Մայիսի 23-ին տեղի է ունեցել Հանրային կառավարման սկզբունքների վերաբերյալ ՏՀԶԿ ՍԻԳՄԱ (Աջակցություն պետական կառավարման և ղեկավարման բարեփոխումներին) Հայաստանի ելակետային գնահատման զեկույցի մեկնարկը: Միջոցառմանը մասնակցել են ՏՀԶԿ ՍԻԳՄԱ աշխատակազմը, պետական պաշտոնյաներ, փորձագետներ, այդ թվում` ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը: Ներկայացվել են Հանրային կառավարման սկզբունքների վերաբերյալ ՏՀԶԿ ՍԻԳՄԱ Հայաստանի ելակետային գնահատման զեկույցի հիմնական արդյունքները և առաջարկությունները, ինչպես նաև քննարկվել են մարտահրավերները և հնարավորությունները:
Ելակետային գնահատումը Հայաստանի իրավիճակի գնահատականն է հետևյալ 6 ոլորտներում` հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարական շրջանակ, քաղաքականության մշակում և համակարգում, հանրային ծառայություն և մարդկային ռեսուրսների կառավարում, հաշվետվողականություն, ծառայությունների մատուցում և հանրային ֆինանսների կառավարում: Գնահատումը կատարվել է ԵՄ անդամակցության և ԱլԳ երկրների մեթոդաբանության հիման վրա:

Baseline Measurement Report of the Principles of Public Administration was presented
Launch of SIGMA Baseline Measurement Report of the Principles of Public Administration in partnership with the Government of Armenia took place on May 23, 2019. The event brought together representatives of OECD/SIGMA staff, government officials, experts, including Sona Ayvazyan, Executive Director of TIAC to present the main findings and recommendations of the Baseline Measurement of Principles of Public Administration in Armenia and discuss challenges and enablers for their implementation.
Baseline measurement is an assessment/ diagnostic of the situation in Armenia in the following 6 fields: public administration reform (PAR) strategic framework, policy development and coordination, civil service, accountability, service delivery and public finance management. The assessment was done based on a methodology used in other EU accession and Eastern Partnership countries.