Երեկ Ազգային ժողովն ամբողջությամբ ընդունեց «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունների փաթեթը, որն արաժանացել է նաև Վենետիկի հանձնաժողովի դրական կարծիքին: Սակայն այս փոփոխությունները, ըստ ամենայնի, չեն կիրառվելու առաջիկա արտահերթ ընտրությունների ժամանակ: Փաթեթով նախատեսվում է ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների համար ընտրական գրավի չափը 10 մլն դրամից դարձնել 7․5 մլն, դաշինքի դեպքում՝ 15 մլն դրամ: Անցողիկ շեմը կուսակցությունների դեպքում 5%-ից իջեցվում է 4%, դաշինքի դեպքում, եթե այն կազմված է 2 կուսակցություններից, 7 %-ից բարձրանում է 8 %, 3 կուսակցություններից կազմված դաշինքի դեպքում՝ 9 %, իսկ 4 և ավելի կուսակցություններից կազմված դաշինքի դեպքում՝ 10 %: Փոխվում է նաև քաղաքական կոալիցիաներ ձևավորելու կարգը, ընդլայնվում է հայտարարագրման ենթակա ծախսերի ցանկը, Հանրային հեռուստատեսությամբ թեկնածուների միջև բանավեճերի կարգը ստանում է օրենքի ուժ, և այլն։
Թեմայի շուրջ Yerevanlur-ը զրուցել է Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանի հետ։
— Պարոն Հոկտանյան, թեև «Ընտրական օրենսգրքի» նոր փոփոխությունները երեկ ընդունվել են խորհրդարանում, սակայն առաջիկա արտահերթ ընտրություններն անցկացվելու են արդեն գործող օրենսգրքով, որով վերացվել է ռեյտինգային ընտրակարգը։ Ի՞նչ կարծիք ունեք այս մասին։
— Ռեյտինգային ընտրակարգն առաջին անգամ կիրառվեց դեռ նախկին իշխանությունների օրոք 2017թ․ ապրիլին կայացած ընտրություններում, և դա բավականին տհաճ պատկեր էր իրենից ներկայացնում։ Փաստորեն, քողարկված մեծամասնական համակարգն էր, որը մենք տեսել էինք 1995թ-ից սկսած մինչև 2017թ․։ Մինչ 1995 թ․ մաքուր մեծամասնական էր, իսկ նույն թվի խորհրդական ընտրություններից սկսած արդեն մասամբ էր, և ԱԺ-ում մեծամասնական տեղերի թիվը փոքրացվեց։ Այդ ռեյտինգայինը շատ լուրջ կերպով հիշեցնում էր մեծամասնականը՝ իր բոլոր այլանդակություններով, այսպես ասած՝ մեծամասնականի պերճանքն ու թշվառությունը։ Սակայն 2018թ-ին նույն ընտրակարգով շատ ավելի նորմալ անցան ընտրությունները։ Այսինքն, այստեղ ստեղծվում է մի շատ հետաքրքիր իրավիճակ, որովհետև եթե առկա է քաղաքական կամք, ինչ համակարգ ուզում եք՝ կարող եք կիրառել։ Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում կամ Մեծ Բրիտանիայում մաքուր մեծամասնական է և, կարծես, այդպիսի խնդիրներ չկան։ Միացյալ Նահանգների վերջին նախագահական ընտրություններում այլ խնդիրներ կային, բայց դա համակարգի հետ կապված չէր։
Իհարկե, սա չի նշանակում, որ ես կողմ եմ ռեյտինգային համակարգին, որովհետև քաղաքական կամքի առկայությունը, մաթեմատիկորեն ասած, շատ փոփոխականներով ֆունկցիա է։ Եվ, չի բացառվում, որ այն, ինչ 2018թ-ի դեկտեմբերին եղավ հեղափոխական էնտուզիազմի ալիքի վրա, այս անգամ այդպես չի լինի և շատ հարցեր կառաջանան։ Այդ տեսակետից միգուցե իսկապես, հաշվի առնելով մեր իրողությունները, ավելի լավ է ռեյտինգայինը չլինի։ 2018թ-ի ընտրությունների ժամանակ խոսակցություն կար, որ դա առաջացնում էր անառողջ մրցակցություն հենց իշխող քաղաքական ուժի ներսում։ Նույնը 2017թ-ին էր, երբ, օրինակ, ընտրատարածքներից մեկում ՀՀԿ-ական Արտակ Սարգսյանի (ՍԱՍ-ի Արտակ) եղբոր պատմությունը եղավ՝ ձայնագրության հետ կապված, որ շատերը կապում էին ռեյտինգայինի հետ։
Ընդհանուր առմամբ՝ ճիշտ եմ համարում ռեյտինգային համակարգից հրաժարվելը։ Այլ հարց է, որ կան համամասնականի այլ մոտեցումներ, օրինակ՝ կարող էր լինել «Լուսավոր Հայաստանն» առաջարկում էր բաց ցուցակի տարբերակ, երբ, օրինակ, Լոռու մարզի ընտրողը, բացի իր տարածքի հեղինակությունից, եթե տվյալ կուսակցությանը կողմ քվեարկեր, կընտրեր նաև այդ կուսակցության հայտնի դեմքին։ Ես դա համարում եմ բավականին հետաքրքիր տարբերակ, բայց դրանից հրաժարվեցին։ Գործող փակ համամասնականի ամենամեծ թեստը կլինի քվեարկության օրը։ Տեսնենք՝ դա ինչ կտա։
