«Եվրոպական հարևանության քաղաքականության իրականացումը 2008թ. «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության տեսակետը» հրատարակության համահեղինակներ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանն ու գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը ս.թ. դեկտեմբերի 18-ին մասնակցել են գրքի շնորհանդեսին: Ամալյա Կոստանյանը քննության է առել «Ժողովրդավարական կառույցների, օրենքի գերակայության ամրապնդումը, ներառյալ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներն ու խաբեության և կոռուպցիայի դեմ պայքարը» ոլորտը, որի կիզակետում ԵՀՔ շրջանակներում իրականացվող կամ պլանավորված միջոցառումներն են:
Սոնա Այվազյանը հանդես է եկել «Խթանել հետագա տնտեսական զարգացումը, ավելացնել ջանքերն աղքատության նվազեցման և սոցիալական ներդաշնակեցման հարցերում, այդպիսով ներդրում կատարելով կայուն զարգացման երկարաժամկետ նպատակներին, այդ թվում` շրջակա միջավայրի պահպանությանը» ոլորտի շուրջ: Սույն վերլուծության մեջ ընդգրկված են նաև դատաիրավական, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների, տնտեսական բարեփոխումների և լրատվամիջոցների ոլորտները: Գրքի հրապարակումը հնարավոր է դարձել Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի օժանդակության շնորհիվ:

On December 18, 2008, co-authors Amalia Kostanyan, Chairwoman and Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in the presentation of "Armenia's ENP implementation in 2008: Partnership for Open Society Perspective." Amalia Kostanyan came up with a review of Armenia's progress in "Strengthening democratic structures, the rule of law, including reform of the judiciary and combating fraud and corruption" with a focus on measures related to anti-corruption actions implemented or planned in the scope of ENP.
Sona Ayvazyan dwelt on "Encouraging further economic development, enhancing poverty reduction efforts and social cohesion, thereby contributing to the long-term objective of sustainable development including the protection of the environment." Other areas covered in the assessment are the judiciary, human rights and fundamental freedoms, economic reforms and media. The publication was made available through support of the Open Society Institute Assistance Foundation-Armenia.