ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ս. թ. մայիսի 24-ին հրապարակել է մարդու իրավունքների 2011 թ. զեկույցը: Համաձայն Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցի մարդու իրավունքների առավել նշանակալի խնդիրներն առնչվում են իրենց իշխանություններին փոխելու քաղաքացիների իրավունքի սահմանափակումներին, խոսքի և մամուլի ազատությանը և դատական համակարգի անկախությանը: Տարվա ընթացքում Հատուկ քննչական ծառայությունը քննել է կոռուպցիայի մեղադրանքով 58 գործ: 23 գործեր, որոնցում ներգրավված են 47 հոգի, որից 33-ը պետական պաշտոնյաներ, ուղարկվել են դատարան:
Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կապված մի շարք հակակոռուպցիոն գործերից բխում էր, որ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ մեղադրվող պաշտոնյաներն ավելի հաճախ են պատասխանատվության ենթարկվել, քան նախորդ տարիներին: իրավասու մարմինները ձերբակալել են ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ գեներալ-մայոր Հովհաննես Թամամյանին՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որ հանգեցրել է ծանր հետևանքների: Պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, գույքի առավել խոշոր չափերի հասնող հափշտակության և ճանապարհային ոստիկանության
ծառայողական ավտոմեքենաների լիցքավորման համար նախատեսված 218 միլիոն ՀՀ դրամ (566230 ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ բենզինի յուրացման համար ձերբակալվել է ճանապարհային ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Մարգար Օհանյանը:
Եկամուտների թափանցիկությունն ապահովող օրենսդրությունը պահանջում է, որ պետական պաշտոնյաները, նրանց ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև տարեկան 8 միլիոն ՀՀ դրամը (20780 ԱՄՆ դոլար) գերազանցող եկամուտ ունեցող քաղաքացիները ներկայացնեն եկամուտների տարեկան հայտարարագրեր: Պարզ չէր, թե պետական պաշտոնյաներն ու բարձր եկամուտներ ունեցող քաղաքացիներն ինչքանով էին հետևել օրենքին: Ըստ տեղական դիտորդների հաղորդումների հարկային մարմինները չունեին ներկայացված հայտարարագրերի արժանահավատությունը ստուգելու կարողություններ ու ռեսուրսներ:
Թեև սահմանադրությամբ և օրենքներով արգելվում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց պետական պաշտոն զբաղեցնել, սակայն գործարարները շարունակել են տեղեր զբաղեցնել խորհրդարանում, իսկ պետական տարբեր պաշտոնյաներ, ըստ հաղորդումների, շարունակել են օգտագործել իրենց պաշտոններն ի նպաստ իրենց սեփական գործարար շահերի:
Օրենքը սահմանում է պաշտոնական տեղեկատվության հանրային
հասանելիությունը: Գործնականում շատ կառույցներ և պաշտոնյաներ չեն կամեցել ապահովել այդ հասանելիությունը: Տարեվերջի դրությամբ կառավարությունը դեռ չէր ընդունել տեղեկատվության հավաքումն ու տրամադրումը կարգավորող իրավական ակտերը, որոնք պահանջվում են և լրացնում են 2003 թ. ընդունված Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքը: Պաշտոնյաները տեղեկատվության տրամադրումը մերժելիս հղում են կատարել այս ակտերի բացակայությանը: ՀԿ-ները դատարանների միջոցով տեղեկատվություն ստանալու հարցում ավելի հաջողակ են եղել, քան դրանք ուղղակիորեն պետական կառույցներից ստանալու հարցում:
Զեկույցի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք այցելել ԱՄՆ դեսպանության ինտերնետային կայքը «Մարդու իրավունքների զեկույց 2011 թ. Հայաստան»

US Department of State issued the Country Reports on Human Rights Practices on May 24, 2012. According to the Report on Armenia the most significant human rights problems in the country were limitations on citizens' right to change their government, freedom of speech and press, and the independence of the judiciary. During the year the Special Investigative Service investigated 58 cases of alleged corruption. It forwarded 23 cases involving 47 people, including 33 state officials, to the court.
Several anticorruption probes of senior police officials suggested that officials were being held accountable more frequently than in previous years for their alleged malfeasance. Authorities arrested Major-General Hovhannes Tamamian, head of the Directorate General of Criminal Investigations of the national police, on charges of abusing his authority with grave consequences. Colonel Margar Ohanian, head of the country's traffic police, was arrested for abuse of power, grand larceny, and embezzling 218 million drams ($566,230) worth of gasoline intended for traffic police vehicles.
Financial disclosure laws require that all public officials and their family members, as well as citizens with annual incomes exceeding eight million drams ($20,780), file annual asset declarations. It was unclear to what extent officials and individuals with high incomes complied. Domestic observers reported that tax authorities lacked the capacity and resources to verify the reliability of those asset declarations that were filed.
Although the constitution and laws prohibit individuals engaged in entrepreneurial activity from holding public office, businessmen continued to occupy seats in parliament, and various government officials reportedly continued to use their offices to promote their private business interests.
The law provides for public access to government information. In practice many government bodies and officials were reluctant to grant such access. As of year's end, the government had not adopted the regulations on the collection and provision of information that were required by, and supplementary to, the 2003 Freedom of Information Law. Officials cited the absence of these regulations when refusing to provide information. NGOs were more successful in gaining access to information through the courts than obtaining it directly from government agencies.
For full information on Human Rights Report on Armenia 2011 please visit US Department of State website.