2018թ. մայիսին «Հզորացման գործընկերներ» շրջանակներում սկսվեց 10 նոր ծրագրերի իրականացումը, որոնք աջակցելու են քաղաքացիական հասարակության կողմից պետական միջոցների բաշխման և հանրային ծառայությունների մատուցման արդյունավետության մոնիտորինգ
Չեխիայում տեղակայված «Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության» (PASOS) հետազոտական կազմակերպությունների (think tank) ցանցը և Արևելյան գործընկերության երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա և Ուկրաինա) հինգ առաջատար հասարակական կազմակերպությունները համատեղ իրականացնում են Եվրոպական Միության (ԵՄ) կողմից ֆինանսավորվող «Հզորացման գործընկերներ» ծրագիրը: Ծրագրի նպատակն է հասնել էական առաջընթացի հանրային քաղաքականության իրականացման մեջ քաղաքացիական ներգրավվածության, բյուջեների և հանրային ծառայությունների մոնիտորինգի, ազդեցույան գնհատման և համագործակցված ջատագովության հարցերում
«Հզորացման գործընկերներ» ծրագիրը ներգրավում է, ֆինանսապես աջակցում է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի ջատագովությամբ զբաղվող 16 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին (ՔՀԿ) և նրանց 20 առաջատար անդամներին, և զարգացնում է նրանց կարողությունները` 1) տեղերում իրականացնելու համար ծրագրեր, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի ուսումնասիրելու, մոնիտորինգի ենթարկելու և գնահատելու ազգային և տեղական բյուջեների մշակումը, հանրային միջոցների օգտագործման, հանրային ծառայությունների մատուցման և հանրային գնումների թափանցիկությունը, և 2) հասնելու համար քաղաքացիների ներգրավվածության միջոցով առավելագույն ազդեցության հանրային քաղաքականության մշակման, լավ կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
2016թ. «Հզորացման գործընկերներ» ծրագիրն աջակցեց 12 ծրագրերի ընդհանուր արժողությամբ 300,000 եվրո գումարով: 2018թ.-ին Արևելյան գործոընկերության վերը նշված հինգ երկրներից ներկայացվեց 37 հայտ, որոնցից ընտրվեց 10-ը` 175,000 եվրո ընդհանուր արժողությամբ ծրագրի նպատակին հասնելու համար:
Այդ 10 ծրագրերն աշխատելու են տարբեր հարցերի վրա: Դրանք են.
• Հայաստանում – (1) բնապահպանական պետական սուբվենցիաների արդյունավետության գնահատում և (2) ՀՀ Սյունիքի մարզում բնության հատուկ հատուկ պահպանվող տարածքներ ստեղծման և գործունեության համար ԵՄ կողմից հատկացված ֆինանսական աջակցության պետության կողմից օգտագործման վերլուծությունը և գնահատումը,
• Ադրբեջանում – (1) ենթաազգային մակարդակում Բաց կառավարության գործընկերության (ԲԿԳ) բարելավման նպատակով ՔՀԿ-երի դերի ուժեղացումը, և (2) հանրային միջոցների ծախսման մոնիտորինգ քաղաքացիական հասարակության կողմից և հանրային մասնակցության ընդլայնումը բյուջեի նախագծման գործընթացներում,
• Բելառուս - (1) ընտրված համայնքում հանրային երկխոսության զարգացում` լուծելու համար գործազրկության խնդիրը, և (2) մոնիտորինգային ցանցի ստեղծում, որը կընդգրկի տեղերում աշխատող ՔՀԿ-երին և հետազոտական և վերլուծական գործունեություն իրականացնող ՔՀԿ-երին,
• Մոլդովայում - (1) Քիշինևի համայնքային ճանապարհների վերանորոգման և պահպանման համար հատկացվող հանրային միջոցների օգտագործման մոնիտորինգ, և (2) կայուն տեղական զարգացում և արդյունավետ համայնքապետարաններ` թափանցիկ հանրային գնումների և հանրային միջոցների արդյունավետ օգտագործման միջոցով,
• Ուկրաինայում - (1) խոշորացված 7 տարածքային համայնքների տեղական բյուջեների թափանցիկության բարելավում, և (2) Պոլտավա քաղաքի խորհրդի կողմից քաղաքի բյուջեի օգտագործման մոնիտորինգ` պարզելու համար չօգտագործված բյուջեի չափը և թերի ֆինանսավորվող ոլորտները:
Հայաստանում «Հզորացման գործընկերներ» ծրագրի տեղական համակարգողն է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը: Հայաստանյան ենթադրամաշնորհառուներ և նրանց ծրագրերն են.
