Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) ս.թ. դեկտեմբերի 17-ին կազմակերպել էր ՀՀ ընտրական օրենսդրությանը նվիրված փորձագիտական քննարկում «Նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման մոնիտորինգ Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում: Այ Էֆ Ի Էս-ի կողմից ֆինանսավորվող միջոցառման ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորները, պետական հաստատությունների, կուսակցությունների, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների շահագրգիռ ներկայացուցիչները հաղորդակից են դարձրել ՀՀ-ում ընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման կարգավորման վերաբերյալ իրենց փորձին ու մասնագիտական հմտություններին:
ԹԻՀԿ նախագահ Ամալյա Կոստանյանի և Այ Էֆ Ի Էս Հայաստանի ծրագրի ղեկավար Չեդոմիր Ֆլեգոյի ողջույնի խոսքին հաջորդել են Լեհաստան կատարած ուսուցողական այցի մասնակիցների ելույթները, որոնք ներկայացրել են լեհական փորձը: Ելույթ ունեցողների թվում էին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արտակ Դավթյանն ու Արմեն Մարտիրոսյանը, Ժառանգություն կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը, «Ընտրությունը քոնն է» ՀԿ նախագահ Հարություն Համբարձումյանը, ԹԻՀԿ փոխնախագահ Վարուժան Հոկտանյանը, Այ Էֆ Ի Էս Հայաստանի փորձագետ Աղասի Եսայանը, որոնք ներկայացրել են ընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման կարգավորման լեհական փորձը և դրա հնարավոր կիրառումը Հայաստանում:
Քննարկումներին ու հարցուպատասխանին գործուն մասնակցություն են ունեցել փորձագետ Արտակ Զեյնալյանը Հանրապետություն կուսակցությունից, պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը «Ժառանգություն» խմբակցությունից, աշխատանքային խմբի այլ անդամներ Անահիտ Աղոյանը Ազգային ժողովրդավարական միություն կուսակցությունից, Ալեքսան Կարապետյանը Ազգային միաբանություն կուսակցությունից, Արամ Հարությունյանը Ազգային համաձայնություն կուսակցությունից, և այլոք:

Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) convened on December 17, 2008 an expert discussion on electoral legislation within the framework of "Monitoring of the election campaign finance in Armenia" project. Organized with the support of IFES, the discussion brought together interested legislators, representatives from governmental institutions, international organizations, political parties and NGOs to share their expertise and experience on regulation of electoral campaign finance in Armenia.
The welcoming remarks by TIAC Chairwoman Amalia Kostanyan and IFES Armenia Chief of Party Chedomir Flego were followed by comments of participants in Study Tour to Poland, including MPs Artak Davtyan and Armen Martirosyan, Heritage Party spokesman Hovsep Khurshudyan, Chairman of It's Your Choice NGO Hartutyun Hambardzumyan, TIAC Vice Chair Varuzhan Hoktanyan, IFES Armenia Expert Aghasi Yesayan, who shared Polish experience of election campaign finance and its possible application in Armenia.
The formal deliberations were followed by questions, answers, and a lively exchange among Expert Artak Zeynalyan of Hanrapetutyun Party, MP Larisa Alaverdyan of Heritage Faction, other members of working group Anahit Aghoyan of National Democratic Union, Alexan Karapetyan of National Unity Party, Aram Harutyunyan of National Accord Party and many others.