Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը ս.թ. հուլիսի 27-ից 28-ը մասնակցել են Բեռլինում կայացած «Օրինականության ազգային համակարգի (ՕԱՀ) գնահատումը» թեմայով ուսուցողական սեմինարին և բանախոսությամբ հանդես են եկել ՕԱՀ սեմինարի և ՕԱՀ ինստիտուտների ու ցուցիչների վերաբերյալ նիստերի ընթացքում: Ս.թ. հուլիսի 29-ին նրանք նաև մասնակցել են «Ընդդեմ կոռուպցիայի. փոփոխության ծրագիր» թեմայով դասընթացին: Դասընթացի մյուս մասնակիցները Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ի Վրաստանի և Եթովպիայի մասնաճյուղերն էին: Երկու միջոցառումներն էլ կազմակերպել էր ԹԻ քարտուղարությունը:
ՕԱՀ գնահատման սեմինարի նպատակն էր գիտելիքներ և հմտություններ հաղորդել ՕԱՀ ծրագրի իրականացմամբ զբաղվող հաստատություններին, որպեսզի նրանք արդյունավետ իրականացնեն ՕԱՀ գնահատումը, տարբեր երկրների միջև օրինականության, հաշվետվողականության և թափանցիկության հարցերի շուրջ մարտահրավերների վերաբերյալ փորձի փոխանակման և երկխոսության համար երկրի մակարդակով քննարկում ծավալել և արծարծել ՕԱՀ ծրագրի համակարգման ու հաղորդակցության վերաբերյալ խնդիրները:
«Ընդդեմ կոռուպցիայի. փոփոխության ծրագիրը» նպատակ ունի աշխարհի 25 երկրներում նվազեցնել կոռուպցիան` ազգային, տարածաշրջանային, համայնքային և տեղական մակարդակներում արդյունավետ հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը և պրակտիկային սատարելու միջոցով: Դասընթացի ժամանակ մասնակիցները քննարկել են ՕԱՀ համեմատական վերլուծությունն ու համատեղ գործունեությունը, դրա տրամաբանական հիմքն ու ցուցիչները, գործողության ու հաղորդակցության և շահերի պաշտպանության ծրագրերը:

Amalia Kostanyan, Chairwoman and Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center attended a training workshop in Berlin on "National Integrity System (NIS) Assessment" from July 27 to 28, 2009 and gave presentations during Sessions on NIS Workshop and on NIS Pillars and Indicators, respectively. They also participated in a training on "Anti-corruption: Delivering Change (AC:DC) Program" on July 29, 2009. National Chapters from Georgia and Ethiopia as well took part in the training. Both events were organized by TI-Secretariat.
The NIS Assessment workshop objectives were; to provide implementing agencies with knowledge and skills to effectively conduct an NIS assessment; to provide a forum for cross-country exchange and dialogue on the challenges of assessing integrity, accountability and transparency issues at country level and to discuss project coordination and communication issues.
The AC:DC Program aims to reduce corruption in 25 countries world-wide by advocating for effective anti-corruption policy and practice at the national, regional, municipal and local levels.
During the anti-corruption training the participants discussed GAP analysis and synergies with the NIS, Logical Framework and Indicators, Action Plan and Communication and Advocacy Plan.