Կազմակերպություն - «Խազեր» բնապահպանական-մշակութային հ/կ
Ծրագրի անվանումը – Պետական բնապահպանական սուբվենցիաների արդյունավետության գնահատում
Կիրառելով մասնակցային մոնիտորինգի մեթոդաբանությունը և վերլուծելով ներկա օրենսդրությունը` ծրագիրը, հիմնվելով 2014-2017թթ. պրակտիկայի վրա, կգնահատի բնապահպանական սուբվենցիաների պլանավորման արդյունավետությունը, սուբվենցիաներ տրամադրելու հայտերի մշակման մեխանիզմի արդյունավետությունը և բնապահպանական միջոցառումների իրականացման արդյունավետությունը: Հիմնվելով այդ գնահատման արդյունաների վրա, ծրագիրը վեր կհանի այդ ոլորտում առկա թերությունները և հիմնախնդիրները, կառաջարկի դրանց լուծման ուղիները և կջատագովի այդ առաջարկությունների ընդունումը:
Ծրագրի իրականացման ժամկետն է 15 մայիսի – 31 հոկտեմբերի, 2018:
Կազմակերպություն - «Բնապահպանական իրավունք» հ/կ
Ծրագրի անվանումը – Եվրամիության ֆինանսավորմամբ ծրագրերի արդյունավետության գնահատում
Ծրագիրը կգնահատի և վեր կհանի Սյունիքի մարզի բնության հատուկ պահպանվող տարածքներին (ԲՀՊՏ) Եվրոպական Միության կողմից ստացված միջոցների բաշխման ժամանակ ի հայտ եկած կոռուպցիոն ռիսկերը: Դա կիրականացվի ԲՀՊՏ-երի ստեղծման և գործունեության համար ԵՄ-ից ստացված միջոցների ծախսման արդյունավետության գնահատման, ներառյալ մարզի ԲՀՊՏ-երի տարածքներում ապօրինի հանքարդյունաբերության արդյունքում բնապահպանական չափանիշների խախտման մոնիտորինգի և գնահատման միջոցով:Ծրագրի իրականացման ժամկետն է 15 մայիսի – 31 հոկտեմբերի, 2018:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար դիմել Վարուժան Հոկտանյանին` [email protected] էլեկտրոնային հասցեով կամ 093 53 99 37 հեռախոսահամարով:

In May 2018, 10 new projects supporting civil society actions to monitor the effectiveness of government resource allocation and public service delivery began under the “Partners in Empowerment” project.
PASOS (Policy Association for an Open Society), a Czech based network of thinks-tanks and five leading CSOs from Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Moldova, and Ukraine) have been working together to implement an EU-funded "Partners in Empowerment" (PiE) project. The aim is to make substantive progress in civic engagement in public policy making, budget and services monitoring, impact assessment and collaborative advocacy.
The PiE project engages with, supports financially and develops the capacity of 16 advocacy CSOs and 20 of their leading members in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Moldova and Ukraine (1) to implement local projects that will monitor, study and assess the preparation of national and local budgets, the transparency of the use of public funds, and the provision of public services and procurements, and (2) to achieve maximum impact in citizen engagement for public policy making, good governance and fight against corruption.
In 2016, the PiE project supported 12 projects in the amount of 300 000 Euros. In 2018, the total of 37 proposals was submitted. The PiE project selected and is supporting 10 projects in five Eastern Partnership countries in the total amount of 175 000 Euros that will achieve the aim of the PiE project.
These projects work on a variety of issues:
• In Armenia, (1) the assessment of the effectiveness of state environmental protection subventions and (2) analysis and assessment of effective government use of EU financial support concerning establishment and operation of Specially Protected areas of Nature in Syunik Province.
• In Azerbaijan, (1) strengthening the role of CSOs for improving sub-national OGP and (2) civil society monitoring of the public fund spending and increasing public participation in the budget design.
• In Belarus, (1) the development of public dialogue in one municipality while solving unemployment issues and (2) establishment of a monitoring network that includes grassroots CSOs and those doing research and analytical work.
• In Moldova, (1) monitoring the use of public money for the repairing and maintenance of the municipal roads in Chisinau and (2) sustainable local development and efficient City Halls by ensuring transparent PP and efficient use of public money.
• In Ukraine, (1) improving the transparency of local budgets of 7 joint territorial communities and (2) monitoring the use of budget funds by Poltava city council to determine the amount of unused budget funds and the spheres that are underfinanced.
In Armenia, the local project coordinator is Transparency International Anti-corruption Center and the Armenian projects are:
Organization – “Khazer” ecological-cultural NGO
Title of the Project - Assessment of the Effectiveness of State Environmental Protection Subventions
Using the methods of public (participatory) monitoring and analysis of existing legislation, the project will assess (based on the practices occurring from 2004 to 2017) the efficiency of the procedure of planning of environmental protection subventions, efficiency of the mechanism of development of requests for subventions and efficiency of the implementation of environment protection measures. Based on this assessment, the project will reveal the shortcomings and problems in this area, propose solutions and advocate for their implementation.
Organization – Ecological Right NGO
Title of the Project - Assessment of Efficiency of EU-Funded Projects
The project will assess and address corruption risks during the allocation of EU funds to State-Protected Areas of Nature (SPAN) in one of the regions of Armenia (Syuniq). This will be done through the assessment of the efficiency of spending of EU funds for the establishment and operation of SPANs in that region, including the monitoring and assessment of the damage from the violations of environmental standards caused by illegal mining activities in those SPANs.
For more information, please contact:
PiE Project Armenia Coordinator
(Tel): +37493539937
This document has been produced with the assistance of the European Union within the project “Partners in Empowerment”. The content of this document are the sole responsibility of the partners in the PiE project and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.