Ընտրությունների մոնիտորինգի կազմակերպությունների եվրոպական ցանցը (ENEMO) խստորեն դատապարտում է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի` ENEMO-ին պաշտոնական հրավեր չտրամադրելու որոշումը` դիտարկելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը Հայաստանում:
ENEMO-ն նամակ (#01-272) է ստացել ԿԸՀ-ից` ի պատասխան ապրիլի 2-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու իր դիմումի: Նամակում ասված է` քանի որ տարբեր կազմակերպություններ ընտրությունների ժամանակ դիտորդություն իրականացնելու մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել, հնարավոր է ընտրատեղամասերում «խցանում» առաջանա: ԿԸՀ-ն նաև պարզաբանում է, որ միջազգային այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը, ԵԽԽՎ-ն, Եվրոպական խորհրդարանը, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը, արդեն հրավիրված են դիտորդություն իրականացնելու, և պնդում է, որ «լրացուցիչ դիտորդական առաքելություններ հրավիրելու կարիք չկա»: ENEMO-ն նաև տեղյակ է, որ այլ միջազգային կազմակերպությունների ևս հրավեր չի տրամադրվել նման պատճառաբանությամբ:
ԿԸՀ որոշումը հակասում է Հայաստանի կողմից ստանձնած ԵԱՀԿ Կոպենհագենի 1990 թ. փաստաթղթի 8-րդ կետին և ԵԱՀԿ այլ փաստաթղթերով ամրագրված հանձնառություններին: ENEMO-ն հավատացած է, որ միջազգային դիտորդական առաքելության սահմանափակումը չի ծառայում Հայաստանի ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրային վստահության ավելացմանը և նվազեցնում է առաջիկա ընտրությունների թափանցիկությունը:
ENEMO-ն հավատացած է, որ ԿԸՀ-ն չէ, որ պետք է որոշի դիտորդների բավարար քանակը, և ԿԸՀ-ն պատասխանատու է ապահովելու ընտրական գործընթացի կառավարումն այնպես, որ հնարավորություն տա բոլոր հետաքրքրված դիտորդներին անխափան իրականացնելու իրենց աշխատանքը` օրենքով սահմանված միջազգային չափանիշների համաձայն: Ընտրությունների դիտարկումն անկախ դիտորդների և անկողմնակալ քաղաքացիական խմբերի կողմից, ինչպիսին ENEMO-ն է, ցանկացած ժողովրդավարական գործընթացում կարևոր դեր ունի: Ոչ կառավարական ցանցերի կողմից միջազգային դիտորդության իրականացումը կրճատելով և թույլ տալով դիտորդության իրականացումը միայն միջկառավարական կազմակերպությունների կողմից՝ բավարար չեն ընտրական գործընթացի վստահելիությունն ապահովելու համար:
ENEMO-ն կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին ապահովելու, որպեսզի ապագայում խրախուսվի տեղական և միջազգային դիտորդական կազմակերպության կողմից դիտորդություն իրականացնելու հետաքրքրությունը: ENEMO-ն դիմում է միջազգային կազմակերպություններին, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ-ն, Եվրոպայի խորհուրդը, Եվրամիությանը, և ԵԱՀԿ անդամ պետությունների կառավարություններին` դատապարտելու անկախ և անկողմնակալ դիտորդներին հրավեր չտրամադրելը:
Ընտրությունների մոնիտորինգի կազմակերպությունների եվրոպական ցանցը (ENEMO) անկախ անկողմնակալ ՔՀԿ-ների միջազգային ցանց է, որն աջակցում է ժողովրդավարության զարգացմանը և քաղաքական գործընթացներում քաղաքացիների մասնակցությանը: Այն բաղկացած է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 18 երկրների 23 առաջատար տեղական դիտորդական կազմակերպություններից, ներառյալ Եվրոպական միության 3 երկրներ: 2001-ից ի վեր ENEMO-ն իրականացրել է 23 միջազգային դիտորդական առաքելություններ: ENEMO բոլոր անդամները նվիրված են անկողմնակալության, թափանցիկության, օբյեկտիվության և ճշտապահության սկզբունքներին: ENEMO-ն ու իր անդամները հարգում և խթանում են ազատ և թափանցիկ ընտրությունների անցկացման միջազգային չափանիշները, ինչպես նաև նպաստում են կրթության, մարդկանց ներգրավման և հզորացման մեխանիզմների ներդրմանը:

The European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) strongly condemns the decision of the Central Electoral Commission (CEC) of the Republic of Armenia to deny ENEMO an official invitation to observe the upcoming Parliamentary Elections in Armenia.
ENEMO received a letter (#01-272) from the CEC in response to ENEMO’s request of invitation to conduct an international election observation mission for the April 2, 2017 elections. The letter states a possible “congestion” at the polling stations due to high interest from various organizations to deploy observers during the elections. The CEC also explains that the international organizations such as OSCE/ODIHR, OSCE PA, PACE, European Parliament and CIS Inter-Parliamentary Assembly are invited to observe and alleges that “there is no need to invite an additional observation missions (sic)”. ENEMO is aware that other international organizations have also been denied an invitation on similar grounds.
The CEC decision is against paragraph 8 of the 1990 Copenhagen Document and other OSCE Commitments of the Republic of Armenia. ENEMO believes that restricting international observation does not serve to enhance public confidence in the electoral process in Armenia and undermines transparency of the upcoming elections.
ENEMO believes that the CEC is not in the position to determine the sufficient level of observation efforts and it is the CEC’s responsibility to ensure the management of the electoral process in a way that allows all interested observers carry out their work unimpeded according to the international standards to the extent permitted by law. Election observation by independent observers and impartial civic groups such as ENEMO serve an important role in any democratic process. Restricting international observation by non-governmental networks and allowing observation from only intergovernmental organizations can in no way be sufficient to ensure confidence in the electoral process.
ENEMO calls on the authorities in the Republic of Armenia to ensure that the interest from domestic and international observer organizations to deploy election observation missions are welcome in future. ENEMO appeals international organizations, such as OSCE, Council of Europe, European Union, and governments of OSCE member states to condemn the denial of invitation for independent and impartial observers in Armenia.