Մամուլի հաղորդագրություն. 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ը, ժամը 23:00
Քվեարկության օրվա նախապատրաստման և բուն քվեարկության գործընթացները հիմնականում համահունչ են օրենքին․ հաղորդվել է 63 էական խախտումների մասին
Դեկտեմբերի 9-ը կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրն է և խորհրդանշական է, որ հենց այս օրը, երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը հնարավորություն ունի ազատորեն արտահայտելու իր կամքը և ընտրելու իրապես ներկայացուցչական խորհրդարան։
Այս պահի դրությամբ կարող ենք եզրակացնել, որ քվեարկության նախապատրաստման և բուն քվեարկության գործընթացներն անցել են խաղաղ մթնոլորտում և Հայաստանի քաղաքացիները լիարժեք հնարավորություն են ունեցել իրացնել իրենց ընտրական իրավունքը։
—————————————————————————————————————————————
«Ականատեսը» դիտորդական առաքելություն է իրականացնում 2018 թ․ դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀ բոլոր մարզերում՝ առաջին անգամ՝ ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության կիրառմամբ: Այս մեթոդաբանությունը գնահատում է ընտրության օրվա գործընթացները՝ օգտագործելով ընտրական տեղամասերի թվից պատահական ներկայացուցչական ընտրանք: Վիճակագրական մեթոդների կիրառման միջոցով ընտրանքը հնարավորություն է տալիս ճշգրտորեն չափելու ընտրական օրվա գործընթացների որակը, այդ թվում՝ տեղամասերի բացումը, քվեարկությունը, փակումը և արդյունքների ամփոփումը երկրի ողջ տարածքում: Թեև դիտորդները ներկայացված չեն երկրի բոլոր ընտրական տեղամասերում՝ ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության վիճակագրական բնույթը դիտորդական առաքելությանը հնարավորություն է տալիս առավելագույնս համապարփակ ներկայացնելու ընտրական գործընթացները համապետական մակարդակով։
Նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանի ամբողջ տարածքում գտնվող 300 ընտրական տեղամասերը դիտարկվել են մոտ 581 դիտորդի կողմից, ինչպես նաև ներգրավվել են շրջիկ դիտորդներից բաղկացած 52 թիմ և 41 դիտորդներ 37 տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում։ Շրջիկ թիմերն ընտրության օրը այցելել են ընտրանքից դուրս գտնվող 503 ընտրատեղամաս։ Ընտրական հանձնաժողովների դիտորդները սկսել են իրենց աշխատանքը ժամը 20:00-ին։ Առաքելությանն աջակցում են Երևանի համակարգող կենտրոնում տեղակայված 30 իրավաբան և 30 օպերատոր։
Հիմնական արդյունքներ
Քվեարկության և փակման գործընթացներն ամբողջ հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, անցել են խաղաղ և եղել են օրենքին համահունչ։ Դիտորդների դիտարկումների համաձայն, տեղամասային հանձնաժողովի անդամները մեծ մասամբ հետևել են քվեարկության համար նախատեսված ընթացակարգերին։ Տեղ են գտել քիչ թվով լուրջ խախտումներ և միջադեպեր։
Քվեարկության գործընթացում նկատվել են ընտրական տեղամասերի ներսում գտնվելու իրավասություն անձանց իրավունքի խոչընդոտման դեպքեր տեղամասերի 2.67%-ում (1-ից ավել դեպք)։ Ընտրատեղամասային հանձնաժողովները հիմնականում գրանցել են դիտորդների կողմից նկատված խախտումները տեղամասային գրանցամատյաններում, սակայն տեղամասերի 5.67%-ում եղել է մեկից ավել դեպք, երբ գրանցամատյանում չի գրանցել։ 17% տեղամասերում ընտրողների անվան դիմաց եղել է այլ անձի ստորագրություն (1-3 դեպք): 1.33%-ում ստորագրություն լինելու պատճառով չի թույլատրվել քվեարկել 1-3 դեպքում։
Տեղամասերում ընտրողների նույնականացման հետ կապված լուրջ խնդիրներ չեն արձանագրվել։ Տեղամասերի 24.3%-ում որոշ ընտրողների անուններ գրանցված չեն եղել սարքավորումներում՝ (1-3 չգրանցման դեպք), 4.33%-ում նկատվել է 4-10 չգրանցման դեպք, և 1%-ում 11-ից ավել չգրանցման դեպք։
Առանց պատշաճ նույնականացման փաստաթղթերի քվեարկություն չի նկատվել:
Քվեարկության գաղտնիությունը հիմնականում հարգվել է, և 3.33%-ում եղել է միտումնավոր խախտում։ Տեղամասերի 21.67%-ում նկատվել է բաց քվեարկության 1-3 դեպք, 7.33%-ում՝ 4-10 դեպք, և 1.67%-ում՝ 11-ից ավել դեպք։ Ընտանիքով քվեարկելը շարունակում է տարածված պրակտիկա լինել։ Տեղամասերի 24.33%-ում դիտվել է 1-3, 10%-ում՝ 4-10 և 4%-ում՝ 11 կամ ավել ընտանիքով քվեարկության դեպքեր։
Ուղղորդված քվեարկություն դիտարկվել է տեղամասերի 6%-ում՝ (1-10 դեպք):
Ընտրողին օգնություն ցուցաբերելու պատշաճ ընթացակարգի խախտումներ արձանագրվել են տեղամասերի 6%-ում (1-ից ավել)։
Տեղամասերի 2%-ը փակվել է ժամանակից շուտ, 94%-ը փակվել է ժամանակին, իսկ 4%-ը՝ 20:01-20:15-ին։
Կոպիտ խախտումներ
Նախկինում ոչ էական խախտումների մասին տեղեկացնելու փոխարեն «Ականատեսը» ներկայացնում է այն դեպքերը, որոնք հնարավոր է լուրջ ազդեցություն ունենան ընտրական գործընթացի վրա։ «Ականատեսը» ստացել է 63 հաղորդում քվեարկության գործընթացներին առնչվող կարևոր միջադեպերի մասին, որոնք ներկայացված են ստորև․
Խախտման տեսակը Խախտումների թիվը Ընտրական տեղամասերի թիվը
Կողմնակի անձանց ներկայություն 15 15
Քվեարկության գաղտնիության խախտումներ 7 7
Բռնություն, սպառնալիքներ կամ ճնշում գործադրելու դեպքեր 3 3
Խախտումների և բողոքների արձանագրման մերժում ընտրական տեղամասի կողմից 20 14
Կրկնակի կամ ուրիշի փոխարեն քվեարկություն 3 3
Ընտրողին՝ իրավասություն չունեցող անձի կողմից օգնության ցուցաբերում 6 6
Բաց քվեակություն 3 3
Ուղղորդված քվեարկության 6 6
