(դիտարկման ժամանակահատվածը՝ նոյեմբերի 5-20, 2018թ.)
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը հիմնվել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության, «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» (ԺԱԱ) հասարակական կազմակերպության և «Ռեստարտ» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից: Առաքելության գործընկերն է Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը:
«Ականատես»-ի նպատակն է նպաստել ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը և դրանց նկատմամբ հանրային անկողմնակալ հսկողությանը, ընտրական գործընթացների օրինավորությանը:
«Ականատես»-ը գործում է անկախ՝ պահպանելով անկողմնակալության սկզբունքը և զերծ մնալով այնպիսի գործողություն կատարելուց, որը կարող է մեկնաբանվել որպես աջակցություն, քարոզչություն կամ հակաքարոզչություն ընտրություններին մասնակցող որևէ կուսակցության (դաշինքի), թեկնածուի օգտին կամ դեմ:
2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների համատեքստում «Ականատես» դիտորդական նախաձեռնությունն իրականացնում է երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն Հայաստանի ամբողջ տարածքում:
Երկարաժամկետ դիտորդություն
Երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության շրջանակներում նախաձեռնությունը ներգրավել է 36 երկարաժամկետ դիտորդ՝ հանրապետության 38 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների սպասարկման տարածքներում դիտարկելու և գնահատելու նախընտրական և հետընտրական գործընթացները, այդ թվում՝ ընտրությունների վարչարարությունը, ընտրողների ցուցակների պատշաճությունը, թեկնածուների և կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) շտաբների գործունեությունը, նախընտրական քարոզչությունը, վարչական ռեսուրսի չարաշահումը, վերահաշվարկը, բողոքների քննությունը, գործողությունների համապատասխանությունը ժամանակացույցին և այլն: Դիտորդները տեղերում աշխատում են ընտրական հանձնաժողովների, կուսակցությունների/դաշինքների և դրանց թեկնածուների նախընտրական շտաբների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ԶԼՄ-ների, քաղաքացիների հետ:
Տվյալների հավաքագրումը կատարվում է գրասենյակային հետազոտության, առցանց բաց տվյալների վերլուծության, անմիջական դիտարկումների, պաշտոնական հարցումների, հանդիպումների, հարցազրույցների, ինչպես նաև մամուլի լուսաբանումներին հետևելու միջոցով: Տեղերում դիտորդները մասնակցելու և հանդիպելու են տարածքային և տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների, կուսակցությունների/կուսակցությունների դաշինքների նախընտրական շտաբների, ոստիկանության, լրատվամիջոցների, դիտորդական առաքելությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ընտրական գործընթացի այլ մասնակիցների հետ: Տեղեկատվության ճշգրտությունն ու հավաստիությունն ապահովելու նպատակով՝ ստացված տվյալները ստուգվելու են մի քանի անկախ աղբյուրների միջոցով:
Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտորդության ընթացքում դիտորդները հավաքագրելու են քանակական և որակական տվյալներ, որոնք ենթարկվելու են վերլուծության և ամփոփվելու են նախաձեռնության զեկույցներում, տեղեկագրերում, մամուլի հաղորդագրություններում և վիզուալ նյութերում: Ընտրական գործընթացի վերաբերյալ արձանագրված խախտումների հիման վրա, ըստ նպատակահարմարության, կազմվելու և ներկայացվելու են բողոքներ/հայցեր/դիմումներ վարչական, դատական և իրավապահ մարմիններին:
Դիտորդության վերաբերյալ ընթացիկ տեղեկատվությունը հրապարակվելու է «Ականատես» դիտորդական նախաձեռնության ֆեյսբուքյան էջում, ինչպես նաև անդամ կազմակերպությունների ինտերնետային կայքերում և ֆեյսբուքյան էջերում:
Դիտարկման արդյունքներ և առաջարկություններ
