2016թ. մարտին ընտրական օրենսգրքի բարելավման նպատակով 4+4+4 պայմանական ձևաչափով մեկնարկած բանակցությունները, որոնք ժողովրդավարության դրսևորման հնարավորություն էին և կարող էին ստեղծել ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության հիմքեր, տապալվեցին: Իշխանություն-ընդդիմություն-քաղաքացիական հասարակություն կոնսենսուսը ձախողվեց իշխանությունների կողմից՝ ընտրակարգը բարելավելու քաղաքական կամքի բացակայության, ազնիվ երկխոսության կանոնների խախտման, ինչպես նաև առանձին հարցերում անզիջում դիրքորոշումների պատճառով: Այնուհետ, 2016թ. հունիսին, իշխանության և ոչ իշխանական կուսակցությունների ներկայացուցիչները համաձայնության եկան ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմներ ներդնելու ուղղությամբ, ինչի հիման վրա ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից կատարվեցին համապատասխան փոփոխություններ ընդամենը մեկ ամիս առաջ ընդունված ընտրական օրենսգրքում և հայցվեց միջազգային կազմակերպությունների ֆինանսական աջակցությունը՝ նախատեսվող մեխանիզմները կյանքի կոչելու համար: Չնայած վերջիններիս դրսևորած պատրաստակամությանը՝ օգնելու բարելավել ընտրական գործընթացները, այս հնարավորությունը ևս տապալվեց, առնվազն, իշխանությունների պատշաճ ջանադրության բացակայության պատճառով: Սույն փաստն ամրագրվեց ԿԸՀ 2016թ. օգոստոսի 29-ի արտահերթ նիստի հայտարարությամբ, որի հիմքում դրվել էր ՀՀ կառավարության պատասխանը տեխնիկական միջոցների ապահովման անհնարինության մասին:
Քաղաքացիական հասարակության տարբեր անդամներ բազմիցս ներկայացրել են մտահոգություններ, որ Հանրապետության ընտրական նոր օրենսգիրքը զգալի hետընթաց է 2011թ. ընդունած ընտրական օրենսգրքից ժողովրդի կամքի ազատ ձևավորման և արտահայտման, հավասար ընտրական իրավունքի ապահովման և արդյունավետ պաշտպանության, ընտրական գործընթացի թափանցիկության և հանրային վերահսկողության, ինչպես նաև այլ անձանց փոխարեն քվեարկությունների կանխարգելման միջոցների արդյունավետության առումով: Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների լրջագույն մտահոգությունն են առաջացրել այնպիսի կարգավորումներ, ինչպիսիք են վարչական ռեսուրսի չարաշահման ու քրեաօլիգարխիկ հեղինակությունների ազդեցությունը երաշխավորող տարածքային ցուցակները, քաղաքական կոալիցիաների ձևավորման սահմանափակումները, դիտորդական առաքելությունների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների սահմանափակումները և նրանց գործունեության համար լրացուցիչ խոչընդոտների ստեղծումը:
Վերոնշյալը հավաստում է, որ Հայաստանի իշխանությունները չունեն ընտրական գործընթացների նկատմամբ ժողովրդի վստահության վերականգնման և ընտրական իրավունքի արդյունավետ պաշտպանության նվազագույն երաշխիքների ստեղծման ուղղությամբ իրական գործողություններ կատարելու վճռականություն:
Անդրադառնալով իշխանությունների և Հայ ազգային կոնգրես կուսակցության միջև ընտրողների կողմից ստորագրված ցուցակների հրապարակման վերաբերյալ տեղի ունեցող բանակցություններին, հարկ ենք համարում նշել, որ այդ մեխանիզմն ինքնին չի կարող հանդիսանալ արդյունավետ միջոց ընտրական իրավունքի պաշտպանության տեսանկյունից, եթե չի համապատասխանում մի քանի սկզբունքային չափանիշների: Ընտրողների ստորագրված ցուցակների հրապարակումը կարող է ընդունելի համարվել առնվազն հետևյալ պայմանները բավարարելու դեպքում.