«Ականատես»-ի հաջորդ հաղորդագրությունը կհրապարակվի 2018 թ․ դեկտեմբերի 10-ին: Նախատեսվում է անցկացնել մամուլի ասուլիս երկուշաբթի օրը՝ 2018 թ․ դեկտեմբերի 10-ին, ժամը 11:00-ին ԴաբլԹրի Բայ Հիլտոն հյուրանոցում (հասցե՝ Գրիգոր Լուսավորիչ 4/2 փողոց, Երևան-0015, սրահ Պարիժի)։

Press Statement – December 9, 2018 - 11:00 pm
Election day preparation and the voting process were generally conducted in line with the law. 63 serious violations reported.
December 9 is International Anti-Corruption Day, and it is symbolic that on this date, over the course of a long period, this is the first time that the Armenian people have the opportunity to freely express their will and to choose a representative parliament.
At this moment we can conclude that the Election day preparation and the voting process took place in a peaceful environment and Armenian citizens were fully able to exercise their right to vote.
—————————————————————————————————————————————
Akanates conducted election observation in all marzes of Armenia on December 9 2018 for the first time using sample-based (SBO) observation methodology. The SBO methodology evaluates the quality of election day processes using a random, representative sample of polling stations in all marzes. Using the methodology, the observation is able to accurately measure the quality of election day processes, including the opening, voting, closing and counting processes nationwide. While observers are not present in every polling station, the statistical nature of the sampling methodology means that the results are representative for the entire country.
As part of Akanates initiative, 581 observers were deployed to a sample of 300 polling stations across the country, along with 52 mobile observer teams and 41 District Electoral Commissions observers. The mobile teams visited 503 additional polling stations on election day. 41 District Electoral Commissions observers started their observation of 37 DECs at 20:00. Supporting the observation at a Yerevan coordinating center were 30 lawyers and 30 call center operators.
Key Findings
The voting and closing processes process throughout Armenia were generally calm and conducted in accordance with the law. Observers found that there were largely no issues with prescribed voting procedures. There were few serious violations or critical incidents.
During voting procedures, the rights of authorized persons to be present inside polling stations were hindered in 2.67 % of polling stations (one or more cases). The polling station commissions mostly logged violations identified by observers in their log books, though in 5.67% of polling stations violations
were not registered (one or more cases). In 17% of polling stations, there were 1-3 cases of voters checking in to vote, but signatures already existed next to their names. In 1.33% of polling stations, due to the presence of an existing signature next to a voter’s name, they were not allowed to vote (1-3 cases).
Some voter’s names were not registered on the Voter Authentication Devices. There were 1-3 cases of voter names no registered at 24.3 % of polling stations, 4-10 cases at 4.33%, and 11-20 cases at 1%.
No voting was observed without proper voter identification documents.
Generally, the secrecy of the vote was respected. However, in 3.33% of polling stations, there was a deliberate violation. In 21.67% of polling stations, open voting was observed (1-3 cases); in 7.33% there were 4-10 cases, and 1.67% with 11 or more cases.
Family voting continues to be a common practice. At 24.33 % of polling stations, there were 1-3 cases, 10% with 4-10 cases, 4% with 11 or more cases of family voting.
Guided voting (where someone directed the voter how to vote) has been observed with 1-10 cases being observed at 6 % of polling stations.
Violations in proper procedure for voter assistance was observed at 6 % of polling stations (one or more cases).
Instead of reporting for every single minor incident, Akanates in now reporting on incidents which may have a serious impact on the electoral process. Akanates received 63 reports on critical incidents related to voting procedures as follows:
| Presence of unauthorized persons | 15 | 15 |
| Secrecy of the vote violated | 7 | 7 |
| Violence, threats, or pressure | 3 | 3 |
| Polling station refusal to record Akanates violations or complaints | 20 | 14 |
| Multiple voting and/or voting in place of another | 3 | 3 |
| Unauthorized or improper voter assistance | 6 | 6 |
| Open voting | 3 | 3 |
| Guided voting (how to vote) | 6 | 6 |
Akanates’ next statement will be released on December 10, 2018. A press conference is scheduled for 11:00 am on Monday, December 10, 2018 at the Hilton Hotel at Grigor Lusavorich Street 4/2, Yerevan 0015 in the Paris Hall.