2018թ. նոյեմբերի 2-ին ՀՀ նախագահն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություն նշանակելու վերաբերյալ հրամանագիրը՝ ընտրությունները 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին նշանակելու մասին: Համաձայն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի՝ նախընտրական քարոզչությունը սկսվելու է նոյեմբերի 26-ին:
«Ականատես» դիտորդական առաքելության երկարաժամկետ դիտորդությունը մեկնարկել է 2018 թ. նոյեմբերի 5-ին: Սույն ժամանակահատվածում դիտարկման առարկա են հանդիսացել ընտրությունների վարչարարության գործընթացը, այդ թվում՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) գործունեությունը և Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների կազմը, ինչպես նաև ընտրողների ցուցակները, ընտրությունների օրվա նշանակումից հետո տեղի ունեցող քարոզչությունը, վարչական ռեսուրսի օգտագործումը:
2018թ. նոյեմբերի 2-ին ՀՀ ԿԸՀ-ն սկսել է կազմակերպչական աշխատանքները: Մինչև ս.թ. նոյեմբերի 20-ը տեղի է ունեցել խորհրդարանական ընտորւթյունների վերաբերյալ 7 նիստ: Ընդհանուր առմամբ կազմակերպչական աշխատանքները ընթանում են օրենքով սահմանված ժամանակացույցի համաձայն:
Տարածքային հանձնաժողովների կազմի մասնակի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ տարածքային հանձնաժողովների կազմը հիմնականում մնացել է նույնը և այնտեղ հիմնականում ներառված չեն անձինք, որոնք օրենքի համաձայն իրավունք չունեն լինել ընտրական հանձնաժողովի անդամ: Այդուհանդերձ, արձանագրվել են փաստեր, որ հանձնաժողովի անդամները նախկինում դրսևորել են անօրինական վարքագիծ: Մասնավորապես, թիվ 8 տարածքային ընտրական հանձնաժողովի (Շենգավիթ վարչական շրջան) նախագահ Նորիկ Երանյանը 2018թ. սեպտեմբերի 23-ին՝ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների օրը, թիվ 8/05 ընտրատեղամասում ֆիզիկական ուժի գործադրմամբ խոչընդոտել է լրագրողի գործունեությունը:[1] Դիտորդական առաքելության ստուգումը շարունակվում է և կավարտվի ս.թ. նոյեմբերի 26-ին:
Հորդորում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին (ԿԸՀ) հետևել Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների կազմի՝ նախկինում դրսևորված վարքագծին և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ փոխարինելու այն անդամներին, որոնք կոպտորեն խախտել են Ընտրական օրենսգրքի դրույթները: Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների կազմում առաջարկվող անդամների նախկինում դրսևորած վարքագծին և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ բացառելու նման անձանց ներգրավումը:
Նախընտրական քարոզչության կարգ
Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը Ընտրական օրենսգրքով սահմանված այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին, թեկնածուներին հավասար հնարավորություններ ապահովելու նպատակով գործում են հանրային ռեսուրսներից օգտվելու, քարոզչություն իրականացնելու և ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու սահմանված կանոնները:[2] Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը սկսվում է 2018թ. նոյեմբերի 26-ին և ավարտվում քվեարկության օրվանից մեկ օր առաջ՝ դեկտեմբերի 7-ին ժամը 24:00-ին: Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածի սահմանված լինելը չի սահմանափակում այլ ժամանակահատվածում քարոզչության իրականացումը և մինչև պաշտոնական քարոզչության մեկնարկը որևէ սահմանափակում չկա:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններն իրավունք ունեն անարգել տարածելու քարոզչական տպագիր և այլ նյութեր:[3] Նախընտրական քարոզչությունն սկսելուց 10 օր առաջ համայնքի ղեկավարը պարտավոր է համայնքի տարածքում քարոզչական նյութեր փակցնելու համար առանձնացնի անվճար տեղեր: Հանրության համար տեսանելի քարոզչական նյութեր կարող են փակցվել