— Երեկ ընդունված փոփոխություններն առաջիկա ընտրություններում չկիրառելը ճի՞շտ եք համարում, թե, այնուամենայնիվ, կարելի էր կիրառել։
— Նախ սպասենք, տեսնենք, կարող է և արտահերթ ընտրություններում այդ ամենը կիրառվի, եթե արտահերթն ավելի ուշ լինի։ Ինձ համար մի քիչ տարօրինակ էր այս շտապողականությունը։ Հարց է առաջանում՝ եթե այս ընտրություններին չէին կիրառվելու, ինչո՞ւ են հիմա ընդունում։ Կարելի էր, օրինակ, ընդունել սեպտեմբերին։ Սա ուղղակի ռուսերեն ասած՝ «размышления на досуге»։ Միգուցե պարզվի, որ արտահերթը հիմա չի լինի, ավելի ուշ կլինի։
Ինչ վերաբերում է անցողիկ շեմին, 2019-ից 2020թ-ի սկիզբն անուղղակի կերպով ներգրավված եմ եղել կուսակցությունների մասին օրենքի քննարկումներին, և այդ ժամանակ կար ավելի տրամաբանական մոտեցում՝ շեմի իջեցումը վերաբերելու էր նաև դաշինքների։ Գաղտնիք չէ, որ ցանկացած փոփոխության տակ իշխող քաղաքական ուժի հաշվարկներն են։ Ես հասկանում եմ տողատակը, որ եթե շատ կուսակցություններ են դաշինքում, համակիրները շատ կլինեն, դրա համար պետք է ավելի մեծ տոկոս լինի։ Բայց մյուս կողմից ո՞վ ասաց, որ եթե շատ են, համակիրների թիվը շատ է։ Եթե այդպես լիներ, ուրեմն բոլոր կուսակցությունները կփորձեին յոթ, ութ, տասը կուսակցություններից դաշինքներ ստեղծել։ Որքանով ես գիտեմ, այս անգամ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» միայնակ է գնալու։ Եթե մոտենանք այդ տրամաբանությամբ, թող շատ համակիր ունենալու համար միանար այլ կուսակցությունների հետ։ Ի՞նչն է իրեն խանգարում դաշինքով գնալ։ Այսինքն՝ այդ փաստարկը մի քիչ կասկածելի է, որովհետև կա նաև հակառակ տրամաբանությունը։ Վերջերս ստեղծվեց երկու դաշինք և, օրինակ, «Հայրենիքի» համակիրները գուցե չէին ուզենա դաշինք կազմել ՀՀԿ-ի հետ։ Ես չեմ պատկերացնում ինչպես կընդունեին դա, օրինակ, ՀԱԿ-ի կողմնակիցները, որոնք հակաքոչարյանական են, կամ քոչարյանականներ, որոնք հակալևոնական են։ Այսինքն, դա այդքան էլ ակնհայտ չէ։
— Նոր փոփոխություններով խստացվում է մինչ քվեարկության օրը գումարների բաժանման համար պատասխանատվությունը, բարեգործություն անելը, եթե բարեգործական կազմակերպությունը կրում է որևէ թեկնածուի անուն։
— Նախընտրական քարոզչության ժամանակ բարեգործություններ կատարելը, իմ կարծիքով, ընտրակաշառքի քողարկված տեսակ է։ Բարեգործական կազմակերպություններն ընտրական ժամանակահատվածում կարող են բարեգործություններ չանել։ Ի վերջո, ամեն տարի չէ, որ ընտրություններ են լինում և տարվա 365 օրը նախընտրական քարոզչություններ չեն։
Երկուշաբթի օրվանից հետո, եթե իսկապես երկրորդ անգամ չընտրեն Նիկոլ Փաշինյանին որպես վարչապետ, և սկսվի ընտրություններին նախապատրաստվելու գործընթաց, ճիշտ կլիներ դադարեցնել բարեգործությունը։ Թեև կա այլ տեսակի «բարեգործություն», որը պաշտոնական չի և կոչվում է «ընտրակաշառք»։ Եթե մենք ապօրինի ենք համարում ընտրակաշառքը, բարեգործությունն էլ ճիշտ կլինի ինչ-որ ժամանակահատվածում ընդհանրապես արգելել, քանի որ դա ընտրակաշառքի ավելի քաղաքակիրթ ձևն է կամ հակառակը՝ ընտրակաշառքը բարեգործության ավելի թիրախավորված ձևն է, երբ կոնկրետ անձին արվում կոնկրետ բարեգործություն ինչ-որ նպատակով։ Պարզ ասած՝ բարեգործությունը նույն ընտրակաշառքն է։ Կարևոր չէ, թե անունն ինչ է։
