Խորհրդարանը գործադիր իշխանության նկատմամբ իր վերահսկողական լիազորություններն իրականացնում է, ի թիվս այլ գործիքների, նաև պետության ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթի՝ պետական բյուջեի հաստատման ու դրա կատարման նկատմամբ վերահսկողության միջոցով։ Զսպումների և հակակշիռների այս մեխանիզմի իրացումը հնարավորություն է տալիս հնարավորինս բացառել չարաշահումները՝ դրանով իսկ ապահովելով իշխանության թևերի բնականոն գործունեության համար սահմանադրական երաշխիքների պահպանումը։
2020 թվականին աշխարհում կորոնավիրուսի համավարակը ստիպել է պետություններին էապես վերանայել նաև պետական կառավարման ապարատի գործունեության մեթոդները՝ համավարակի վտանգավոր հետևանքներին հնարավորինս օպերատիվ արձագանքելու և բնակչության կյանքին ու առողջությանը սպառնացող անմիջական վտանգները չեզոքացնելու նպատակով։ Այդ հիմնավորմամբ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ ՀՀ Ազգային Ժողովը սույն թվականի ապրիլի 29-ին ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքը, որով կառավարությունն Ազգային Ժողովից ստանում է առանց Ազգային Ժողովի համաձայնության 2020 թվականի պետական բյուջեում օրենքով սահմանված 3%-ի սահմանաչափը գերազանցող վերաբաշխումներ իրականացնելու, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքով հաստատված պետական բյուջեի պակասորդը ավելացնելու և այդ ավելացված մասը ֆինանսավորելու համար լրացուցիչ պարտքեր ներգրավելու իրավունք։ Օրենքի համաձայն՝ սույն իրավական ռեժիմը գործելու է կառավարության 2020 թվականի պահուստային ֆոնդից հատկացումներ կատարելիս։ Օրենքի հիմնավորումներում մատնանշվել են ընդհանրական թվեր, մասնավորապես՝ նախատեսվում է 150 մլրդ դրամի չափով սոցիալ-տնտեսական աջակցության փաթեթ՝ ներառելով՝ 80 մլրդ դրամ տնտեսական երկարաժամկետ զարգացման, 25 մլրդ դրամ՝ ընթացիկ իրացվելիության խնդիրների լուծման համար ձեռնարկություններին աջակցության, 25 մլրդ դրամ՝ սոցիալական աջակցության և 20 մլրդ դրամ՝ պահուստային միջոցներ՝ անհրաժեշտ վերաբաշխումներ իրականացնելու համար։ Ընդ որում՝ անհասկանալի են տնտեսական երկարաժամկետ զարգացման օրակարգը, ձեռնարկությունների շրջանակը, սոցիալական աջակցության թիրախները։
Առհասարակ՝ ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից իր վերահսկողական գործիքներից որևէ չափով հրաժարումը խնդրահարույց է, այդ թվում՝ արտակարգ դրության կամ իրավիճակի կամ դրանց առնչվող անորոշության պարագայում, քանի որ դրանով նվազում է հանրային կառավարման գործընթացների թափանցիկությունը և ավելանում են կոռուպցիա ծնող գործոնները։ Սույն օրենքով նաև ստեղծվում է անցանկալի նախադեպ, որը կարող է գործարկվել նաև այլ ժամանակներում։
Սույնով հորդորում ենք ՀՀ իշխանություններին հետայսու ձեռնպահ մնալ նման պրակտիկայից։ Մինչ այդ, կոչ ենք անում․
ՀՀ կառավարությանը՝ քննարկվող ծրագրերի իրագործման ողջ գործընթացն իրականացնել առավել թափանցիկ և հաշվետվողական, քան նախատեսված է ՀՀ օրենսդրությամբ,
ՀՀ Ազգային Ժողովին՝ նախատեսված 150 մլրդ դրամի չափով վերաբաշխման ենթակա ծախսերի նկատմամբ ամենամսյա կատարողականի հաշվետվություն պահանջել կառավարությունից՝ դրանով թեկուզ post factum իրականացնելով պատշաճ խորհրդարանական վերահսկողություն պետական բյուջեում կատարվող փոփոխությունների նկատմամբ։

Statement regarding “Draft Law on Making Amendments and Supplements to RA Law on 2020 State Budget”
The parliament exercises oversight over the executive branch of government, among other instruments, through the approval and oversight of the main financial document of the country – the state budget. This mechanism of checks and balances ensures prevention of abuse of power as best as possible, thus safeguarding the constitutional guarantees for the regular activities of the branches of government.
The Covid-19 pandemic has forced countries to significantly revise methods of governance in order to be able to respond to the impacts of the pandemic efficiently in order to mitigate immediate dangers posed to public health. With this justification the Armenian government asked the National Assembly on April 29 to make amendments and supplements to the Law on the 2020 State Budget, which effectively allowed the government to make reallocations of more than the 3% threshold defined by the Law on the 2020 State Budget as well as the right to involve additional debt to cover the budget deficit.
The justifications of the law have only pointed out to general numbers, i.e. 150 billion AMD for social and economic aid, including 80 billion AMD for long-term economic development, 25 billion AMD for supporting enterprises and 20 billion AMD reserves for making reallocations. Moreover, the agenda for the long-term economic development, the scope of enterprises and targets for social assistance are not clear.
In general, foregoing any of its oversight instruments by the National Assembly is problematic, including during states of emergency and in a time of related uncertainty as it contributes to the decline of transparency in processes of public administration and the increase of factors giving way to corruption. The aforementioned legislation creates an unwanted precedent that can may be applied in other situations.
We hereby call on the Armenian authorities to refrain from such practices. Namely, we call on the Government of Armenia to carry out the entire process of projects in question in a more transparent and accountable manner than prescribed by law.
We call on the National Assembly of Armenia to request a performance report from the government regarding the expenditures of 150 billion AMD subject to reallocation, thus, at least post factum, implementing proper parliamentary oversight on changes made to the state budget.