հատուկ այդ նպատակով առանձնացված տեղերում …, ֆիզիկական անձանց համաձայնությամբ` նրանց պատկանող կամ նրանց տիրապետման ներքո գտնվող շենքերի, շինությունների (բացառությամբ պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող շենքերի, հանրակրթական դպրոցների, բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերի, հասարակական սննդի կամ առևտրի օբյեկտների), տրանսպորտային միջոցների (բացառությամբ հասարակական տրանսպորտի և տաքսու) վրա կամ դրանց ներսում և այլն: Քարոզչական տպագիր նյութերը պետք է տեղեկություններ ներառեն պատվիրատուի, տպագրող կազմակերպության և տպաքանակի վերաբերյալ: Օրենքով սահմանված վավերապայմանների բացակայությամբ քարոզչական տպագիր նյութեր տարածելն առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն:[4]
Ընդհանուր առմամբ էական խախտումներ չեն արձանագրվել: Դիտարկումը ցույց է տվել, որ քարոզչանյութեր փակցվում են փողոցային լապտերների և էլեկտրասյուների վրա:
Կոչ ենք անում կուսակցություններին/դաշինքներին իրենց նախընտրական քարոզչության ընթացքում հետևել քարոզչության համար սահմանված կանոններին, նույնիսկ այն պարագայում, երբ պաշտոնապես քարոզչության մեկնարկը դեռ չի տրվել:
Ընտրակաշառք
ՀՀ օրենսդրության համաձայն ընտրողներին կաշառք տալը կամ ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը համարվում են քրեորեն պատժելի արարք [5]:
Հայտնի են մի շարք դեպքեր, երբ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները քաղաքացիների հետ իրենց հանդիպումներում հորդորում են ձեռնպահ մնալ ընտրակաշառք վերցնելուց:
Առաքելության դիտորդները չեն բացահայտել փաստեր, որոնք կվկայեին կաշառքի փաստի մասին: Միևնույն ժամանակ, ԶԼՄ-ներում առկա են լուրեր ընտրակաշառք բաժանելու նորամուծությունների վերաբերյալ: Ըստ լուրերի՝ կուսակցություններից մեկը ընտրությունների ժամանակահատվածում գրանցում է բազմաթիվ անհատ ձեռներեցների, որոնք ստանդարտ ընտրակաշառքի փոխարեն ստանալու են աշխատավարձ՝ կուսակցության օգտին ձայներ բերելու համար:[6]
Կոչ ենք անում բոլոր կուսակցություններին ու դաշինքներին, ինչպես նաև դրանց անհատ թեկնածուներին զերծ մնալ գումարով քաղաքացիների ձայները գնելու պրակտիկայից, ինչպես նաև իրավապահ մարմիներին խորությամբ և համակողմանիորեն ուսումնասիրելու նման փաստերը:
Վարչական ռեսուրսի չարաշահում
«Վարչական ռեսուրս» կոնցեպտը սահմանված չէ ՀՀ օրենսդրությամբ, սակայն, ըստ միջազգայնորեն ընդունված նորմերի՝ վարչական ռեսուրսը քաղաքական պաշտոնյաների ու հանրային այլ ծառայողների տնօրինության տակ գտնվող իրավական, մարդկային, ֆինանսական, նյութական և ոչ նյութական միջոցներն են: Ընտրությունների ժամանակ դրանց օգտագործումը հօգուտ որևէ քաղաքական ուժի կամ թեկնածուի ստեղծում է անհավասար մրցակցային պայմաններ և կարող է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ըստ լրատվամիջոցների՝ առկա են մի քանի ահազանգեր առ այն, որ, դեռևս քարոզչության պաշտոնական ժամկետը չսկսված, արդեն իսկ կան վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքեր, որոնք ներկայումս ճշգրտվում են առաքելության երկարաժամկետ դիտորդների կողմից: Միևնույն ժամանակ, կան դեպքեր, երբ բարձրաստիճան պաշտոնյաները իրենց աշխատակազմերի հետ հանդիպումներում կամ հրապարակային հորդորում են ձեռնպահ մնալ վարչական ռեսուրսի կիրառումից: Այդուհանդերձ, հարկ է նկատել, որ իշխանության ներկայացուցիչների կողմից ընտրակաշառքից զերծ մնալու կոչերն առավել հաճախակի են հնչում, քան վարչական ռեսուրսի օգտագործումից խուսափելու հորդորները:
Առաջարկում ենք պետական կառույցների ղեկավարներին, հաշվի առնելով մասնավորապես վարչական ռեսուրսի վերաբերյալ թյուրընկալումները ինչպես հանրության, այնպես էլ հանրային ծառայողների շրջանում, հանդես գալ խստագույն հանձնարարականներով՝ բացառելու վարչական ռեսուրսի չարաշահումը: Կոչ ենք անում հանրային ծառայողներին զերծ մնալ իրենց վստահված ռեսուրսները չարաշահելուց՝ որևէ կուսակցության, դաշինքի կամ թեկնածուի օգտին:
Ատելության խոսք
Դեռևս քարոզչությունը պաշտոնապես չի սկսվել, և ընդհանուր իրավիճակը լարված չէ, սակայն արդեն իսկ սկսել է հնչել ատելության խոսք, որը թիրախավորում է մարդկանց կամ մարդկանց խմբերի՝ իրենց կրոնական և սեռային, ինչպես նաև քաղաքական տարբերող հատկանիշների հիման վրա, ինչը կարող է կամա թե ակամա մղել բռնության։
Մասնավորապես, նման կոչեր է արել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ցուցակում ներառված Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 13-ի իր ելույթում՝ կոչ անելով, որ իրեն միանան նրանք «ովքեր դեմ են աղանդավորության քարոզին, պղծության և համասեռամոլության քարոզին»:[7] Նաև տարբեր կուսակցությունների անդամների անձնական ֆեյսբուքյան էջերում տարբեր քաղաքական ուժերի կողմից հնչում են միմյանց ուղղված վիրավորական արտահայտություններ:
Կոչ ենք անում ԱԺ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին /կուսակցությունների դաշինքներին զերծ մնալ ինչպես ընտրապայքարի ընթացքում միմյանց նկատմամբ վիրավորական ու վարկաբեկող արտահայտություններ օգտագործելուց, այնպես էլ խտրական ու ատելության խոսքի միջոցով ընտրազանգված գրավելու գայթակղությունից: Նման վարքագիծը արգելված է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին դաշնագրի 19-րդ և 20-րդ հոդվածների դրույթներով:
Ընտրողների ցուցակներ
Հայաստանի Հանրապետության բնակչության ռեգիստրում բնակչության թիվը 2,969,200 է, որը պակասել է 2017թ. ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ գրանցված թվից 24,700-ով: Ընտրողների թիվը 2,574,916 է, որն ավելին է նշված ժամանակամիջոցից՝ 10,582-ով: Ըստ ընտրատարածքների` ընտրողների առավելագույն աճ՝ 2,941 հոգի գրանցվել է թիվ 2 ընտրատարածքում (Երևանի Արաբկիր, Աջափնյակ, Դավթաշեն վարչական շրջաններ), 2,789 հոգի՝ թիվ 3 ընտրատարածքում (Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ վարչական շրջաններ), և 2,428 հոգի՝ թիվ 10 ընտրատարածքում (Կոտայքի մարզ): Ընտրողների քանակն առավել նվազել է թիվ 11 ընտրատարածքում (Շիրակի մարզ)՝ 2440-ով, թիվ 9 ընտրատարածքում (Լոռու մարզ)՝ 1,138-ով և թիվ 12 ընտրատարածքում (Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզեր)՝ 1,118-ով:
Ընտրողների ցուցակները շարունակում են պարունակել խնդրահարույց տվյալներ, որոնք հարցականի տակ են դնում դրանց համապատսախանությունը իրականությանը: Այս պահին իրականացված վերլուծության արդյունքներով, ընտրողների ցուցակներում բացակայում են 571 ընտրողի հասցե: Բավականին բարձր է բարձր տարիք ունեցող ընտրողների թիվը: Մասնավորապես, ցուցակում կան 8,826 ընտրող, որոնց տարիքը 90 է և ավելի, ընդ որում՝ կա100 տարեկանից բարձր՝ 117 ընտրող և 110-ից բարձր՝ 3 ընտրող:
885 հասցեներում գրանցված է ավելի քան 20 ընտրող, ընդ որում՝ 100-ից ավել ընտրող կա 13 հասցեում:
Կոչ ենք անում ոստիկանությանը՝ շուտափույթ լուծել հասցե չունեցող ընտրողներին հասցեներ տրամադրելու հարցը, կամ հասցեների առկայության դեպքում՝ տեղադրել դրանք ընտրողների վերջնական ցուցակներում:
Հույս ենք հայտնում, որ ընտրացուցակներում ներառված, բայց հանրապետությունից բացակայող ընտրողների անունները չեն օգտագործվի այլոց կողմից:

Preliminary Statement by the Observer Mission at Early RA National Assembly Elections
The “Akanates” (eyewitness) observer mission was established by the NGO Transparency International Anti-corruption Center, (TIAC), by the NGO “Journalists’ Asparez Club” (JAC), and by the civic initiative “Restart”. The mission is a partner with the Foundation for Law Development and Protection.