— Պարոն Հոկտանյան, արդեն հայտնի է ընտրությունների մասնակիցների որոշակի շրջանակ և, հաշվի առնելով ներկայիս ուժերի դասավորվածությունը, ինչպիսի՞ ընտրություններ եք կանխատեսում, ինչպիսի՞ պայքար կլինի։
— Շատ բարդ հարց եք տալիս։ Բնական է, չի լինի այնպես, ինչպես եղավ 2018թ․ դեկտեմբերին, որովհետև հեղափոխական էյֆորիան չկա։ Եթե ՔՊ-ն նույնքան ձայն ստանա, շատ կասկածելի կլինի։ Կարևոր է ընտրություններ մասնակցության ցուցանիշը․ եթե մասնակցում է ընտրողների 30%-ը և դրա 70%-ն է «Քաղ․պայմանագրին» ձայն տալիս, ստացվում է ընդհանուր ընտրողների 21%, որը շատ քիչ կլինի։ Իմ հիմնական մտավախությունն այն է, որ մասնակցությունը պասիվ կլինի, համենայն դեպս՝ այս պահին դա եմ տեսնում։
Ես վստահություն չունեմ լրատվամիջոցների և սոց․ հարցումների նկատմամբ։ Օրինակ՝ 2008թ․ ընտրությունների նախօրյակին ասում էին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 3% է հավաքել։ Դրանից հետո հասկացա, որ մեզ մոտ սոցիոլոգիան երկրորդ բավականին հնագույն մասնագիտությանը հավասարազոր բան է դարձել։ Դրա համար ես մի քիչ թերահավատորեն եմ վերաբերվում։ Ամենալավ սոցիոլոգիան կինի հենց քվեարկությունը, եթե չլինեն վարչական ռեսուրսի չարաշահումներ, ընդ որում՝ և՛ ուղղակի, և՛ թաքնված, և՛ նախկինների, և՛ նորերի ռեսուրսներ։ Սա երկրորդ անհանգստությունն է։
Ընտրողների պասիվութունը, կարծում եմ, հիմնականում կգա ժողովրդի հոգեկան վիճակից և այն մթնոլորտից, որ հիմա կա երկրում, երբ մարդիկ նայում են անցյալին՝ ով է մեղավոր։ Պետք է նայել ապագային, ուր ենք մենք գնում, ինչպես ենք մեզ տեսնում տարածաշրջանում, որն է լինելու մեր ապագան։ Այս պարտությունից հետո ավելի կարևոր է, թե ինչպես դուրս գալ այս վիճակից։ Բնականաբար, եթե կենտրոնանալու ենք «ով էր մեղավորի» վրա, մենք ելք չենք գտնի։ Փոխադարձ մեղադրանքների մեջ կորում է գլխավոր հարցը՝ 2 տարի հետո ի՞նչ Հայաստան է լինելու, ի՞նչ է լինելու Արցախի հետ 5 տարի հետո։ Քաղաքական ուժերը պետք է ցույց տան, թե ինչ ռեսուրսներ ունեն խոստումները կյանքի կոչելու համար։

Interview with V. Hoktanyan on Upcoming Snap Elections
Yerevanlur spoke with Varuzhan Hoktanyan about the upcoming elections and the latest amendments to the Electoral Code.
- .Mr. Hoktanyan, although the new amendments to the "Electoral Code '' were adopted in the parliament yesterday, the forthcoming snap elections will be held according to the already existing code, which abolished the rating electoral system. What do you think about this?
- The rating electoral system was first applied by the previous government in the elections held in April 2017; it was a rather unpleasant picture. In fact, it was a disguised majoritarian system that we witnessed from 1995 to 2017. Until 1995, it was purely majoritarian, and since the parliamentary elections of that year, it was already partial and the number of majoritarian seats in the National Assembly was reduced. That rating system very closely reminded the majoritarian one, with all its ugliness, so to speak, the luxury and misery of the majoritarian system. However, in 2018 the elections were held more normally with the same electoral system. In other words, a very interesting situation is created here, because if there is political will present, you can apply any system you want. For example, in the USA or Great Britain it is purely majoritarian,and it seems that there are no such problems. There were other issues in the last US presidential elections, but it was not related to the system.
