Անկախ հանրային հավաք․ «Հակաճգնաժամային քաղաքացիական քննարկում»
Դեկտեմբերի 18-ին Երևանում տեղի ունեցավ անկախ հանրային հավաք՝ «Հակաճգնաժամային քաղաքացիական քննարկում» խորագրով, որին մասնակցում էին անհատ քաղաքացիներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, քաղաքական, դիվանագիտական, ռազմական, գիտական ոլորտների փորձագետներ։ Հանդիպման նպատակն էր՝ գնահատական տալ հետպատերազմյան իրադրության մեջ Հայաստանում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին, հստակեցնել հրատապ քայլերի ուղղությունները և ի մի բերել գործնական առաջարկությունները։ Ներկաներն ընդգծեցին, որ պատերազմի ավարտից ի վեր Հայաստանը հայտնվել է բազմաշերտ ճգնաժամային իրադրության մեջ , որին նպաստում են մի կողմից՝
- պատերազմի հարուցած հումանիտար լայնամասշտաբ խնդիրները,
- անհայտ կորած և գերեվարված մեր հայրենակիցների ճակատագրի անորոշությունը,
- Հայաստանի և Արցախի սահմանների դեմարկացիայի աննախադեպ հապճեպ և անփույթ գործընթացը,
- Հայաստանի արտաքին քաղաքականության և պետական, խորհրդարանական ու հանրային դիվանագիտության անբավարար մակարդակը,
- տարածաշրջանի երկրների հարաբերություններում Հայաստանի դիրքերի թուլացումը,
- կորոնավիրուսային համաճարակից ի վեր առաջացած ու պատերազմով ուժգնացած` տնտեսական և առողջապահական ոլորտների ծանր կացությունը, մյուս կողմից՝
- Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության կրավորական կեցվածքը ՝ երկրի անվտանգային հարցերի լուծման, ինքնիշխանության եւ արդյունավետ պետության կայացման, ժողովրդավարական, հատկապես՝ դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման հարցերում, երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում քաղաքական կամքի և հանրային վստահություն վայելող որակյալ մասնագետների ներգրավման կամքի բացակայությունը,
- «17 կուսակցությունների» կողմից հնչեցվող բռնության կոչերը , ատելության խոսքի տարածումը և ամբողջ հասարակության անունից վերջնագրերով հանդես գալով զուգորդված փողոցային պայքարը,
- արդյունքում հասարակության խորացող բևեռացումը , քաղաքացիական հասարակության թիրախավորումը մի բևեռի կողմից և օտարումը մյուս բևեռի կողմից։
Քննարկման մասնակիցները արձանագրեցին, որ պատերազմի արդյունքները հարվածել են Հայաստանի և Արցախի բնակչության ինքնությանը, վտանգված են մարդկանց անվտանգությունը և իրավունքները, ՀՀ և ԱՀ պետական ինքնիշխանությունը և ժողովրդավարությունը։ Հետպատերազմյան իրադրությունը խոցելի է դարձնում Արցախի բնակչության` իր պատմական հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու, ինքնորոշվելու, նրանց անվտանգության և իրավունքների ապահովման երաշխիքները և նոր մարտահրավերներ ստեղծում Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացի համար։
Պատերազմի օրերին և հետպատերազմյան իրավիճակում ՀՀ հիմնական պատասխանատու պետական կառույցների գործունեությունը հարուցել է հանրության արդարացի բողոքը ՝ ստեղծելով կազմակերպչական և տեղեկատվական վակուում, որի պայմաններում պետության մի շարք գործառույթներ, այդ թվում՝ թիկունքի համակարգումը, հումանիտար աջակցության կազմակերպումը, մասամբ իրականացվել և իրականացվում է քաղաքացիական նախաձեռնությունների միջոցով։ 2018թ․-ից ի վեր ժողովրդի անունից հանդես եկող կառավարող ուժն այսօր գործում է քաղաքացու հետ ուղիղ հաղորդակցության և հաշվետվողականության բացակայության պայմաններում։ Տեղի ունեցող բանակցություններում Հայաստանի ներկայացվածության անհասկանալի կարգավիճակը, երկրի սահմանների շուրջ ստեղծված անորոշությունը, սահմանազատման միակողմանի հապճեպ իրականացումը՝ առանց քաղաքացիների, այդ թվում՝ Արցախի և Հայաստանի սահմանամերձ տարածքների բնակիչների, զինծառայողների եւ կամավորների անվտանգության երաշխիքների ստեղծման, ցույց են տալիս, որ կառավարությունը չունի բավարար մասնագիտական ռեսուրսներ եւ կարողություններ ՝ իրականացնելու հակաճգնաժամային, անվտանգային և պաշտպանական կարևորագույն գործառույթներ, ինչպես նաև պատրաստակամություն՝ ներգրավելու եւ համագործակցելու փորձագետների ու մասնագիտական հանրության ներկայացուցիչների հետ։
