«Հյումն Ռայթս Ուոթչ» միջազգային կազմակերպության 2009թ. Համաշխարհային զեկույցը, որ լույս է ընծայվել ս.թ. հունվարի 14-ին, ամփոփել է մարդու իրավունքների վիճակը ավելի քան 90 երկրներում: Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում մասնավորապես նշված է. «2008թ. Հայաստանն ապրել է քաղաքական ու քաղաքացիական իրավունքների ամենալուրջ ճգնաժամը անկախությունից ի վեր, երբ մարտի 1-ին անվտանգության ուժերը ոչ համարժեք ուժ կիրառեցին 2008թ. փետրվարին տեղի ունեցած ՀՀ նախագահի ընտրության արդյունքների դեմ բողոքող ընդդիմադիր քաղաքացիների նկատմամբ»:
Ի թիվս բռնություններով ու կեղծիքներով ուղեկցված ՀՀ նախագահի ընտրության, կազմակերպությունը արձանագրել է նաև լրատվամիջոցների, հավաքների ազատության սահմանափակումները, լրագրողների, իրավապաշտպանների ու քաղաքական ակտիվիստների վրա հարձակումները, ձերբակալվածների հանդեպ խոշտանգումներն ու վատ վերաբերմունքը, ինչպես նաև միջազգային գլխավոր դերակատարների արձագանքը: Զեկույցում նշված է նաև, որ ընդդիմադիրների հարյուրավոր աջակիցների ձերբակալումից հետո ոստիկանները մի շարք ընթացակարգային խախտումներ են թույլ տվել, այդ թվում` կալանվածներին զրկել են արտաքին աշխարհի հետ կապի հնարավորությունից, փաստաբանից: Դատաքննության ընթացքն իսկ կասկածներ է առաջացրել արդար դատավարության հանդեպ. մի շարք կալանավորներ դատապարտվել են բացառապես ոստիկանության ցուցմունքների հիման վրա և արագացված դատավարությամբ: Զեկույցում մանրամասն նկարագրվել են արտակարգ դրության պայմաններում լրատվամիջոցների գործունեության սահմանափակումները: Ի միջի այլոց, արտակարգ դրության վերացումից հետո հարկային մարմինների աշխատակիցները ենթադրաբար քաղաքական նպատակներ ունեցող ստուգումներ են սկսել որոշ օրաթերթերում:
ԵԽԽՎ-ն սպառնացել է կասեցնել Հայաստանի պատվիրակության քվեարկելու իրավունքը մինչև այն մի շարք լուրջ քայլեր չձեռնարկի «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններն ուժը կորցրած ճանաչելու ուղղությամբ, չանցկացնի մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ անկախ հետաքննություն, ազատ չարձակի բոլոր այն անձանց, ովքեր կալանավորվել են առերևույթ քաղաքական շարժառիթներ ունեցող մեղադրանքներով և անձնապես չեն կատարել որևէ բռնի գործողություն կամ ծանր հանցանք: Իշխանությունների կողմից օգտագործված ուժի և ցուցարարների ձերբակալությունների կապակցությամբ մտահոգություն է արտահայտել նաև Եվրամիությունը, իսկ Միացյալ Նահանգները սառեցրել է «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի 5-ամյա ծրագրի հետագա հատկացումները:
Մանրամասների հետ կարող եք ծանոթանալ անգլերեն լեզվով, այցելելով «Հյումն Ռայթս Ուոթչ» կազմակերպության վեբ կայքը

Released on January 14, 2009, Human Rights Watch's annual review of human rights practices around the globe, The World Report 2009 summarized major human rights issues in more than 90 countries. The Report on Armenia particularly states, "Armenia experienced one of its most serious civil and political rights crises since independence when security forces used excessive force on March 1 against opposition demonstrators protesting the results of the February 2008 presidential election."
In addition to the presidential election, marred by violence and irregularities, the report reflected on the restrictions on media freedom, freedom of assembly, attacks on journalists, human rights defenders and political activists, torture and ill-treatment in custody, as well as the key international actors' reactions. After detaining more than a hundred opposition supporters, police committed due process violations including incommunicado detention, denial of access to counsel. Subsequent trial proceedings raised fair trial concerns: several detainees were convicted solely on police testimony and in expedited trial proceedings. The Report on Armenia also dwelt on the restrictions on media activity under the state of emergency. Inter alia, after its lifting tax authorities hit some newspapers with apparently politically-motivated audits.
The PACE threatened to suspend Armenia's voting rights unless it took a series of urgent measures, including revoking the amendments to the law on meetings, conducting an independent inquiry into the March 1 events, and releasing those detained on seemingly politically motivated charges who had not committed any violent or serious offense. The European Union also expressed concern about the authorities' use of force and arrests of demonstrators. The United States froze further payments to Armenia from the Millennium Challenge Corporation, a five-year program.