարկվող ծրագրի նկարագրությունը
· հիմնախնդրի ներկայացումը և կարիքի հիմնավորումը
· առաջարկվող հետազոտության նպատակահարմարությունը
· հետազոտության մեթոդաբանության հիմնավորվածությունը
· ակնկալվող արդյունքների իրատեսական լինելը
· իրականացման ժամանակացույցի իրատեսական լինելը
III. Արդյունքների կիրառականությունը
· հետազոտության արդյունքների հետագա կիրառելիությունը հանրային կառավարման և ժողովրդավարական գործընթացների կատարելագործման առումով
· հետազոտության նորարարությունը և իրականացվող այլ աշխատանքների հետ չկրկնվելու հանգամանքը
IV. Բյուջեն
· առաջարկվող ծախսերի ողջամտությունը և հիմնավորվածությունը
Բոլոր հետազոտական ծրագրերը պետք է ներառեն գենդերային վերլուծություն և դիտարկեն ընտրված հետազոտության թեմային առնչվող ներառականության և բացառման խնդիրները։
Հայտերի հրավերին մասնակցելու համար կազմակերպությունները, անհատները պետք է ուղարկեն փաթեթ՝ ներառելով՝
Ծրագրի առաջարկը` կից ներկայացված ձևաչափով
· Դիմում (Դիմումի ձև)
· Աշխատանքային պլանը (Հավելված 1)
· Ծրագրային բյուջեն ներկայացված ձևաչափով և դրա նկարագիրը (Հավելված 2)
· Ծրագրում ընդգրկված աշխատակազմի/թիմի/անհատի համառոտ կենսագրականները
· Ընտրված ոլորտում կազմակերպության/թիմի/անհատի կողմից մշակված որևէ հրապարակում կամ համապատասխան ինտերնետային հղում։
Ծրագրային առաջարկները պետք է ուղարկել հայերեն կամ անգլերեն լեզուներով մինչև ս.թ. մարտի 25-ը՝ աշխատանքային օրվա ավարտը [email protected] էլեկտրոնային հասցեով` նամակի վերնագրում նշելով «Research proposals»: Լրացուցիչ հարցերի դեպքում խնդրում ենք գրել նշված էլեկտրոնային փոստին:

Call for Proposals for EU-funded small grants focused on Research Projects on Public Policy and Democratic processes in Armenia
1. Parliamentary Oversight Issues in the Context of Good Governance;
2. Models of State Governance Efficiency Assessment;
3. Issues Related to Improvement of Public Service Attractiveness;
4. Issues of Renumeration and Material Incentives in the Public Sector;
5. Issues Related to Employment Flexibility (including having another job, flexible working hours), as well as Horizontal and Vertical Mobility in the State Sector;
6. Performance Assessment Models in the State Sector;
7. Public Participation Models in Policy Development and Public Accountability Processes;
8. Availability and Accessibility of Public Information, as well as Monitoring, Oversight and Referral Mechanisms.
1. Level of assurance, fundamental issues, causes and means of solution of human rights and democratic values in state universities with a main focus on following topic(s):
a. Dignity, physical and psychological immunity,
b. Gender equality,
c. National, religious and other minorities etc.;
2. Civil society engagement in the state foreign policy;
3. Inclusion of minorities and vulnerable groups in decision making processes,
4. Promotion of transparency and accountability of state and local government authorities and political parties
5. Promoting free and fair electoral processes
Proposals should provide explicit justification and description of the topic(s) and research methodologies selected, as well as how the offered study methods and tools would allow to uncover issues and challenges of the research topic, conduct thorough analysis of data collected and develop actionable and feasible recommendations.
Expected start of projects: May 1, 2022
Deadline for submission of project proposals: March 25, 2022
I. Organizational / individual experience
· Mission and goals of the organization;
· Experience of the organization/individual applicant in the specified sector:
· Experience of the proposed project staff and project team in case of individual applicant (if available).
II. Description of the proposal
· Presentation of the issue and justification of needs;
· relevance of the proposed research;
· Justification of the research methodology;
· Feasibility of expected outcomes;
· Feasibility of the action plan.
III. Sustainability of outcomes
· Potential for use of project outcomes in further improvement of public policy and democratic processes;
· innovative aspects and uniqueness of research proposals
IV. Budget
· Feasibility and justification of proposed costs.
All research projects should include include a gender analysis and consider inclusion and exclusion issues related to the selected research topic.
· Action Plan (Annex 1);
· Proposal budget and narratives according to the attached form (Annex 2);
· Brief bios of the project staff/team;
· Publications and/or links to publications on the selected sector developed by organization/individual.
Project proposals should be submitted in Armenian or English languages not later than March 25 end of the business day to [email protected] stating “Research proposals” in the subject line. In case of questions please write to the above-mentioned e-mail.