Մամուլի հաղորդագրություն. Դեկտեմբերի 9, 2018թ. 15:00
Քվեարկության օրը հիմնականում խաղաղ է ընթանում․ քվեարկության ընթացքում մինչև ժամը 14:00-ը հաղորդվել է 23 խախտումների մասին
«Ականատեսի» դիտորդները շարունակում են մշտադիտարկել ընտրական գործընթացը ՀՀ բոլոր ընտրատարածքներում` պատահականորեն ընտրված 300 տեղամասերում։ Յուրաքանչյուր ոչ էական միջադեպերի մասին տեղեկացնելու փոխարեն «Ականատեսն» այժմ ներկայացնում է այն դեպքերը, որոնք հնարավոր է լուրջ ազդեցություն ունենան ընտրական գործընթացի վրա, այն է՝ կոպիտ խախտումները։
Տեղամասերի բացումից մինչև ժամը 14:00-ն «Ականատեսը» ստացել է 23 հաղորդում 22 ընտրական տեղամասից։
Ստորև ներկայացված են ստացված խախտումների տեսակը և թիվը․
Խախտման տեսակը Խախտումների թիվը Ընտրական տեղամասերի թիվը
Կողմնակի անձանց ներկայություն 7 7
Քվեարկության գաղտնիության խախտումներ 4 4
Խախտումների արձանագրման մերժում ընտրական տեղամասի կողմից 7 6
Ընտրողին օգնության տրամադրում՝ դրա իրավասությունը չունեցող անձանց կողմից 2 2
Բաց քվեակություն 2 2
Ընտրողների քվեարկության ուղղորդում 1 1
Վերոնշյալ խախտումները որևէ կերպ չեն արտացոլում ընտրության օրվա գործընթացների վերաբերյալ «Ականատեսի» ամբողջական գնահատականը։ Ամբողջական գնահատում կկատարվի միայն ամբողջ օրվա ընթացքում ստացված՝ ընտրանքի վրա հիմնված դիտորդության տվյալների վերլուծության հիման վրա։
«Ականատեսը» դիտորդական առաքելություն է իրականացնում 2018 թ․ դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀ բոլոր մարզերում: ՀՀ-ում առաջին անգամ «Ականատեսը» դիտորդություն է անելու ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության կիրառմամբ: Վերջինս գնահատում է ընտրության օրվա գործընթացները՝ օգտագործելով ընտրական տեղամասերի թվից պատահական ներկայացուցչական ընտրանք: Վիճակագրական մեթոդների կիրառման միջոցով ընտրանքը հնարավորություն է տալիս ճշգրտորեն չափելու ընտրական օրվա գործընթացների որակը, այդ թվում՝ տեղամասերի բացումը, քվեարկությունը, փակումը և արդյունքների ամփոփումը: Թեև դիտորդները ներկայացված չեն երկրի բոլոր ընտրական տեղամասերում՝ ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության վիճակագրական բնույթը «Ականատես» դիտորդական առաքելությանը հնարավորություն է տալիս առավելագույնս համապարփակ ներկայացնելու ընտրական գործընթացները համապետական մակարդակով։
«Ականատեսի» հաջորդ հաղորդագրությունը կհրապարակվի 2018 թ․ դեկտեմբերի 9-ի ժամը 22:00-ին կայանալիք մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

Election Day generally peaceful with 23 reported violations regarding the voting process until 14:00
Press Statement - December 9, 2018, 3:00 pm
Akanates’ observers continue to monitor the conduct of voting processes in 300 sampled polling stations in every district of Armenia. Instead of reporting for every single minor incident, Akanates is now reporting on critical violations, incidents which might have serious impact on the electoral process.
In total, Akanates received 23 reports on critical incidents from 22 polling stations concerning the voting process.
The breakdown of received violations by type and number:
| Presence of unauthorized persons | 7 | 7 |
| Secrecy of the vote violated | 4 | 4 |
| Polling station refusal to record Akanates violations or complaints | 7 | 6 |
| Unauthorized voter assistance | 2 | 2 |
| Open voting | 2 | 2 |
| Guiding voters on how to vote | 1 | 1 |
The above mentioned violations do not reflect Akanates’ complete evaluation of election day processes. This evaluation will only be made available after the analyses of the sample-based observation (SBO) data from the entire day.
Akanates is monitoring the December 9, 2018 snap parliamentary elections in every district across Armenia. For the first time in Armenia, Akanates is deploying observers using sample-based observeration (SBO) methodology, which evaluates the quality of election day processes using a random, representative sample of polling stations across the country, in every region and district. Using statistical methods, the sample is able to accurately measure the quality of election day processes, including polling station setup, opening, voting, closing and counting processes, nationwide. While observers are not present in every polling station, the statistical nature of the sampling methodology means that the Akanates initiative is able to speak to the conduct of electoral processes across the country.
Akanates next statement will be released at 10:00 pm on December 9, 2018 during the press conference.