Ս.թ. հուլիսի 25-28-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը` որպես ծրագրի հայաստանյան գործընկեր, «Հանքարդյունաբերություն հանուն կայուն զարգացման» ծրագրի շրջանակում Պորտ Դիքսոնում (Մալայզիա) մասնակցել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի գլոբալ աշխատանքային հանդիպմանը, որի ընթացքում ծրագրի մասնակից ԹԻ ներկայացուցչությունները մշակել են ծրագրի երկրոդ փուլի պլաններն ու ռազմավարությունները: Նրանք անդրադարձել են ընդերքօգտագործման պայմանագրեր շնորհելիս գլխավոր կոռուպցիոն ռիսկերին, հանքարդյունահանման լիցենցիաների տրամադրման գործընթացի մարտահրավերներին և այլն:
Հնգամյա ծրագիրն ընթանում է 2 փուլով: Ծրագրի առաջին փուլում (2016-2017թթ. ) մասնակից յուրաքանչյուր ԹԻ ներկայացուցչություն վեր է հանում և գնահատում է ընդերքօգտագործման պայմանագրի շնորհման գործընթացում կոռուպցիոն ռիսկերն իր երկրում` կիրառելով ընդերքօգտագործման պայմանագրերի շնորհման կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման ԹԻ մշակած գործիքը: Իրենց երկրների վերաբերյալ ստացած արդյունքների հիման վրա ԹԻ ներկայացուցչությունները հրապարակում են ռիսկերի գնահատման ազգային զեկույցներ: Հիմնական շահագրգիռ կողմերի հետ համատեղ ներկայացուցչություններն այնուհետ ստացած արդյունքների հիման վրա մշակում են գործողությունների պլաններ: Գլոբալ վերլուծության զեկույցը ևս հիմնված է ռիսկերի գնահատման ազգային զեկույցների վրա:
Ծրագրի երկրորդ փուլում (2018-2020 թթ.) ազգային, տարածաշրջանային և գլոբալ ռազմավարություններ են իրականացվում` ընտրված երկրներում և գլոբալ` քաղաքականությունների և պրակտիկայի փոփոխությունների հասնելու համար:
«Հանքարդյունաբերություն հանուն կայուն զարգացման» գլոբալ ծրագիրը համակարգում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ավստրալիան: Ծրագրի մասնակից 20 մասնաճյուղերն են ԹԻ Հայաստանի, Ավստրալիայի, Կամբոջայի, Կանադայի, Չիլիի, Կոլումբիայի, Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետության, Գվատեմալայի, Ինդոնեզիայի, Քենիայի, Լիբերիայի, Մոնղոլիայի, Մոզամբիկի, Նիգերիայի, Պերուի, Պապուա նոր Գվինեայի, Սիերա Լեոնեի, Հարավային Աֆրիկայի, Զամբիայի և Զիմբաբվեի ԹԻ ներկայացուցչությունները:

Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center participated in Global Workshop of TI Mining for Sustainable Development Program as implementing partner in Armenia. The workshop was held in July 25-28 in Port Dickson, Malaysia. During the workshop all chapters part of the TI mining program met to develop plans and strategies for the Phase II program. They addressed the following issues: the top corruption risks in awarding mining contracts, the challenges in the license processes, etc..
The Program runs over five years, divided into two phases. During Phase I (2016-2017) each participating National Chapter identifies and assesses the risks of corruption in the mining awards process in their country using the Mining Awards Corruption Risk Assessment (MACRA) Tool developed for Transparency International. They publish a national risk assessment report on their results. In coalition with key stakeholders, National Chapters then use the results to develop local evidence-based action plans to address these risks. A global analysis report is also produced from the national risk assessments.
During Phase II (2018-2020) national, regional and global strategies are implemented to create changes to policy and practice in selected countries and globally.
Transparency International Australia is the coordinating chapter of Transparency International’s Global Mining for Sustainable Development Program. The 20 participating chapters are Armenia, Australia, Cambodia, Canada, Chile, Colombia, Democratic Republic of Congo, Guatemala, Indonesia, Kenya, Liberia, Mongolia, Mozambique, Niger, Peru, Papua New Guinea, Sierra Leone, South Africa, Zambia and Zimbabwe.