Տվյալներն ըստ ժամը 16:00-ի
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը շարունակում է դիտարկել քվեարկության ընթացքը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում 300 ընտրված տեղամասերում և տեղամասերին հարող տարածքում:
Սույն հաղորդագրությունը ներառում է առավել ընդգծված՝ ստուգված խախտումների դեպքերը։
• Քվեարկության գաղտնիության միտումնավոր խախտում և ընտրողների ուղղորդում/վերահսկողություն
• Սյունիքի մարզի Սիսիանի խոշորացված համայնքի թիվ 34/24 տեղամասում ընտրողը, դուրս գալով քվեախցիկից, հայտարարել է, որ իրեն չի տրամադրվել թիվ 3 քվեաթերթիկը։
• Երևանի թիվ 9/44 տեղամասում «Հայ ազգային Կոնգրես» կուսակցության վստահված անձը նստած է եղել քվեախցիկի կողքը, այնպիսի դիրքով, որի արդյունքում խախտվում էր ընտրողների քվեարկության գաղտնիությունը: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացվել է խախտման մասին և նրան առաջարկվել է ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ և վերջինս պահանջել է, որպեսզի վստահված անձը տեղափոխվի, սակայն վերջինը հրաժարվել է կատարել նախագահի պահանջը: Նույն պահանջը ներկայացվել է նաև ոստիկանության ծառայողների կողմից, սակայն կրկին վստահված անձը մերժել է տեղափոխման պահանջը՝ հայտարարելով, որ իրավունք ունի դիտարկել քվեարկության սենյակը: Որոշ ժամանակ անց վստահված անձը տեղափոխվել է:
• Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի 20/50 տեղամասում ժամը 08։00-ից մինչև 09։15 ընկած ժամանակահատվածում մի քանի զինծառայողներ քվեարկել են քվեարկության գաղտնիության պահանջի խախտմամբ։ Միջադեպերի վերաբերյալ դիտորդը հրավիրել է տեղամասային հանձնաժողովի նախագահի ուշադրությունը և վերջինս խոտանել է զինծառայողների քվեաթերթիկները։ Ժամը 09։50-ին ևս մեկ զինծառայող դատարկ ծրար է հանձնել և հեռացել և հանձնաժողովի նախագահը դրոշմանիշ է փակցրել դատարկ ծրարի վրա և իր ձեռքով գցել քվեատուփի մեջ։
• Երեւանում Կենտրոնի թիվ 9/58 տեղամաս ժամը 13:00-ի սահմաններում ժամանել է «Հայաստան» դաշինքի վստահված անձը, որը կանգնած է քվեախցիկին շատ մոտ, որտեղից կարող էր տեսնել ընտրողի գործողությունները քվեախցիկում: Դիտորդի նկատողությունից հետո վերջինիս հեռացրել են քվեախցիկի մոտից:
• Գեղարքունիքի մարզում Գեղամասարի թիվ 20/57 տեղամասում դիտորդը նկատել է, որ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի վստահված անձ Զոյա Գևորգյանի մոտ առկա են ցուցակներ անձանց տվյալներով, որոնց մեջ վերջինս պարբերաբար նշումներ է կատարում (անուն ազգանուններ), ապա կատարում զանգեր: Զ․Գևորգյանը հանդիսանում է Շատջրեք համայնքի ղեկավարը։ Նկատվել է համագործակցություն «Հայաստան» դաշինքի վստահված անձի հետ։ Զ․Գևորգյանը ընթացիկ զանգեր է կատարել նաև հանձնաժողովի անդամներից մեկին, ապա երկուսով հանդիպել են տեղամասային կենտրոնի երկրորդ հարկում և զրուցել։ Դիտորդը մոտեցել է վստահված անձին, հարց ուղղել այն մասին, թե ինչ անվանացանկ է իր մոտ գրառում և ճանաչում է արդյոք այդ անձանց։ Զ․Գևորգյանն ի պատասխան նշել է․ «Բա իմ բնակիչներն են, չիմանա՞մ ով է եկել, նշումներ եմ անում իմ համար»։ Դիտորդն այս մասին տեղյակ է պահել հանձնաժողովի նախագահին, նշելով, որ ըստ իրեն, տեղի է ունենում վերահսկվող քվեարկություն։
• Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի 29/8 տեղամասում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության վստահված անձը պարբերաբար խոսում էր ընտրողների հետ՝ մինչև վերջիններիս քվեարկությունը և ուղղորդում նրանց: Նշվածի վերաբերյալ դիտորդը կատարել է համապատասխան գրառում հանձնաժողովի գրանցամատյանում, ինչը դուր չի եկել տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Վիրաբյանին: Կազմվել է նաև միջադեպի արձանագրություն: Դրանից հետո «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության վստահված անձը լքել է տեղամասը՝ հերթափոխի պատճառաբանությամբ:
