Ս.թ. հուլիսի 18-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանն ու փորձագետ Արթուր Գրիգորյանը մասնակցել են Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) բազմաշահառու խմբի նիստին, որի ընթացքում մեկնարկել է Բրիտանական դեսպանատան կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը՝ ԱՃԹՆ-ն իրագործելու և ընդերքօգտագործման թույլտվությունների ու պայմանագրերի թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման նպատակով» ծրագիրը:
Ծրագրի շրջանակում 2017-2018թթ կիրականացվեն Հայաստանի ԱՃԹՆ աշխատանքային պլանով նախատեսված մի շարք ուսումնասիրություններ: Ծրագրի իրականացման գործընկերն է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնը։ Ծրագիրը ներգրավելու է փորձագետների մեծ Բրիտանիայից, որոնք կաջակցեն ուսումնասիրությունների իրականացմանն ու զեկույցների կազմմանը:
Կուսումնասիրվեն ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունը, ընդերքօգտագործման թույլտվությունների տրամադրման և գրանցման առանձնահատկությունները, պայմանագրերը հանքարդյունահանող կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև հանքարդյունաբերական ընկերությունների իրական սեփականատերերի բացահայտմանն առնչվող հարցեր:

On July 18, Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center and Artur Grigoryan, TIAC member and Expert participated in a meeting of the multiple stakeholder group of the Armenian Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). “Support to Enhance Armenia’s Capacity to Implement EITI and to Increase Transparency and Accountability in Mining Licenses and Contracts” Project, funded by the British Embassy Yerevan was launched during the meeting.
A number of studies, as outlined in the Armenian EITI Work Plan, will be developed within the framework of the project in 2017-2018. The implementing partner is the American University of Armenia (AUA) Center for Responsible Mining. The Center will be recruiting UK experts to help with development of the studies and reports.
Regulatory framework, specifications of awarding mining permits, licenses and contracts, as well as issues relating to the disclosure of beneficial owners of mining companies will be studied.