Ս.թ. մարտի 3-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը և շրջակա միջավայրի քաղաքականության գծով փորձագետ Սոնա Այվազյանը բանախոսել են քաղաքացիական հասարակության «Հայաստանում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) ծրագրի իրականացումը 2009թ.» զեկույցի քննարկման ընթացքում` ներկայացնելով կոռուպցիայի և բնապահպանության վերաբերյալ ԹԻՀԿ փորձագիտական գնահատականները: Միջոցառումը կազմակերպել է «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնությունը (ԳՀԲՀ) Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի (ԲՀԻՕՀՀՄ) աջակցությամբ:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ԲՀԻՕՀՀՄ գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը: Լրատվության վերաբերյալ փորձագիտական գնահատական է ներկայացրել Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վերաբերյալ` Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը, իսկ դատա-իրավական բարեփոխումների վերաբերյալ` իրավաբան, Զարգացման հայկական ինստիտուտի իրավաբան Հրայր Ղուկասյանը:
ԵՀՔ ծրագրի առաջին իսկ օրերից ԳՀԲՀ փորձագետները հետևել են մի շարք ոլորտներում գործողությունների ծրագրի իրականացմանը և տարեկան հաշվետվությունների տեսքով ներկայացրել ծրագրի ընթացքը: Սա ԳՀԲՀ անդամների և փորձագետների կողմից պատրաստված երրորդ տարեկան հաշվետվությունն է:

On March 3, 2010, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) Varuzhan Hoktanyan and TIAC's Environmental Policy Expert Sona Ayvazyan addressed a discussion of Civil Society Report on "Armenia's European Neighborhood Policy (ENP) Implementation in 2009" by presenting TIAC expert assessments on corruption and environment. The event was organized by "Partnership for Open Society" (POS) Initiative with the support of the Open Society Institute Assistance Foundation - Armenia (OSIAFA).
The discussion began with OSIAFA Executive Director Larisa Minasyan's opening speech. It was followed by Yerevan Press Club President Boris Navasardyan's expert assessment on media, Helsinki Committee of Armenia Chairman Avetik Ishkhanyan's estimation on human rights and fundamental freedoms and Armenian Institute for Development Lawyer Hrayr Ghukasyan's assessment on reforms of judiciary.
From the very start, POS experts have monitored the Action Plan implementation in key areas and reported on the progress made by the country in annual reports. This is the third Annual Report on the Country Action Plan implementation by POS members and experts.