«Ֆրիդոմ Հաուս»-ի ս.թ. հունիսի 29-ին հրապարակած «Անցումային շրջանի երկրներ» 2010 թ. զեկույցը դիտարկել է ժողովրդավարական զարգացումները Կենտրոնական Եվրոպայի և Եվրասիայի տարածաշրջանի 29 երկրներում: Հայաստանը, որ 5.39 միավոր ցուցանիշով դասվել է կիսաավտորիտար երկրների շարքը չի համապատասխանում ընտրական ժողովրդավարության անգամ նվազագույն չափանիշներին, իսկ համատարած կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերը սովորաբար պայմանավորված են քաղաքական շարժառիթներով:
Կոռուպցիան շարունակում է մնալ որպես երկրի ժողովրդավարական զարգացման հիմնական խոչընդոտ: Առաջնորդվելով նոր` 2009-12 թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ, կառավարությունը շարունակում է կոռուպցիայի դեմ պայքարը, օրենսդրական միջոցները համատեղելով հանրային ծառայությունների բարեփոխման հետ: Թեպետ իշխանությունների ձեռնարկած հակակոռուպցիոն արշավը բացահայտել է չարաշահումներ պետական կառավարման տարբեր մակարդակներում, այն շրջանցել է բարձրաստիճան պաշտոնյաներին և խոշոր գործարարներին, որոնք համապատասխան պատժի չեն արժանացել:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) նախագահ Ամալյա Կոստանյանի կարծիքով ռազմավարությունն ունի բազմաթիվ թերություններ, և որ ամենակարևորն է, այն պատշաճ ուշադրության չի արժանացրել քաղաքական կոռուպցիայի բացահայտմանը: Մեկնաբանություններում ԹԻՀԿ-ը նշել է, որ ռազմավարությունը բավականաչափ տեղ չհատկացնելով ազատ ու արդար ընտրությունների անցկացմանը, կամ ջանք չթափելով վերացնել քաղաքական և տնտեսական վերնախավերի սերտաճումը, ինչպես նաև վարչական, ֆինանսական ու տեղեկատվական ռեսուրսների չարաշահումը, կենտրոնացել է պատգամավորների վարքագծի կանոնների վրա: Կոստանյանը նշել է, որ կոռուպցիայի հիմնական պատճառը երկրում քաղաքական ու տնտեսական շահերի օլիգարխիկ կենտրոնոցումն է պետական չինովնիկների ձեռքում:
Տվյալ տարվա ժողովրդավարության ցուցանիշը ազգային ժողովրդավարական կառավարման, ընտրական գործընթացի, քաղաքացիական հասարակության, անկախ լրատվամիջոցների, տեղական ինքնակառավարման, դատական համակարգ և դրա անկախության ու կոռուպցիայի կատեգորիաների ցուցանիշների միջին թվաբանականն է: Ցուցանիշները հիմնված են 1-7 սանդղակի վրա, որտեղ 1 միավորը ներկայացնում է ժողովրդավարության զարգացման բարձրագույն, իսկ 7-ը` ցածրագույն մակարդակ:

Corruption still remains a major deterrent to the Armenia's democratic development
Released on June 29, 2010 by Freedom House, Nations in Transit 2010 studied democratic development in 29 countries from Central Europe to Eurasia. Armenia with a score of 5.39 is a semi-consolidated authoritarian regime. It fails to meet even the minimum standards of electoral democracy and efforts to combat widespread corruption are usually politically motivated.
Corruption still remains a major deterrent to the country's democratic development. Based on a new anticorruption strategy for 2009-12, the government continued its campaign against corruption combining legislative measures and the reform of public services. Although the government anticorruption campaign has revealed abuses at various levels in the public administration, it failed to reach senior officials and major businesspeople who were not adequately punished.
According to Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) Chairwoman Amalia Kostanyan, the strategy has many flaws, most importantly, too little emphasis on exposing political corruption. In its comments TIAC noted that the strategy placed too much focus on the code of conduct for parliamentarians and not enough on the conduct of free and fair elections, or efforts to abolish the merger of politics and economics and abuse of administrative, financial, and information resources. Kostanyan identified the main cause of corruption in the country as the oligarchic concentration of political and economic interests in the hands of bureaucrats.
The democracy score is an average of ratings for the national democratic governance, electoral process, civil society, independent media, local democratic governance, judicial framework and independence and corruption categories tracked in a given year. The ratings are based on a scale of 1 to 7, with 1 representing the highest level of democratic progress and 7 the lowest.