ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը վարել է «Քաղաքացիական հասարակության դերը ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) իրականացման գործում» խորագրով նիստը Տալինում ս.թ. հոկտեմբերի 25-ից 27-ը կայացող ԱլԳ քաղաքացիական հասարակության 2017թ. կոնֆերանսի և ԱլԳ ՔՀՖ 9-րդ համաժողովի ընթացքում:
Նիստի ընթացքում արծարծվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում` ի՞նչ չափով կարող է ՀԸԳՀ իրականացումը փոխհատուցել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների խորացման կորսված պահը 2013թ. դեպի ԵԱՏՄ կտրուկ շրջադարձից հետո և այս փուլում ի՞նչ նոր ազդակ հաղորդել երկկողմանի համագործակցությանը: Ինչպե՞ս են ԵՄ-ն և Հայաստանի կառավարությունը տեսնում քաղաքացիական հասարակության դերը և ներդրումը ՀԸԳՀ իրականացման գործում: Հաղորդակցության և հանրային իրազեկության բարձրացման ի՞նչ ռազմավարությամբ խթանել ՀԸԳՀ առաջնահեթրթություններն ու օգուտները: Ի՞նչ առաքելություն է վերապահված Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը այս գործընթացում:

Sona Ayvazyan, Executive Director of TIAC was the moderator of “The Role of the civil society in the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA)” session during the Eastern Partnership Civil Society Conference and the 9th Annual Assembly of EaP CSF held in Tallinn, Estonia on October 25-27.
A number of issues were discussed during the session, including:
• To what extent can the implementation of CEPA compensate for the lost momentum in deepening the EU-Armenia relations after the 2013 U-turn, and how to reinvigorate the bilateral cooperation at this stage?
• How the EU and Armenian government see the role and contribution of the civil society in the implementation of CEPA?
• What is the communication and public awareness raising strategy for promoting the priorities and benefits of CEPA, and what mission is envisaged for the Armenian civil society in this process?