• Գեղարքունիքի մարզում Վարդենիս համայնքի թիվ 21/51 տեղամասում ժամը 10։55-ին դիտորդը նկատել է, որ ընտրողներից մեկին տրվող քվեաթերթիկների մեջ թիվ 24 քվեաթերթիկի վրա առկա է գծանշում։ Միջադեպի մասին հանձնաժողովի նախագահին տեղեկացրել է կուսակցություններից մեկի վստահված անձը։ Հանձնաժողովի նախագահը քվեաթերթիկը վերացրել է և այդ մասին նշում է կատարվել գրանցամատյանում։
• Լոռու մարզի Շնող համայնքի թիվ 24/57 տեղամասում դիտորդը նկատել է ընտրողներին տեղամաս տեղափոխող մեքենա՝ սպիտակ NISSAN TEANA 92AA007 համարանիշներով։ Դիտորդի ֆիքսած պահին մեքենան հետ է վերադարձել՝ բերելով տարեց կնոջ, իջեցրել մեքենայից և ասել․ «24, չմոռանա՛ս»։ Դիտորդը լուսանկարել է ավտոմեքենան, փորձել է խոսել վարորդի հետ, սակայն չի ստացվել։ Նշված մեքենայի կողքին եղել է նաև ոստիկանության մեքենա։
• Երևանի Էրեբունու թիվ 10/24 տեղամասում գտնվող վստահված անձը, որն ըստ տեղամասում գտնվողների՝ «Հայաստան» դաշինքի վստահված անձ է (վկայականից դիտորդը չի կարողացել պարզել անձի ինքնությունը), պարբերաբար ընտրողներին ուղեկցել է քվեախցիկի մոտ և պատռել է չօգտագործված քվեաթերթիկները։ Բացի այդ դիտորդը նկատել է, որ նույն վստահված անձը քվեաթերթիկները վերցնում է հանձնաժողովի անդամի ձեռքից և տալիս ընտրողներին:
• Երևանի թիվ 11/27 տեղամասում դիտորդը նկատել է, որ ընտրողը ընտրելուց հետո կրկին վերադարձել է ընտրատեղամաս այլ հագուստով։ Նման վարքագիծ է դրսևորել 2 անձ։ Հանձնաժողովի նախագահը նույնպես նկատել է և խնդրել այդ անձանց լքել տարածքը։ Ընդ որում՝ դիտորդը տարածքում նկատել է նաև ավտոմեքենա, որով անձինք են պարբերաբար տեղափոխվել։
• Սյունիքի մարզում Գորիս համայնքի թիվ 34/4 տեղամասում «Իրավական մշակույթի զարգացման ինստիտուտ» կազմակերպության դիտորդ Արթուր Համբարձումյանը քվեարկության սենյակում գտնվող իրեն ծանոթ անձանց ուղղորդել է քվեարկել «Հայաստան» դաշինքի օգտին։
• Վայոց Ձորի Ջերմուկ համայնքի թիվ 36/48 տեղամասում դիտորդը արձանագրել է ընտրողների ուղղորդման դեպքեր «Հայաստան» դաշինքի վստահված անձանց կողմից, մասնավորապես, վստահված անձինք ընտրողների հետ զրուցելով նրանց ուղեկցել են մինչև քվեախցիկ, շշուկով հարցրել արդյոք ճիշտ են քվեարկել թե ոչ: Նման խախտումները կրել են շարունակական բնույթ: Բացի այդ տեղամասում գտնվող վստահված անձանց թիվը գերազանցել է օրենքով սահմանված առավելագույն թվաքանակը, վերջիններս պարբերաբար ելումուտ են անում տեղամասում՝ առանց յուրաքանչյուր անգամ մուտքի և ելքի ժամերը գրանցելու: Տեղամասային հանձնաժողովի նախագահը որևէ գործուն քայլ չի ձեռնարկում խախտումները կանխելու ուղղությամբ:
• Արարատի մարզի Ղուկասավան համայնքի թիվ 11/34 տեղամասում դիտարկել է պարբերաբար ուղղորդման դեպքեր «Հայաստան» դաշինքի վստահված անձ՝ Սոս Վանոյանի կողմից։ «Հայաստան» դաշինքի նշյալ վստահված անձը հանդիսացել է նաև գյուղապետի տեղակալ, իր՝ քվեարկության ժամանած համագյուղացիներին ընտրատեղամասի մուտքի մոտից ուղղորդել է դեպի ընտրատեղամաս և հրահանգել տեղամասում կատարվելիք գործողությունների կապակցությամբ։ Ներկաների մոտ ընկալում է ձևավորվել, որ նշված վստահված անձը տեղամասում գտնվում էր, որպեսզի իրագործի իր և համագյուղացիների միջև՝ նրանց քվեարկության մասին նախապես ձեռքբերված համաձայնությունը։ Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացվել է խախտման մասին և նրան առաջարկվել է ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ, սակայն անհրաժեշտ գործողություններ չեն ձեռնարկվել։ Վստահված անձը նախազգուշացվել է հանձնաժողովի նախագահի կողմից միայն անհայտ տեղից զանգ ստանալուց հետո։
