Ս.թ. փետրվարի 14-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը մասնակցել է «Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելությունների (ԸՄԴԱ) հանձնարարակաների հետ կապված հետագա քայլերը» համաժողովին և բանախոսել է «Համագործակցություն ընտրությունների միջազգային և տեղական դիտորդական առաքելությունների միջև Հայաստանում» թեմայով: Նա խոսել է միջազգային դիտորդական առաքելությունների խնդիրների մասին։
Համաժողովը կազմակերպվել էր Եվրոպական միության (ԵՄ) և Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) ֆինանսավորմամբ` ԵԽ «Երկարաժամկետ ընտրական աջակցություն Հայաստանում ընտրությունների հետ առնչվող շահագրգիռ կողմերին» ծրագրի շրջանակում: Համաժողովի նպատակն էր ամփոփել իրավիճակը` կապված Հայաստանում ԸՄԴԱ հանձնարարականների իրականացման հետ` դրանց վերաբերյալ հետագա քայլերը սահմանելու հարցում:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին, Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը և ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:

On February 14, 2017 Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center participated in Conference “Follow-up to the Recommendations of International Election Observation Missions in Armenia” and made a presentation on “Co-operation between international and domestic election observation missions in Armenia.” She spoke on the challenges that international election observation missions face.
The Conference was organized within the Council of Europe “Long-term electoral assistance to the election related stakeholders of Armenia” project, funded by the European Union and the Council of Europe. The aim of the Conference was to take stock of the situation with regard to the implementation of the recommendations of International Election Observation Missions in Armenia in order to identify a system for their follow-up.
The key speakers at the conference included H.E. Piotr Antoni Świtalski, Ambassador, Head of Delegation of the European Union to the Republic of Armenia, Natalia Voutova, Head of Council of Europe Office in Yerevan, Arthur Hovhannisyan, First Deputy Minister of Justice of Armenia, and Tigran Mukuchyan, Chair of Central Electoral Commission.