Of course, this does not mean that I am in favor of the rating system, because the presence of political will, mathematically speaking, is a function with many variables. And it is not excluded that what happened in December 2018 under the influence of revolutionary enthusiasm, this time will not be like that and many questions will arise. From that point of view, maybe, taking into account our realities, it is better not to have a rating system really. During the 2018 elections, there was a rumor that it caused unhealthy competition within the ruling political force. The same thing happened in 2017, when, for example, in one of the constituencies, the story of the brother of RP member Artak Sargsyan (Artak of SAS) took place in connection with the recording, which many people linked to the rating system.
In general, I consider it correct to give up the rating system. It is another matter that there are other approaches to the proportional electoral system, for example, it could be that "Bright Armenia" offered an open list option; for instance, if the voter of Lori region voted for the given party, in addition to the authority of his territory, would also vote for the famous person of that party. I find it quite an interesting option, but it was refused. The biggest test of the current close proportional system will be on the day of elections. Let's see what it will produce.
- Do you consider it right to not apply the changes adopted yesterday in the upcoming elections, or could it have been applied anyway?
- First, let's wait and see, can all this be applied in the snap elections, if it takes place later. This haste seemed a little strange to me. The question that arises is if the changes were not going to be used in this election, why are they adopted now? It could be adopted, for example, in September. This is, simply put in Russian, "reasoning on the matter". Maybe it will turn out that the snap elections will not happen now but later.
As for the threshold, from 2019 to the beginning of 2020 I was indirectly involved in the discussions of the law on parties, at that time there was a more logical approach: the lowering of the threshold would refer to the coalitions as well. It is no secret that under any change is based on the calculations of the ruling political force. I understand the footnote that if there are many parties in the bloc, there will be many supporters, hence there should be a bigger percentage of them. But on the other hand, who said that if there are many parties, the number of supporters is larger? If that was the case, then all the parties would try to form alliances from seven, eight, ten parties. As far as I know, this time the "Civil Contract" will go alone. If we approach with that logic, they could join other parties in order to have a lot of supporters. What hinders a coalition? In other words, that argument is a bit dubious, because there is also the opposite logic. Two alliances were formed recently and, for example, the supporters of "Hayrenik" might not want to form a bloc with the RPA. I do not imagine how, for example, the supporters of the ANC, who are anti-Kocharyan, or the pro-Kocharyan people, who are anti-Levon, would accept it. That is, it is not so obvious.
- The new amendments tighten the responsibility for the distribution of money before the voting day, and doing charity, if the charitable organization bears the name of any candidate.
- In my opinion, doing charity during the pre-election campaign is a hidden type of electoral bribery. Charity organizations may not do charity during the election period. After all, elections do not take place every year, and there are no pre-election campaigns 365 days a year.
After Monday, if Nikol Pashinyan is not really elected as Prime Minister for the second time, and the process of preparing for the elections starts, it would be right to stop charity. Although there is another type of "charity" that is not official and is called "electoral bribery". If we consider electoral bribery illegal, it would be right to ban charity altogether for a while, because it is a more civilized version of electoral bribery, or vice versa, electoral bribery is a more targeted option of charity, when a specific person is given a specific charity for some purpose. Simply put, charity is the same electoral bribery, regardless of how it is called.
- Mr. Hoktanyan, a certain circle of election participants is already known. Taking into account the distribution of current forces, what kind of elections do you predict, what kind of competition will there be?
- This is a very difficult question. For sure, it will not be like it happened in December 2018, as there is no revolutionary euphoria now. If the CC gets the same number of votes, it will be very suspicious. The election participation rate is crucial ․ If 30% of the voters participate and 70% of them vote for the "Civil Contract", they will get 21% of the total votes, which will be very little. My main concern is that the participation will be passive, at least at the moment I see it.
I do not trust the media and social inquiries. For example, on the eve of the 2008 elections, they said that Levon Ter-Petrosyan had collected 3%. After that I realized that in our country sociology has become something equivalent to the second rather ancient profession. That is why I am a little skeptical. The best sociology will be the voting, if there will be no abuses of administrative resources, including the direct and hidden, older and newer resources. This is the second concern.
I think the passivity of the voters will be due to the psychological condition of the people, and the atmosphere that exists in the country now, when people look at the past to figure out whom to blame. We need to look to the future we are heading, how we see ourselves in the region, and what our future will be. After this defeat, it is more important how to get out of this situation. Of course, if we focus on "who is to be blamed", we will not find a way out. The main question lost in the mutual accusations is what will happen to Armenia in 2 years; what will happen to Artsakh in 5 years? Political forces must show what resources they have to fulfill the promises.