• Ընտրողների ցուցակները պետք է լինեն լիարժեք, ինչի համար պետք է վերականգնվեն նախկին օրենսդրական կարգավորումները՝ ներառյալ այդ ցուցակների բոլոր դաշտերի լրացման օրենքի պահանջը (անձը հաստատող փաստաթղթի համար, հաշվառման հասցե, ընտրողի ստորագրություն, հանձնաժողովի անդամի անհատական կնիք, այլ նշումներ).
• Քվեարկության մասնակիցների թիվը ընտրական տեղամասում հաշվարկելուց հետո ընտրողների ստորագրված ցուցակները պետք է տրամադրվեն ընտրությունների մասնակից կուսակցություններին և դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություններին, ինչպես նաև սկանավորվեն ու հրապարակվեն ԿԸՀ կայքում` որոնման, ներբեռնման և կայքից տպագրման հնարավորությամբ և դա պետք է համարվի պաշտոնական հրապարակում.
• Ընտրողների ստորագրված ցուցակների հասանելիությունը պետք է ապահովվի ողջամիտ ժամկետներում, որպեսզի երաշխավորվի դրանց հիման վրա արդյունավետ բողոքարկման հնարավորությունը.
• Այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու հիմքով դիմումներով ապացուցման բեռը պետք է կրի պետությունը և գործի դնի իր բացառիկ տնօրինության տակ գտնվող անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, ինչպես օրինակ՝ ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից օգտագործվող Սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգը՝ ՀՀ սահմանը դեպի դուրս հատելու փաստը ստուգելու նպատակով: Կառավարությունը պետք է երաշխիքներ տրամադրի առ այն, որ հիշյալ համակարգը և/կամ կիրառվող մյուս միջոցները լիարժեքորեն բավարար են այլ անձանց փոխարեն քվեարկության դեպքերի արդյունավետ ստուգումների համար, իսկ այդպիսի ստուգման անհնարինության դեպքում կրի դրա բացասական հետևանքների պատասխանատվությունը:
Կարևորելով հանդերձ ընտրողների ստորագրված ցուցակների հրապարակումը որպես անհրաժեշտ մեխանիզմ այլ անձանց փոխարեն քվեարկությունը կանխարգելելու արդյունավետության տեսանկյունից՝ արձանագրում ենք, որ ընտրական օրենսգրքի բազմաթիվ հիմնախնդիրները և դրանց լուծում տալու առնչությամբ իշխանությունների համառ դիմադրությունը այս պահին գործնականում գրեթե անհնարին են դարձնում ազատ ու արդար ընտրությունների անցկացումը և ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով իշխանության ձևավորումը Հայաստանում:
Ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահության վերականգնման որևէ հույս սերմանելու նպատակով անհրաժեշտ է անհապաղ վերացնել հանրային վերահսկողության սահմանափակումները, դիտորդների և ԶԼՄ-ների իրավունքները վերադարձնել առնվազն նախորդ ընտրական օրենսգրքի մակարդակի կարգավորումներին, սահմանել դիտորդների բացահայտումների պաշտոնական արձանագրման ընթացակարգ և դիտորդական կազմակերպություններին ընձեռել հնարավորություն` բողոքարկելու օբյեկտիվ ընտրական իրավունքի խախտումները: Մասնավորապես, բոլոր շահագրգիռ անձանց, այդ թվում՝ ընտրողներին և դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություններին, պետք է տրամադրվեն քվեարկության արդյունքները բողոքարկելու հնարավորություն և առավել ընդգրկուն երաշխիքներ:
Որպես ընտրական օրենսդրության խախտումների կանխարգելման և պատժի նպատակների արդյունավետությունն ապահովելու միջոց, ընտրական համակարգի առողջացմանն ուղղված պետական քրեական քաղաքականության շրջանակներում իշխանությունը պետք է հրաժարվի որևէ դեպքում ընտրակարգի և ընտրական իրավունքի դեմ ուղղված հանցագործությունների համար դատապարտված անձանց համաներման միջոցով քրեական պատժից ազատելու պրակտիկայից: Բացի դրանից, պետք է խստացնել ՀՀ քրեական օրենսգրքի ընտրական հանցագործություններին վերաբերող հոդվածներով նախատեսված պատժամիջոցները, մասնավորապես՝ վերացնելով տուգանքի տեսքով նշանակվող պատիժները և երկարացնելով ազատազրկման ժամկետները, ինչպես նաև ամրագրել լրացուցիչ պարտադիր պատիժներ՝ սահմանափակելով պետական կամ տեղական ինքնակառավարման որևէ պաշտոն զբաղեցնելու, ինչպես նաև ընտրական հանձնաժողովի անդամ, վստահված անձ և դիտորդ լինելու իրավունքը (օրինակ՝ 3-5 տարի ժամկետով): Բացի դրանից պետք է վերականգնվեն այն հոդվածները, որոնց 25.05.2016թ.-ի փոփոխությունների արդյունքում քրեական պատասխանատվությունը մեղմացվել է կամ որոնք ուժը կորցրած են համարվել:
Ընտրական գործընթացների կազմակերպման և օրինականության ապահովման բոլոր տեխնիկական և մյուս երաշխիքները պետք է լինեն հանրային հսկողության ներքո, և պետութունը պետք է ապահովի դրանց բավարար թափանցիկությունը:
Ընտրակեղծարարության դեմ արդյունավետ միջոցների կիրառման նպատակով պետք է ստեղծվի Հայաստանում քվեարկության ընթացքում քաղաքացիների ներկայության ստուգման տեղեկատվական կենտրոն/շտեմարան, որը կներառի Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող քաղաքացիների տվյալներն՝ ըստ ՍԷԿՏ համակարգի կողմից տրամադրված տեղեկատվության և վարչական բողոքի քննության արդյունքում կատարված ճշտումների: Շտեմարանի տվյալներից օգտվելու հնարավորություն պետք է ունենան բոլոր շահագրգիռ կողմերը:
Ընտրական հանձնաժողովների (և ընտրատարածքային, և տեղամասային), ինչպես նաև ընտրական գործընթացի շրջանակում ձևավորվող այլ մարմինների անդամների ընտրությունը պետք է իրականացվի հրապարակային և թափանցիկ ընթացակարգերով՝ որակավորում ստանալու և մրցույթներին մասնակցելու հավասար հնարավորություններ ստեղծելով բոլորի համար:

The negotiations, launched in 4+4+4 conventional format in March 2016 to amend the Electoral Code of Armenia, which could offer an opportunity for manifestation of democracy and provide an adequate basis for building public trust in the electoral processes, failed. Government-opposition-civil society consensus fell short by the government as a result of its absence of political will to improve the electoral system, breaking the rules of honest dialogue, and its uncompromising position in certain issues. Yet, in June 2016 the representatives of the governing and non-governing political parties came to an agreement in introducing organizational and technical mechanisms for oversight over the lawfulness of the electoral process, based on which subsequent amendments were made by the National Assembly of Armenia to the Electoral Code adopted only a month before, and international organizations were requested to provide financial support for carrying out the proposed mechanisms. Despite the willingness expressed by the latter to help improve electoral processes, this opportunity failed either at least because of the government’s lack of making sufficient efforts. This fact was stipulated by the Central Electoral Commission’s (CEC) statement issued at its special session on August 29, 2016, which was based on the government’s response on the impossibility of providing technical measures.