• Կոտայքի մարզի Լեռնանիստ համայնքի թիվ 23/32 ընտրատեղամասում նույն համայնքի ղեկավար Արտյոմ Հայրապետյանը ժամանակ առ ժամանակ ելումուտ է արել ընտրատեղամաս, զրուցել հանձնաժողովի տարբեր անդամների, այդ թվում՝ նախագահի հետ, այնուհետ մոտեցել դիտորդին և հորդորել «հարցերին թեթև նայել և խնդիրներ չստեղծել», ինչպես նաև հարցրել է վերջինիս բնակության հասցեն: Դիտորդը պահանջել է Հանձնաժողովի նախագահից վերացնել խախտումը և ապահովել իր դիտարկման գրառումը գրանցամատյանում, որը մերժվել է պատճառաբանությամբ, որ քարտուղարը տեղում չէ և գրառումը կարվի ավելի ուշ: Դիտարկումը գրանցամատյանում գրառվել է, սակայն խախտումը չի վերացվել: Ժամը 16:20 սահմաններում համայնքի ղեկավարը ներկայացել է որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վստահված անձ՝ համապատասխան վկայականով:
• Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի թիվ 19/17 տեղամասում դիտորդն արձանագրել է, որ մշտապես «Հայաստան» դաշինքի երկուսից ավելի վստահված անձ է ներկա տեղամասում, որոնց ամեն անգամ դուրս են հրավիրում զգուշացումներից հետո։
• Երևանի թիվ 6/26 տեղամասում դիտորդը նկատել է, որ մի կին քվեարկելուց հետո փորձել է դուրս բերել մնացած քվեաթերթիկները։ Կնոջը նկատել են հանձնաժողովի անդամները և կանխել հեռանալու փորձը։ Կազմվել է արձանագրություն։
Իրավունքների խոչընդոտում քվեարկության փուլում
• Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքի թիվ 36/48 տեղամասում հանձնաժողովի անդամը արգելել է լուսանկարել գրանցամատյանի՝ հանձնաժողովի անդամների գործառույթների բաշխման վերաբերյալ վիճակահանության արդյունքների էջը։ Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացվել է խախտման մասին, և նրան առաջարկվել է ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ, այդ թվում` վերացնել խախտումը։ Ի վերջո հանձնաժողովի նախագահը թույլատրել է լուսանկարել։
• Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի թիվ 19/17 տեղամասում դրոշմանիշների հերթական հարյուրյակի հաշվարկի ժամանակ Yerevan.Today լրատվականի օպերատորը կոպտորեն քաշել է դիտորդի թևից՝ ասելով, որ խանգարում է իր նկարահանմանը։
Քվեարկության կարգի խախտում
• Երևանի թիվ 8/14 տեղամասում ընտրողները առանց ընտրողների ցուցակում ստորագրելու քվեարկել են ու հեռացել տեղամասից։ Ներկայացվել է պահանջ խախտումը տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի գրանցամատյանում արձանագրելու վերաբերյալ, սակայն պահանջը մերժվել է հանձնաժողովի նախագահի կողմից այն պատճառաբանությամբ, որ գրանցումը պետք է համաձայնեցնի տարածքային ընտրական հանձնաժողովի հետ:
Այլ խախտումներ
• Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքի թիվ 19/17 տեղամասում ժամը 13:10-ի սահմաններում նկատվել է, որ հանձնաժողովի անդամը մոտ 300 կտրոնի վրա չի դրել իր անհատական կնիքը։
Արձանագրված խախտումների մի մասը գրանցվել է գրանցամատյանում, մյուս մասի դեպքում դիտորդի պահանջը խախտումը գրանցամատյանում գրանցելու վերաբերյալ մերժվել է։

"Akanates" observation mission statement: Data as of 4:00 pm
The Akanates observation mission continued its observation of a sample of 300 polling stations, spread across every region of the country.