ՀՀ կառավարման մեջ նոր ուժերի ներգրավումը դարձել է հրամայական՝ երկրի պետականության և քաղաքացու արժանապատիվ կյանքի շարունակականության երաշխավորման համար։ Միաժամանակ, պետք է ընդգծել, որ կառավարության հրաժարականին ուղղված ցանկացած գործընթաց, որին պետք է անմիջապես հաջորդեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, պետք է տեղի ունենա ՀՀ օրենքի գերակայության պահպանմամբ, ՀՀ Սահմանադրության և օրենսդրության շրջանակներում:
Հանրության շրջանում առողջ երկխոսության կայացման անհրաժեշտ է կազմել պատերազմի չկանխարգելման, ընթացքի և աղետալի հետևանքների բովանդակային և փաստացի հանգամանքների հետաքննության մասնագիտական անկախ հանձնաժողով, որը թույլ կտա դաշտը մաքրել անվերջանալի փոխադարձ մեղադրանքներից, հանդարտեցնել ատելության թեժացող մթնոլորտը և օրենքի ուժով պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։ Հանդիպման մասնակիցները կարևորեցին նաև այն արձանագրումը, որ առկա ներքաղաքական լարվածությունը ոչ միայն հետպատերազմյան ճգնաժամի, այլև ներկա կառավարող ուժի կողմից 2018թ․-ի թավշյա հեղափոխության ժողովրդավարական բարեփոխումների հանրային պատվերի իրականացման և ռազմավարական հաղորդակցության ձախողման արդյունք է։ Այս առումով, ճգնաժամի հանգուցալուծման և իրավիճակի կայունացման նպատակով, նախևառաջ, անհրաժեշտ է անկողմնակալ գնահատական տալ Արցախյան երկրորդ պատերազմում պարտության համար պատասխանատվություն կրող բոլոր քաղաքական ուժերի անցած ուղուն, այդ թվում արձանագրել՝
- նախորդ իշխանությունների՝ տասնամյակներշարունակիրականացրածտնտեսական թալանի և գործարկած կոռումպացված համակարգի քայքայիչ ազդեցությունը,
- ներկա կառավարող ուժի կողմից ձախողած առաջնահերթ հանձնառությունները ՝ անցումային արդարադատության, սահմանադրական բարեփոխումների իրականացումը, ընտրական նոր օրենսգրքի, կուսակցությունների մասին օրենքի ընդունումը, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները, պաշտպանական համակարգի դիմադրողականության բարձրացումը, դիվանագիտության մեջ նախաձեռնողականության և նոր մոտեցումների բացակայությունը, տնտեսական հեղափոխությունը։
Հակաճգնաժամային քայլերի իրականացման համար գերակա անհրաժեշտություն են՝
- բռնության բացառման , մարդու իրավունքների և արժանապատվության պաշտպանության սկզբունքների որդեգրումը,
- բաց, անկեղծ եւ բազմակողմանի երկխոսությունը ՝ որպես լուծումների որոնման ճանապարհ,
- հանրային համերաշխության օրակարգի որդեգրումը ՝ որպես հասարակական պահանջ և հանրության ներուժի մոբիլիզացման և կոնսոլիդացման առիթ։
Հանդիպման ընթացքում հնչեցված գնահատականների և առաջարկների հիման վրա՝ նախաձեռնող խումբն առաջիկայում կիրականացնի նոր հանդիպումներ, կընդլայնի քննարկումների ու համախոհների շրջանակը և հանդես կգա գործնական քայլերով։ Լիահույս ենք, որ այս ճանապարհով կկարողանանք հանրության մեջ ձևավորել փոխադարձ վստահության ու հանդուրժողականության մթնոլորտ, որտեղ քաղաքացին կունենա ժողովրդավարական և իրավական պետություն ունենալու իր պատվերի իրականացմանը հետևողական լինելու երաշխավորված հնարավորություն։ Համոզված ենք, որ չենք կարող հասնել արտաքին խաղաղության և զարգացման, եթե չլինի ներքին հաշտեցում, իրական ժողովրդավարություն ու երկխոսություն։ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունն այլընտրանք չունի։

On December 18, an independent public gathering entitled "Anti-Crisis Civil Discussion" was held in Yerevan, attended by individual citizens, representatives of non-governmental organizations, experts in the political, diplomatic, military and scientific spheres. The purpose of the meeting was to assess the critical situation in Armenia in the post-war situation, to clarify the directions of urgent measures and to put together practical proposals.
