Ս. թ. հունիսի 10-ին Ամալյա Կոստանյանը մասնակցել է Արևելաեվրոպական հետազոտությունների գերմանական ընկերակցության, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի և Ռոբերտ Բոշ հիմնադրամի կազմակերպած «ԵՄ-ն ու քաղաքացիական հասարակությունը Հարավային Կովկասում. համատեղ ջանք հանուն կայուն խաղաղության» կոնֆերանսին: Բեռլինում կայացած կոնֆերանսը քննության է առել քաղաքացիական հասարակության դերը խաղաղության կառուցման նոր պայմաններում:
Կոնֆերանսը քննադատաբար է գնահատել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների առջև ծառացած ինստիտուցիոնալ միջավայրը: Այն հիմք է հանդիսացել հստակեցնելու վստահության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները` անվստահությունը փարատելու, կառավարություններին հաշվետու պահելու և ԵՄ-ի` հակամարտությունների լուծմանն աջակցելու նպատակով:
Ի թիվս այլ հարցերի, կոնֆերանսի մասնակիցներն անդրադարձել են ԵՄ-ի ներգրավվածության հիմնախնդիրներին, ներառյալ` Արևելյան գործընկերության գործիքներին, Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումին, հակամարտությունների լուծման նախաձեռնություններում ԵՄ-ի դերին և քաղաքացիական հասարակության ու ԵՄ միջև հաղորդակցությանը:

On June 10, 2010, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center Amalia Kostanyan participated in a Conference "The EU and Civil Society in the South Caucasus: a Common Effort to Build Sustainable Peace" organized by German Association for East European Studies, Eurasia Partnership Foundation, and Robert Bosch Stiftung. The conference, held in Berlin, considered the role of civil society within the new peace-building landscape.
The conference aimed to take stock of the institutional setting, which civil society organizations faced. It served as a basis to identify opportunities for confidence-building initiatives suitable to reduce mistrust, to hold governments accountable and to support the EU's conflict resolution activities.
Among the issues addressed were dimensions of the EU's engagement - Eastern Partnership instruments, EaP Civil Society Forum, the EU's role in conflict resolution initiatives, interaction between civil society and the EU.