2017թ. ապրիլի 2-ի ՀՀ Ազգային Ժողովի նախընտրական քարոզչության ընթացքում իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին վարչական ռեսուրսների կազմակերպված և լայնածավալ չարաշահումների վերաբերյալ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի հրապարակված ուսումնասիրությունները փաստացի կասկածի տակ են առնում առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մասնակցությունը:
Հասարակական կազմակերպության հանրային լայն հնչեղություն և արձագանք ստացած ուսումնասիրության հրապարակումից երկու օր անց լրատվակայն կայքերից մեկում հրապարակվեց այդ կազմակերպության ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանի ընտանիքին և անձնական կյանքին վերաբերող տվյալներ, որոնց տիրապետում է բացառապես ՀՀ ոստիկանությունը և քննչական կոմիտեն, և որոնք, բացի Դանիել Իոաննիսյանից, չէին կարող տրամադրվել որևէ այլ երրորդ անձին:
Դանիել Իոաննիսյանի անձին և նրա ընտանիքին վերաբերող հրապարակված տեղեկությունները կազմվել են բացառապես ՀՀ ոստիկանության կողմից, և դրանց հիման վրա կայացվել են որոշումներ, որոնք իրենց բնույթով հրապարակման ենթակա չէին, քանի որ պետք է պաշտպանված լինեին անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքով: Ընտարնեկան կյանքի մասին տեղեկությունների տարածումը հանդիսանում է նաև քրեական օրենսգրքի 144 հոդվածով, ինչպես նաև Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Կոնվենցիայի 8-րդ և 14-րդ հոդվածներով:
Այսպիսով Դանիել Իոաննիսյանի՝ օրենքով պաշտպանված անձնական տվյալների հրապարակումը հանդիսանում է առաջին հերթին կոպիտ միջամտություն նրա անձնական կյանքին և նպատակ ունի ճնշում գործադրել անձամբ Դանիել Իոաննիսյանի նկատմամբ, քանի որ նրա կողմից է հրապարակվել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կատարած ուսումնասիրությունները: Սա նաև հանդիսանում է ուղղակի ճնշում հասարակական կազմակերպության գործունեության նկատմամբ:
Մեկ հասարակական կազմակերպության կողմից վարչական ռեսուրսների լայնածավալ և կազմակերպված չարաշահման բացահայտումը արձանագրում է ոչ միայն ժողովրդավարական պետության հիմնական ինստիտուտներից մեկի՝ ընտրական համակարգի նկատմամբ կատարվող ոտնձգությունները բացահայտելու գործում իրավապահ մարմինների անգործությունը, այլև պետական հանցագործությունը բացահայտող քաղաքացու նկատմամբ հետապնդումներին իրավապահ մարմինների անմիջական մասնակցությունը:
Նման գործելաոճը հատուկ է միայն ոստիկանական պետության գործիքակազմին, անհարիր է ժողովրդավարական և իրավական պետության սկզբունքներին, նպատակ ունի լռեցնել քաղաքացուն և վարկաբեկել քաղաքացիական գործունեությունը և չի համապատասխանում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման մասին ամենաբարձր մակարդակով արված հավաստիացումներին:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս.
խստորեն դատապարտում ենք Դանիել Իոաննիսյանի իրավունքների կոպիտ խախտման փաստը և բացահայտ ճնշումը «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության գործունեության նկատմամբ;
պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել նրանց նկատմամբ քաղաքական հետապնդումները;
պահանջում ենք ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից և ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունից քրեական գործ հարուցել, բացահայտել և պատասխանատվության ենթարկել հասարակական կազմակերպության ներկայացուցչի անձնական տվյալները ապօրինի կերպով երրորդ անձանց տրամադրած իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին:

The findings published by the Union of Informed Citizens NGO concerning organized and widespread abuse of administrative resources for the benefit of the ruling Republican Party of Armenia during the campaign for the Republic of Armenia National Assembly election on 2 April 2017 cast doubt on the eligibility of the ruling Republican Party of Armenia to participate in the upcoming parliamentary election.
Two days after publishing the NGO’s findings, which resonated intensively with society, a news website published data concerning the private and family life of Daniel Ioannisyan, a representative of the said organization. This was data that was available only to the Republic of Armenia Police and Investigative Committee and could not be disclosed to anyone other than Daniel Ioannisyan.
The published information on Daniel Ioannisyan’s person and family was prepared solely by the Republic of Armenia Police, serving as a basis for rendering decisions that may not be published, as they had to be protected under the law on protection of personal data. Spreading information on private life is also in violation of Article 144 of the Republic of Armenia Criminal Code and Articles 8 and 14 of the European Convention on Human Rights.
Thus, the publication of Daniel Ioannisyan’s personal data, which is protected by law, is above all a grave interference with his personal life, which is aimed at exerting pressure personally on Daniel Ioannisyan, because he was the one who published the findings of the Union of Informed Citizens NGO. This is also an explicit act of pressure on the activities of a non-governmental organization.
The fact that one non-governmental organization was able to shed light on the organized and widespread abuse of administrative resources is indicative of not only the inability of law-enforcement agencies in discovering encroachments upon the electoral system—a key institution of a democratic state, but also the direct involvement of law-enforcement agencies in the persecution of a citizen who exposes a state crime.
This style of behavior is typical only of a police state toolkit, incompatible with the principles of democracy and the rule of law, aimed at silencing a citizen and discrediting his civil activity, and inconsistent with the assurances made at the highest levels about conducting free and fair elections.
We, the undersigned organizations:
Severely deplore the grave violation of Daniel Ioannisyan’s rights and the obvious pressure on the activities of the Union of Informed Citizens NGO;
Demand immediately stopping their political persecution; and
Demand the Office of the Prosecutor General and the Special Investigative Service of the Republic of Armenia to initiate a criminal case and to find and punish the law-enforcement representatives that unlawfully disclosed to third parties the personal data of a representative of a non-governmental organization.