Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կոչը սփյուռքին
Մենք` Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության և իրավապաշտպան մի խումբ կազմակերպություններս, սույն բաց նամակով դիմում ենք սփյուռքի մեր հայրենակիցներին՝ անհատների, կազմակերպությունների և ոչ ֆորմալ խմբերի` ակտիվ դիրքորոշում ստանձնելու Հայաստանի քաղաքական կյանքում:
Միշտ զգացել ենք մեր երկրի հանդեպ սփյուռքի մեծ սերը և իրապես երախտապարտ ենք արտերկրի մեր հայրենակիցների կողմից բազում տարիներ Հայաստանի ժողովրդին ցուցաբերած հսկայական ու երկարատև աջակցության համար: Այդուհանդերձ, 1991թ. Հայաստանի անկախությունից ի վեր ապրում ենք անմխիթար պայմաններում, ինչի ականատեսն եք նաև դուք. աղքատություն, բնակչության քանակի նվազում և ազգային ինքնիշխանության աստիճանական նահանջ: Շարունակաբար կեղծվող ընտրություններն ու քաղաքական կոռուպցիան գրեթե ողջ սոցիալ-տնտեսական իշխանությունը կենտրոնացրել են ոչ ներկայացուցչական օլիգարխիկ վերնախավի ձեռքում: Բնական ռեսուրսները սպառվում են՝ ծառայելով կարճատև և փոքր խմբային շահերին, աղքատությունն ու սոցիալական անարդարությունը ահագնացող չափերի են հասնում` մի խումբ որոշում կայացնողների բարեկեցության աճին զուգահեռ: Քաղաքացիների քաղաքական ու քաղաքացիական իրավունքները պարբերաբար ոտնահարվում են, անարդարության դեմ խաղաղ հավաքները դաժանորեն ճնշվում են, կախման մեջ գտնվող դատական իշխանությունն արդար դատավճիռներ չի կայացնում՝ ավելացնելով քաղաքական բանտարկյալների թիվը: Ավելին, 2016 թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմը բացահայտեց, թե ինչպես է անվերահսկելի ու անպատժելի կոռուպցիան մսխում հայոց բանակի ռեսուրսներն ու սպառնում Հայաստանի անվտանգությանը:
Անկախությունից 25 տարի անց նման պայմաններն այլևս անընդունելի են: Առաջին հայացքից թերևս ոչ այդքան ակնհայտ, սակայն հենց ժողովրդավարության պակասով են պայմանավորված մյուս գրեթե բոլոր ազգային խնդիրները: Հիրավի 21-րդ դարում ժողովրդավարությունն է ընկած պետության կառուցման հիմքում:
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, աշխատել ու անխոնջ պայքարել ենք հանուն Հայաստանում օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության: Զարգացրել ենք ենթակառուցվածք ու ակտիվացրել մեր քաղաքացիների ջանքերը ընտրությունների դիտորդության ուղղությամբ, ինչը ժողովրդավարության միակ ամենահիմնարար գործընթացն է Հայաստանում: Բայց մեր ռեսուրսները սահմանափակ են:
Հղելով այս կոչը, ցանկանում ենք հայտնել, որ մեծապես զգում ենք ձեր կարիքը ոչ թե ձեր նվիրատվություններով ու արտերկրից ուղարկվող փոխանցումներով, այլ՝ ձեր ոգու ու ֆիզիկական ներկայությամբ Հայաստանում՝ ընտրական տեղամասերում ներգրավվելով դիտորդական առաքելությունում և ստանձնելով ձեր դերը Հայաստանի ժողովրդավարության այս պատմական փնտրտուքում:
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները երկրի համար հույժ կարևոր են: 2015թ. սահմադրական հանրաքվեի արդյունքում, որն ինքնին ուղեկցվել է լայնածավալ կոռուպցիայով, Հայաստանն սկսում է անցում կատարել դեպի խորհրդարանական հանրապետություն: Սա նշանակում է, որ առաջիկայում նախագահական ընտրություններ չեն լինի և խորհրդարանական ընտրություններն են կանխորոշելու Հայաստանի ապագան:
Մենք կոչ ենք անում սփյուռքի բոլոր կազմակերպություններին, հաստատություններին ու ակտիվ անհատներին միանալ մեզ մեր ջանքերում և աջակցել՝ հանուն արդարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ազատ ու արդար ընտրությունների, հաշվետու կառավարման, քաղաքացիական իրավունքների ու արժանապատվության: Կապ հաստատեք մեզ հետ, եկե՛ք մեզ մոտ` միասին անցնելու այս խրթին ճանապարհը:
Հայաստանի ապագան ժողովրդավարական է, և այդ ապագան սկսվում է այսօր ձեր մասնակցությամբ և համախմբմամբ:
Միացե՛ք մեզ:
Մեր ընտրական դիտորդական առաքելությանը կարող եք միանալ՝ այցելելով http://citizenobserver.am կայք կամ գրելով [email protected] հասցեին: Կոչ ենք անում սփյուռքի մեր բոլոր հայրենակիցներին, անկախ տարիքից, քաղաքացիությունից, քաղաքական պատկանելությունից կամ հայերենի իմացությունից, միանալ մեզ մեր ջանքերում:

With this open letter we, a group of civil society and human rights organizations from Armenia appeal to the Diaspora Armenians – individuals, organizations and non-formal groups - to take an active stance in the political life of Armenia.
We have always felt the great love of Diaspora for our country and are indeed grateful for immense and tireless support that our compatriots abroad were rendering to the people of Armenia throughout many years. However, since Armenia’s independence in 1991, we have lived – and you have witnessed – the heart-breaking conditions of our country: poverty, depopulation, and the slow surrender of our national sovereignty. Continuously rigged elections and political corruption have concentrated almost all socio economic power in the hands of an unrepresentative oligarchic elite. Natural resources are depleted to serve short-term and small group interests; poverty and social injustice grow in parallel with the remarkably improving welfare of a number of decision-makers. Civic and political rights of citizens are systematically violated, peaceful assemblies against the injustice are brutally cracked down and the controlled judiciary fails to ensure fair judgments, increasing the number of political prisoners. After all, the 4-day war of April 2016 revealed how the uncontrolled and unpunished corruption exhausts the resources of the Armenian Army and threatens the security of Armenia.
Twenty-five years after the Independence, we can no longer consider these conditions to be the birth-pains of a new republic. Though it may not seem apparent upon first glance, the lack of democracy underpins nearly all other national issues. Indeed, democracy is at the heart of nation-building in the 21st century.
We, the undersigned, have worked and fought tirelessly for rule of law and democracy in Armenia. We have developed the infrastructure and activated our citizens in monitoring elections – the single most fundamental process of democracy. But our resources have been limited.
We are writing to tell you that we need you. Not your donations or remittances, but you – your spirit and physical presence in Armenia – here on the ground, at the voting precincts – engaging, observing, and taking ownership of your role in this historic quest for Armenian democracy.
The upcoming Parliamentary Elections are of paramount importance for the country. As a result of the Constitutional Referendum of 2015, which was itself marred by rampant corruption, Armenia now begins its transition to a parliamentary republic. This means there will be no further presidential elections, and the upcoming Parliamentary Elections will decide the future of Armenia.
We urge all the Diaspora organizations, institutions and active individuals to join us in our endeavors and render your support to promote justice, human rights, free and fair elections, accountable governance, civil rights and dignity. Get in touch with us, come to us and let’s walk this path together.
The future of Armenia is democratic, and that future begins today, with your participation and solidarity.
Join us!
Find out how to join our election observation efforts by visiting www.citizenobserver.am or emailing [email protected]. We encourage all Armenians of the Diaspora to join, regardless of age, citizenship, political affiliation, or fluency in Armenian.