Various members of civil society have recurrently expressed concerns, stating that the new Electoral Code of the Republic of Armenia is a significant setback compared with the Electoral Code adopted in 2011, vis-à-vis free formation and expression of people’s will; ensuring and effective protection of equal electoral right; transparency and public oversight of the electoral process; as well as effectiveness of the measures taken for eliminating the possibility of voting on someone’s behalf. Such regulations that imply misuse of administrative resources and district lists ensuring criminal-oligarchic authorities’ impact, restrictions on the formation of political coalitions, restrictions on the rights of observation missions and mass media and creation of additional obstacles to carry out their activities are of serious concern for civil society organizations.
The abovementioned verifies that the authorities of Armenia are not determined to take real actions for creating minimum safeguards in restoring public trust in the electoral processes and ensuring effective protection of electoral right.
As for the negotiations held between the government and Armenian National Congress political party on publication of signed voter lists, we need to mention that the mechanism itself cannot serve as an effective measure in protecting electoral right unless it meets some basic standards. Publication of the signed voter lists can be considered acceptable if at least the following requirements are met.
• The voter lists should be comprehensive, for which the former legislative regulations need to be restored, including the requirement to fill in all the fields in the lists in the manner prescribed by law (number of identification document, registration address, voter’s signature, individual seal of the committee member, other notes).
• After counting the number of voters who participated in voting in the electoral precinct, the signed voter lists should be available to the political parties running in the election and the organizations observing elections, as well as should be scanned and posted on CEC website, considered as an official document with an access to search, download and print.
• The signed voter lists should be available during a reasonable period to ensure filing effective complaints based on them.
• The burden of proof for applications regarding voting on someone’s behalf should be placed on the state, which should apply all the means at its exceptional disposal, such as electronic border management information system (BMIS) database used by Border Guards Troops under the National Security Service of Armenia adjunct to Government to check if Armenia’s outer border was crossed. The government should provide safeguards that the mentioned system and/or other applied means are fully sufficient for effectively checking the voting on someone’s behalf, and in case of impossibility of such checking, it should bear the responsibility for the negative consequences.
Attaching importance to publishing the signed voter lists from the point of view of its effectiveness as a necessary mechanism to prevent voting on someone’s behalf, we record that due to numerous problems of the Electoral Code and the authorities’ stubborn resistance to solve those problems, the conduct of free and fair elections in Armenia and the formation of government through expression of people’s free will has been made almost practically impossible.
In order to inspire hope in restoring public trust in elections it is necessary that restrictions on public oversight be immediately lifted, the observers and mass media representatives’ rights be restored at least to the level of the regulations stipulated in the former Electoral Code, a procedure be defined allowing observers’ findings be officially registered, and election observation organizations be empowered to file complains on the violations of objective electoral right. In particular, all the stakeholders, including the voters and the organizations that carry out observation missions should have an opportunity and more complete safeguards to complain the results of voting.
In order to prevent the violations of electoral legislation and to ensure that the purpose of punishment is effective, the authorities, within the framework of state-pursued policy for recovering the electoral system, should refuse from their practice of releasing from punishment through amnesty those offenders who were convinced of violation of electoral system and electoral right. Further, stricter punitive measures should be stipulated in the articles of Criminal Code for having committed electoral offenses, in particular, the punishments implying fines should be abolished, and the terms of imprisonment should be extended, as well as the offender should be restricted from holding any office for state or local government, as well becoming a member of election commission, proxy or observer (e.g. for 3-5 years). Moreover, those articles should be restored that, due to May 25, 2016 amendments, currently imply mitigated responsibility or are ineffective.
All the technical and other safeguards for administering electoral processes and ensuring legitimacy should be under public surveillance, and the state should guarantee their sufficient transparency.
An information center/database, including the data on the citizens who are out of the republic should be created to check the presence of citizens in Armenia in order to use effective measures against electoral fraud, according to the database provided by electronic BMIS, and amendments made as a result of examination of administrative complaints. All interested stakeholders should have access to the database.
The selection of (both district and precinct) election commissions, and members of other bodies formed within the framework of electoral process should be made in public and transparent procedures in order to have equal opportunities for acquiring qualification and participating in competitions.