Ուալներշտրասե 6, A-1010
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը Հայաստանում (այսուհետ՝ Գրասենյակ) ստեղծվել է ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1999թ. հուլիսի 22-ի որոշմամբ և սկսել է իր գործունեությունը 2000թ. փետրվարի 16-ին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ԵԱՀԿ-ի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության միջև փոխըմբռնման հուշագիրը վավերացնելուց հետո: Գրասենյակը հանդիսանում է մեր պետությունում գործող եվրոպական կարևոր կառույցներից մեկը: Անցած տարիների ընթացքում գրասենյակը կարևոր դերակատարում է ունեցել Հայաստանի նորաստեղծ քաղաքական ինստիտուտների գործունեության մեջ մարդու իրավունքների սկզբունքներն առաջնահերթ դարձնելու գործում:
Սույն նամակով մենք՝ ներքոստորագրյալ քաղաքացիական հասարակական կազմակերպություններս, հայտնում ենք մեր մտահոգությունը՝ կապված մամուլում տարածում գտած ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հավանական փակման մասին տեղեկությունների վերաբերյալ: Գրասենյակի գործունեության կասեցումը մեծ վնաս կհասցնի Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն ու զարգացմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Ակնհայտ հետընթաց կունենանք այն շոշափելի արդյունքներից, որոնք ձեռք են բերվել Գրասենյակի աշխատանքի շնորհիվ:
Գրասենյակը հանդիսանում է Հայստանում գործող առանցքային ինստիտուտներից մեկը, որը կարողանում է առաջ մղել կառավարական ծրագրերի՝ ժողովրդավարական արժեքներին համահունչ լինելու պայմանը:
Հատկանշական է, որ Գրասենյակը զգալի ազդեցություն ունի ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման համար անհրաժեշտ չափանիշերի ընդունման գործում: Այն նաև ակտիվ կերպով մշտադիտարկում է պետության կողմից այդ չափանիշներին հետևելը և տալիս համապատասխան հանձնարարականներ հետագա բարեփոխումների համար: Այսօր ԵԱՀԿ գրասենյակի դերն ավելի մեծ է Հայաստանում՝ կապված գալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ, ինչպես նաև այն մարտահրավերների, որն ունի մեր պետությունը ներկա ժամանակահատվածում:
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները կարևորում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ակտիվ աջակցությունը հասարակական կազմակերպությունների գործունեությանը ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների բնագավառներում, մասնավորապես, իրավապահ մարմինների, զինված ուժերի և ընտրական բարեփոխումների գործընթացում: Գրասենյակը անվիճելի ներդրում ունի առկա խնդիրների լուծման աջակցության և համապատասխան բարեփոխումների համար ջատագովություն իրականացնելու տեսակետից:
Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աշխատանքի կարևորությունը՝ մենք ցանկանում ենք շեշտել, որ նրա փակվելը մեծապես կվնասի երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը: Հայաստանը ԵԱՀԿ գրասենյակի կարիքը ունի:

Your Excellency Mr. Zanier,
The OSCE Office in Yerevan (hereafter also referred to as the Office) has been established based on the July 22, 1999 decision of the OSCE Permanent Council and started its operation on February 16, 2000 after the National Assembly of the Republic of Armenia ratified the memorandum of understanding signed between OSCE and the Armenian Ministry of Foreign Affairs. The Office is one of the key European institutions in the country. For many years it has played a vital role in prioritizing human rights principles in the work of the newly established political institutions of the Republic of Armenia.
Hereby we the undersigned civic organizations of the Republic of Armenia express our concern regarding the statements in the media on the possibility of closing the OSCE Office in Yerevan. It will cause significant damage to the development of democratic institutions and promotion of human rights in Armenia, where tangible breakthroughs have been achieved due to the work of the Office. Currently, it is one of the key actors in Armenia that manages to push forward democratic values in the agendas of the government.
It is noteworthy that the Office has had significant impact on the adoption of respective standards for conducting democratic elections in Armenia. Besides, it has actively monitored the implementation of these standards and provided recommendations for further improvements. Nowadays, its work is immensely important due to the upcoming parliamentary elections in and the challenges that the Armenia currently faces.
Finally, Armenian civil society institutions attach great importance to the active support of the OSCE Office in Yerevan to the work of civic organizations in the field of democratic institutions and human rights, specifically regarding law enforcement agencies, armed forces, and reforms on electoral processes. The latter has had much impact in shaping this sector. It has supported these organizations to tackle various issues more effectively and advocate for necessary government reforms in Armenia.
Considering the importance of the work that the OSCE Office in Yerevan does, we want to emphasize that its closure will hinder the process of building democratic institutions in the country. The Office is much needed in Armenia.