The purpose of “Akanates” is to promote free and fair elections and public, impartial oversight thereof, and legitimacy of electoral processes.
“Akanates” operates independently following the principle of impartiality and refraining from actions that can be interpreted as assistance, propaganda or anti-propaganda in favor or against any party (alliance) or candidate participating in the election.
In the context of the December 9, 2018 early RA National Assembly elections, the “Akanates” observer initiative performs long-term and short-term observation mission all over the territory of Armenia.
The contents are responsibility “Akanates” (Eyewitness) observation initiative and its member organizations and do not necessarily reflect the official views of donor organizations.
Long-term observation
For the long-term observation mission, the initiative recruited 36 long-term observers in order to observe and assess pre-election and post-election processes in the coverage area of 38 territorial electoral commissions, including election administration, adequacy of voters’ lists, the activities of the electoral head-quarters of candidates and parties (party aliances), pre-election campaigns, abuses of administrative resource, vote recounting, examination of complaints, compliance of actions with the schedule, etc. The observers on site work with electoral commissions, electoral head-quarters of parties/aliances and candiates, representatives of civil society, mass media and citizens.
Data collection is done by means of desk research, analysis of open-source on-line data, immediate observation, official inquiries, meetings, interviews and monitoring of media coverage. Observers on site will meet representatives of territorial and district electoral commissions, head-quarters of candidates and parties (party aliances), police, media, observer missions, NGOs, and other participants of the electoral process. To ensure data accuracy and authenticity, the obtained data will be verified through several independent sources.
During long-term and short-term observations, observers will collect quantitative and qualitative data which will be analyzed and summarized in the reports, bulletins, press-releases and visual materials of this initiative. Based on the recorded breaches of electoral process, when expedient, complaints/claims/applications will be compiled and filed with administrative, judicial and law enforcement bodies.
Updates on observations will be published on the FaceBook page of the “Akanates” observer initiative, and posted on the websites and FaceBook pages of member organizations.
Observation results and proposals
On November 2, 2018, RA president issued the decree on calling early elections to the National Assembly of the Republic of Armenia on December 9, 2018. According to RA Electoral Code, the election campaign shall begin on November 26.
The long-term observation of the “Akanates” mission will commence on November 5, 2018. Over this period of time, the observation focused on electoral administration, including the activities of the Central Electoral Commission (CEC) and the composition of Territorial electoral commissions, and voters’ lists, the campaign underway after the appointment of the election day, and usage of the administrative resource.
Electoral commissions
On November 2, 2018, the RA CEC started the organizational work. By November 20, 2018, seven sessions had been conducted on the parliamentary elections. In general, the organizational work is carried out in accordance with the schedule stipulated in the law.
The partial survey of the composition of territorial electoral commissions has shown that it mostly remained the same and the commissions do not include those who cannot be commission members by law. Nevertheless, facts of past illegal behavior by commission members have been recorded. Thus, the chairman of territorial electoral commission No. 8 (Shengavit administrative district) Norik Yeranosian on September 23, 2018 during early Yerevan municipal elections physically obstructed performance of professional duties by a journalist at district electoral precinct No. 8/05:[1] The inspection by the observation mission is continuing, and will end on November 26, 2018.
We call on the Central electoral commission to monitor the past behavior of the staff of territorial electoral commissions and take necessary measures to replace those members who seriously breached the Electoral Code, as well as monitor the past behavior of the members nominated to precinct electoral commissions, and take necessary measures to rule out engagement of such persons.
Election campaign procedure
The period of election campaign is the period set forth in the Electoral Code during which to ensure equal conditions for parties and candidates participating in the election there are rules stipulating the use of public funds, the campain and financial transparency.[2] The election campaign for the early parliamentary election begins on November 26, 2018, and ends one day before the election day, on December 7, at 24:00. The fixed period of election campaign does not restrict campaigning within another period and there is no restriction before the commencement of the official campaign.
According to RA Electoral Code, the parties participating in the election are entitled to unlimited dissemination of printed and other campaign materials.[3] Ten days prior to the beginning of the campaign, the community leader shall allocate free space for posting campaign materials in the community area. Campaign materials visible for public can be posted at places specially reserved for this purpose... with consent of physical persons, on buildings (except buildings in public and community ownership, general education schools, apartment buildings or public catering or commercial outlets) owned by the latter, on means of transportation (except public transport and taxis) or inside, etc. Printed campaign materials shall contain information on the client, printing enterprise and print-run. In the absence of requisites stipulated by law, dissemination of campaign materials is subject to administrative liability.[4]
In general, substantial breaches have not been registered. Observation has shown that campaign materials are posted on street lamp posts.