Following up on our earlier communication regarding poll openings, below are incidents observed over the course of the voting process throughout the day.
Intentional violations of ballot secrecy and surveillance/directing of voters
- At Polling Station 34/24, within the amalgamated Sisian municipality of Syunik region, the voter announced that he had not received a #3 ballot as left the voting booth.
- At Polling Station 9/44, in Yerevan, the authorized agent for the Armenian National Congress Party was sitting next to the voting booth at an angle that violated voters’ ballot secrecy. The PEC chair was notified, after which the PEC chair asked the authorized agent to move but was refused. Subsequently, a police officer also requested the authorized agent to move but was also refused. The authorized agent argued that he has a right to oversee the room. After some time, the authorized agent eventually moved.
- At Polling Station 20/50, within the Geghamasar community of Gegharkunik region, between 8։00 am and 9։15 am, a few military servicemen voted without maintaining the secrecy of their ballot. Our observer brought the incidents to the attention of the PEC chair, who invalidated the ballots. At 9:50 am, another military servicemen submitted an empty envelope and left the polling station. The PEC chair affixed a holographic stamp on the empty envelope and dropped it himself into the ballot box.
- At Polling Station 9/58, in the Central (Kendron) district of Yerevan, at around 1:00 pm, the authorized agent of the Armenia Alliance arrived and positioned himself very near the voting booth, such that he violated the secrecy of the vote. When this was raised by our observer, he moved away from the voting booth.
- At Polling Station 20/57, in the Geghamasar community of Gegharkuni, region, our observer noticed that the authorized agent for the I’m Honored Alliance, Zoya Gevorgyan, had lists with her that contained the first and last names of voters, on which she was making notes and subsequently making phone calls. Gevorgyan is the mayor Shatjrek. Our observer noticed her cooperating with the authorized agent for the Armenia Alliance. Gevorgyan also made regular calls to one of the commission members, and the two went up to the second floor to discuss. Our observer approached Gevorgyan to ask what list she had and whether she knew these people. Gevorgyan responded “These are my residents, shouldn’t I know who has come? I am making notes for myself.” Our observer informed the PEC chair, suggesting that he believed that voters were being surveilled.
- At Polling Station 29/8, in the city of Abovyan in Kotayk region, the authorized agent for the Prosperous Armenia Party was frequently speaking with voters as they went in to vote and directing them. Our observer made a note of this in the official register for the polling station, which upset PEC chair Ashot Virapyan. An incident was also recorded. Subsequently, the authorized agent left the polling station.
- At Polling Station 21/51, in the city of Vardenis in Gegharkunik region, at 10:55 am, our observer noticed that the #24 ballot handed to a voter had a mark on it. The incident was reported to the PEC chair and a party authorized agent. The PEC chair canceled the ballot and recorded the incident in the official polling station register.
- At Polling Station 24/57, in the Shnogh community of Lori region, our observer noticed a vehicle bringing voters to the polling station. It was a white Nissan Teana, with license plate 92AA007. Our observer saw the vehicle return and bring an elderly lady. As the lady exited the vehicle, the driver said “#24, don’t forget.” Our observer photographed the vehicle and tried to speak to the driver but was not able to. Next to the vehicle was a police patrolcar.
