Փարիզ - ժնև - Երևան: Իրավապաշտպանների պաշտպանության օբսերվատորիան, Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպության (OMCT) և Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) համատեղ ծրագիրը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի, Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության կենտրոնի, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի և Ընդդեմ իրավական կամայականության հիմնադրամի հետ համատեղ ողջունում են իրավապաշտպան Արշալույս Հակոբյանի արդարացման դատավճիռը:
Փետրվարի 5-ին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը ապացույցների բացակայության պատճառաբանությամբ արդարացման դատավճիռ կայացրեց Հայաստանի Հելսինկյան Ասոցիացիայի անդամ և կազմակերպության պաշտոնական կայքէջի լուսանկարիչ պարոն Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ:
2009 թ. հունիսի 6-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր քննիչի միջնորդությունը պարոն Հակոբյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ: Կալանքը նրա նկատմամբ հետևել էր Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ իր կողմից դիտորդական առաքելության իրականացմանը: Ընտրատեղամաս մուտք գործելու մերժման վերաբերյալ բողոք ներկայացնելուց հետո, ոստիկանությունը հրավիրել էր պարոն Արշալույս Հակոբյանին որպես վկա և հետագայում ձերբակալել` առաջադրելով մեղադրանք ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի առաջին մասով «Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը»: Այդ գործի դատաքննությունը սկսվել է 2009 թ. սեպտեմբերի 16-ին:
Հոկտեմբերի 16-ին, Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը որոշում կայացրեց 4 ամիս կալանքի տակ գտնվող Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ կիրառվող խափանման միջոցը փոխարինել Հայաստանից չհեռանալու մասին ստորագրությամբ: Նա ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից, իսկ դատաքննությունը հետաձգվեց` լրացուցիչ քննչական գործողություններ կատարելու հիմնավորմամբ:
Մեր կազմակերպությունները ողջունում են Արշալույս Հակոբյանի ազատ արձակումը և շնորհակալություն են հայտնում բոլոր անձանց, կառույցներին և կազմակերպություններին, որոնք հանդես են եկել ի պաշտպանություն Հակոբյանի:
Մեր կազմակերպությունները, այնուամենայնիվ, իրենց խոր մտահոգությունն են հայտնում պրն. Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ ձերբակալության ժամանակ դաժան վերաբերմունք գործադրելու կապակցությամբ: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին երաշխավորել անհապաղ, լիարժեք, արդյունավետ և անկախ քննություն, հրապարակել դրա արդյունքները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին: կանգնեցնելով նրանց անկախ և անաչառ դատարանի առաջ և պատժելով օրենքով սահմանված կարգով: ՄԱԿ-ի իրավապաշտպանների մասին հռչակագրի և Հայաստանի կողմից վավերացված տարածաշրջանային և միջազգային պայմանագրերի համաձայն:

Paris-Geneva-Yerevan - The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders, a joint programme of the International Federation of Human Rights (FIDH) and the World Organisation Against Torture (OMCT), along with the Civil Society Institute, Helsinki Citizen's Assembly Vanadzor Office, the Helsinki Committee of Armenia, the Collaboration for Democracy Centre, Transparency International Anti-Corruption Centre, as well as the Foundation Against Violation of Law, welcome the acquittal of human rights defender Arshaluys Hakobian.
On February 5, 2010, the Court of General Jurisdiction Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan acquitted, in the absence of evidence, Mr. Arshaluys Hakobian, a member of the Armenian Helsinki Association and press photographer of the official website of the organisation (www.hahr.am).
Our organisations recall that on June 6, 2009, the Court of First Instance for Kentron and Nork Marash Districts had placed Mr. Hakobian in pre-trial detention. His arrest followed his attempt to monitor the elections for the Mayor of Yerevan together with a group of observers. After he had filed a complaint to challenge denial to accede a polling station, the police summoned him and eventually arrested him. Mr. Hakobian was charged with "violence against a Government representative" pursuant to Article 316 of the Criminal Code and his trial started on September 16, 2009.
On October 16, 2009, the Court of First instance of Kentron and Nork Marash Districts of Yerevan decided to release on bail Mr. Arshaluys Hakobian, who had been in pre-trial detention for four months. Immediately after the hearing, Mr. Hakobian had to sign a document by which he committed not to leave the area. He eventually walked out of the court room free and the trial was postponed pending complementary investigation.
Our organisations welcome Mr. Arshaluys Hakobian's acquittal, and thank all the persons, institutions and organisations who have intervened in his favour.
Nevertheless, our organisations denounce that, in the course of his detention, Mr. Arshaluys Hakobian was subjected to acts of ill-treatment. We therefore urge the Armenian authorities to order a thorough, immediate, effective and impartial investigation into the above-mentioned facts, the result of which must be made public, in order to identify all those responsible, bring them before a competent, independent and impartial tribunal and apply to them the sanctions provided by the law, in conformity with the United Nations Declaration on Human Rights Defenders as well as international and regional human rights instruments ratified by Armenia.