We call on the parties/alliances to observe the rules of campaigning even though officially the campaign has not commenced yet.
Election bribes
According to RA legislation, bribing voters or taking bribes, breach of the ban on charity during election or obstruction of voters’ free expression is an criminally punishable act.[5]
There is a number of known cases when the representatives of executive powers called on the citizens to refrain from election bribes.
Mission observers did not reveal facts of election bribes. At the same time, in the media, there are news about dissemination of bribes. According to the news, one party during elections registers numerous individual entrepreneurs who instead of a standard election bribe get a salary for securing votes in favor of the party.[6]
We call on all the parties and alliances, as well as individual candidates thereof to refrain from buy citizen’s votes for money and we call on law enforcement bodies to examine such facts profoundly and comprehensively.
Abuse of administrative resource
The notion of “administrative resource” is not defined in RA legislation. However, according to accepted international norms, administrative resources are the legal, human, financial, tangible and intangible assets managed by public officials and other civil servants. The usage of administrative resource during elections in favor of any political force or candidate creates unequal competition and can affect the election results.
According to the media, there have been several whistle-blows concerning cases of administrative resource abuse prior to the campaign which are currently being verified by the long-term observers of the mission. At the same time, there are cases when high-ranking officials during meetings with their staff or overtly call on refraining from using the administrative resource. Nevertheless, it should be noted that the representatives of authorities more often call on refraining from election bribes than call on refraining from using the administrative resource.
We recommend the leaders of government institutions to make strict orders to rule out the abuse of administrative resources taking into account the misconceptions concerning administrative resource amongst the public at large and civil servants. We call on civil servants to refrain from abusing the administrative resources at their disposal in favor of any party or candidate.
Hate speech
The campaign has not started yet and the general situation is not tense. However, hate speech has already been heard targeting individuals or groups for their religious, sexual, and political convictions which can inadvertently or intentionally lead to violence.
Thus, such calls have been made by Edward Sharmazanov from the party ticket of the Republican Party of Armenia in his November 13 speech appealing to those “who oppose defiling, sectarian and homosexual propaganda” to join him.[7] Also Facebook pages of various members of parties contain mutual insults traded by different political forces.
We appeal to parties/alliances participating in parliamentary elections to refrain from insults and defamatory statements during the campaign and to abstain from attracting voters by discriminatory and hate speech. Such behavior is prohibited in article 10 of the European Convention on Human Rights, articles 19-20 of Covenant on Civil and Political Rights.
Voters’ lists
The population register of the Republic of Armenia contains 2,969,200 people which has decreased from the population number registered for the April 2, 2017 parliamentary election by 24,700 people. The number of voters is 2,574,916 which has increased compared with the mentioned period by 10,582. In terms of electoral territories, the largest increase in voters, i.e. 2,941, has been registered at electoral territory No. 2 (Arabkir, Ajapnyak, Davtashen administrative districts of Yerevan), 2,789 people in electoral territory No. 3 (Malatia-Sebastia, Shengavit administrative districts of Yerevan), and 2,428 people at electoral territory No. 10 (Komitas St.). The number of voters decreased most at electoral territory No. 11 (Shirak province), i.e. 2440, at electoral territory No. 9 (Lori province), 1,138 people and electoral territory No. 12 (Sunik and Vayots-dzor provinces), by 1,118 people.
Voters’ lists still contain problematic data, which raise doubts about their authenticity. Presently, according to analysis results, 571 voters’ addresses are missing in the voters’ lists. The number of elderly voters is rather high. Thus, there are 8,826 voters in the list whose age is 90 and above, and there are 117 voters above 100 and 3 voters above 110 years.
At 885 addresses, more than 20 voters are registered, and at 13 addresses, there are more than 100 voters.
We appeal to the police to solve the problem of assigning addresses to voters without addresses or if addresses actually exist, to post them in the final voters’ lists.
We hope the names of the voters on the voters’ lists who are absent from the country will not be used by others.