- At Polling Station 10/24, in the Erebuni district of Yerevan, the authorized agent for the Armenia Alliance (according to others in the polling station, our observer was not able to read his badge) regularly directed voters to the voting booth and ripped the unused ballot papers. Other than that, our observer noticed that the authorized agent took the ballot papers from the hands of a PEC member and gave them to the voters.
- At Polling Station 11/27 in Yerevan, our observer noticed that a voter, after already having voted, returned to the polling station wearing different clothes. A second voter also did this. The PEC chair also noticed and asked the person to leave the premises. Our observer also noticed a vehicle that was regularly bringing people to the polling station.
- At Polling Station 34/4, in the city of Goris in Syunik region, the observer for the Legal Culture Development Institute, Artur Hambardzumyan, directed a voter that was familiar to him to vote for the Armenia Alliance.
- At Polling Station 36/48, in the city of Jermuk in Vayots Dzor region, our observer recorded instances of the authorized agent for the Armenia Alliance directing voters. Specifically, he spoke to them as they approached the voting booth together, and whispered to them asking if they had voted correctly or not. Such violations were continuous. Also, the number of authorized party agents exceeded the maximum limit set in the Electoral Code (2), as multiple agents went in and out of the polling station, without the times being recorded in the official poll register. The PEC chair did not take any steps to correct these violations.
- At Polling Station 11/34 in the Ghukasavan community of Ararat region, our observer recorded multiple instances where the authorized agent for the Armenia Alliance, Sos Vanoyan, directed voters. Ghukasyan is also a deputy mayor of a village. As voters from his village came in, he directed them and ordered them around as they voted. Those present were left with the impression that the authorized agent was placed there to oversee the fulfillment of previous arrangements with voters regarding their choice. The PEC chair was informed of the violations, however the necessary response was not undertaken. The PEC chair only warned the authorized agent after receiving a phone call. Our observer was not able to ascertain who made the phone call.
- At Polling Station 23/32 in the Lernanist community of Kotayk region, the local mayor, Artyom Hayrapetyan, came in and out of the polling station from time to time, spoke with different PEC members, including the PEC chair, and then approached our observer and urged him to “take a light approach to issues and not cause problems” and then asked for his address. Our observer asked the PEC chair to address the situation and record the incident in the official polling station register. This request was refused with the excuse that the PEC secretary was not currently present and would take care of it later. It was eventually recorded in the register but the mayor continued to come in and out. Around 4:20 pm, the mayor returned with a badge certifying him as an authorized agent for the Civil Contract Party.
- At Polling Station 19/17, in the city of Gavar in Gegharkunik region, our observer took notice that the Armenia Alliance had more than the maximum number of authorized agents (2). Each time they were warned, they would leave the polling station, but the issue kept being repeated.
- At Polling Station 6/26 in Yerevan, our observer that a woman tried to take out the unused ballot papers after voting, instead of disposing them in the wastepaper bin behind the voter screen. The PEC members also noticed and did not allow her to leave with the unused ballot papers. The incident was recorded in the official polling station register.
Impeding the work of our observers
- At Polling Station 36/48, in the city of Jermuk in Vayots Dzor region, a PEC member impeded our observer from photographing the official polling station register, specifically the page outlining the rotation of duties among the PEC members throughout the day (which is the result of a lottery). The PEC chair was informed of the violation and eventually permitted the page to be photographed.
- At Polling Station 19/17, in the city of Gavar in Gegharkunik region, during the counting of the holographic stamps, a cameraman for Yerevan.Today abrasively pulled our observers’ arm, saying that he was blocking his shot.
Violations of the voting procedure
- At Polling Station 8/14, in Yerevan, voters were permitted to vote without signing the paper voter list. They had already left the polling station. Our observer requested the violation to be recorded in the official polling station register; however, the PEC chair refused, insisting that it should be taken up with the territorial electoral commission (TEC).
Other violations
- At Polling Station 19/17, in the city of Gavar in Gegharkunik region, our observer noticed around 1:10 pm that a PEC member had failed to stamp approximately 300 voter receipts (which are printed by the Voter Authentication Device and then collected at the ballot box).
Some of the violations have been recorded in the official polling station registers; however, others were not, despite requests on the part of our observers.