Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ամալյայի անվան մրցանակը շնորհվելու է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման մեջ մասնագիտական գերազանցությամբ և նորարարությամբ աչքի ընկած անձանց: Այն սահմանվել է 2010 թ. Բանգկոկում կայացած ԹԻ տարեկան ընդհանուր ժողովի բանաձևի համաձայն՝ Օրինավորության մրցանակին զուգահեռ: Օրինավորության մրցանակը տրվում է 2000 թ. ի վեր ԹԻ շարժումից դուրս աչքի ընկած անհատներին: Մրցանակաբաշխությունը կատարելու է ԹԻ Օրինավորության մրցանակի հանձնաժողովը: Ամալյայի անվան մրցանակն առաջին անգամ տրվելու է Մալայզիայում կայանալիք ԹԻ տարեկան ընդհանուր ժողովի ժամանակ: ԹԻ Ամալյայի անվան մրցանակի թեկնածուներ կարելի է առաջադրել մինչև 2015 թ. հունիսի 30-ը: Մրցանակակիրները կհրավիրվեն Մալայզիա՝ ստանալու մրցանակները:
Ամալյայի անվան մրցանակը տրվելու է երկու անվանակարգում՝ ազդեցություն և մասնագիտական գերազանցության համար: Մրցանակի կարող են արժանանալ ԹԻ ներկայացուցչությունների աշխատակազմը, խորհրդի անդամները և կամավորները, ԹԻ անհատ անդամները, ԹԻ քարտուղարության ներկայացուցիչները: ԹԻ ներկայացուցչությունները, անհատ անդամները և ԹԻ քարտուղարությունը կարող են առաջադրել մեկական թեկնածու յուրաքանչյուր անվանակարգում:
Ամալյա Կոստանյանի մասին կարդա ՓԻՆՔ Արմենիայի («Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ) էլեկտրոնային պարբերականում:

The Transparency International Amalia Award recognizes and celebrates professional excellence and innovation within the Transparency International movement. It is being established following approval of a resolution at the 2010 Bangkok Annual Membership Meeting as a counterpart to the Integrity Awards. Launched in 2000, TI Integrity Awards honor exceptional individuals outside of the TI movement. The award will be administered by the TI Integrity Awards committee. The first TI Amalia Awards will be presented at a ceremony at TI’s next Annual Membership Meeting in Malaysia. Nominations for are open in May and and will remain open until 30 June 2015. The winners will be invited to the TI Annual Membership Meeting in Malaysia where the awards will be presented.
There are two categories of award: Impact and Professional Excellence. Staff, board members and volunteers of National Chapters, Individual Members, and staff at the TI secretariat are all eligible for an award. National Chapters, Individual Members, and the TI secretariat can make one nomination each per award category.
Read about Amalia Kostanyan in PINK Armenia's (“Public Information and Need of Knowledge” NGO) e-magazine.