Ս.թ. մայիսի 14-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը մի խումբ երիտասարդ ակտիվիստների, բնապահպանների ու այլ ՀԿ ներկայացուցիչների հետ մասնակցել է շինհրապարակի վերածված Ուսանողական այգու կառուցապատման դեմ բողոքի լուռ ակցիային: Նախաձեռնող խմբի պահանջն էր դադարեցնել Տերյան փողոցին հարող հատվածում, Ազգային գրադարանի դիմաց, և Աբովյան փողոցի կողմից վերջերս տեղադրված Վիկտոր Համբարձումյանի արձանի հարևանությամբ շինարարությունը, վերականգնել այգին և վերադարձնել այն իրական տերերին` Երևանի բնակիչներին:
Ակցիայի մասնակիցները ձեռք ձեռքի տված կենդանի պատ էին կազմել «Դադարեցրեք», «Մենք ենք այս քաղաքի տերը», «Վերադարձրեք մեր այգին», «Ոչ բետոնացմանը» կարգախոսներով պաստառներով: «Ազատություն» ռադիոկայանին տրված իր մեկնաբանությունում ակցիային մասնակից ԹԻՀԿ նախագահ Ամալյա Կոստանյանը ասել է. «Միշտ ուրախ եմ, որ դեռ մեր երկրում կան մարդիկ, որոնց համար հանրային շահերը ավելի բարձր են, քան իրենց նեղ անձնական շահերը»:
Նախքան ակցիան նախաձեռնող խումբը հանդիպել է Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի հետ` ներկայացնելով իրենց պահանջը: Ավելի քան 16 000 քաղաքացի ստորագրել է այդ պահանջի տակ: Ստորագրահավաքի արդյունքները կուղարկվեն ՀՀ նախագահին, ԱԺ նախագահին, վարչապետին և Երևանի քաղաքապետին:

Along with a number of young activists, ecologists and other NGO representatives, Transparency International Anti-corruption Center participated in a silent protest action against construction in the Students' Park that turned into a building site. The initiative group demanded that the construction in the vicinity of Terian Street, in front of the National Library and next to Victor Hambardzumyan statue erected in the section of Abovian Street be stopped, the park be restored and returned to its real masters - the residents of Yerevan.
By taking each other's hand, the participants in the action formed a live wall with "We are the masters of this city", "Return us our park", "No to concrete casting!" slogans. In a comment to Radio Liberty TIAC Chairwoman Amalia Kostanyan, who also participated in the action said, "I am glad that there are people in our country for whom public interests are higher than their private parochial interests."
Prior to the action the initiative group met with Yerevan Mayor Gagik Beglaryan to present their requirements. Over 16,000 citizens signed a petition which was to be sent to the President of Armenia, the Chairman of National Assembly, the Prime Minister and Yerevan Mayor.