The participants emphasized that since the end of the war Armenia has found itself in a multi-layered crisis, which is characterized on the one hand by:
- the large-scale humanitarian problems caused by the war,
- the uncertainty of the fate of our missing and captured compatriots,
- the unprecedented hasty and careless process of demarcation of the borders of Armenia and Artsakh,
- the insufficient level of Armenia's foreign policy, state, parliamentary and public diplomacy,
- weakening of Armenia's position in the relations of the countries of the region,
- the difficult economic and health situation in the country caused by the coronavirus pandemic and amplified by the war;
and on the other hand:
- The passive stance of the leadership of the Republic of Armenia - the lack of political will to resolve the issues of security, to ensure sovereignty and effective statehood, to implement democratic, especially judicial reforms, and to involve qualified specialists enjoying public trust in those overcoming those problems the country is facing.
- calls for violence by the "17 parties", spreading hate speech, combined with street ultimatums on behalf of the whole nation,
- as a result, the deepening polarization of the society, the targeting of the civil society by one side, and its alienation by the other side.
The participants of the discussion stated that the results of the war had hit the identity and security of the people of Armenia and Artsakh, and the state sovereignty and democracy of the Republic of Armenia. The post-war situation threatens the right of the people of Artsakh to live a dignified life in their historical homeland, their right for self-determination and security guarantees, creating new challenges for the process of international recognition of the Republic of Artsakh.
The behavior of the main responsible state structures of the Republic of Armenia during the war and in the post-war situation provoked a fair public outcry, creating an organizational and information vacuum, in which a number of state functions, including the logistical coordination and the organization of humanitarian assistance were and still are partially implemented through civic initiatives. The governing force acting on behalf of the people since 2018 today operates in the absence of direct communication with and accountability to the citizens.
The incomprehensible status of Armenia's representation in the ongoing negotiations, the uncertainty created around the country's borders, the hasty unilateral implementation of the demarcation without guaranteeing the security of citizens, including the inhabitants of Artsakh and the border areas of Armenia, servicemen and volunteers, show that the government lacks sufficient professional resources and ability to perform key anti-crisis, security and defense functions, as well as willingness to engage and collaborate with experts and members of the professional community.
The involvement of new forces in the Government of the Republic of Armenia has become imperative to guarantee the continuity of the sovereignty of the country and the dignified life of its citizens. At the same time, it should be emphasized that any process aimed at the resignation of the government, which must be immediately followed by snap parliamentary elections, must take place in compliance with the rule of law, within the framework of the Constitution and legislation of the Republic of Armenia.
In order to have a healthy public dialogue, it is necessary to set up an independent professional committee to investigate the reasons for non-prevention of the war, its catastrophic consequences and factual circumstances, which will allow clearing the scene from endless mutual accusations, calming the atmosphere of hatred and prosecuting the perpetrators.
The participants of the meeting also stated that the current internal political tension is not only the result of the post-war crisis, but also the failure of the current ruling force to implement the public order for democratic reforms of the 2018 Velvet Revolution and the failure of strategic communication. In this regard, in order to resolve the crisis and stabilize the situation, first of all, it is necessary to give an impartial assessment of the path taken by all the political forces responsible for the defeat in the Second Artsakh War, including:
- the destructive impact of decades of economic looting and corrupt system by the previous authorities,
- failure of implementation of priority reforms by the current ruling party: transitional justice, constitutional reform, adoption of new electoral code, law on parties, reform of the judiciary, increase of resistance of the defense system, lack of new approaches in diplomacy, economic revolution.
The following are essential for the implementation of anti-crisis measures:
- adoption of the principles of non-violence, protection of human rights and dignity;
- open, honest and comprehensive dialogue as a way of finding solutions,
- adoption of the agenda of public solidarity as a public demand and an opportunity to mobilize and consolidate the potential of the society.
Based on the assessments and suggestions made during the meeting, the initiating group will hold new meetings in the near future, will expand the circle of discussions and supporters, and will take practical steps.
We are full of hope that in this way we will be able to create an atmosphere of mutual trust and tolerance in the society, where the citizens will have a guaranteed opportunity to consistently promote and oversee the implementation of their order to have a democratic state governed in line with the rule of law. We are convinced that we cannot achieve the development of external peace, without internal reconciliation, real democracy and dialogue.