ՄԱԿ-ի ՄԻԳՀԳ Հավաքների ազատության և մավորումների հատուկ զեկուցող Մաինա Կիային
Եվրոպական հանձնաժողովի Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտե նախագահ Միկոլա Գնատովսկին
ԵԱՀԿ նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերին
ԵԱՀԿ / ԺՀՄԻԳ տնօրենՄայքլ Գեորգ Լինկին
Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ավագ գիտաշխատող Գիորգի Գոգիային
Amnesty International-ի գլխավոր քարտուղար Սալիլ Շեթիին
Նորվեգիայի հելսինկյան կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Բյորն Էնգեսլանդին
Frontline Defenders-ի ԵՄ Շահերի պաշտպանության պատասխանատու Ֆիլիպ Վոսչիզին
Human Rights House Foundation-ի գործադիր տնօրեն Մարիա Դահլեին
Ս.թ. հուլիսի 17-ին 31 անդամներից կազմված «Սասնա ծռեր» կոչվող խումբը զինված հարձակում է գործել Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում տեղակայված ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վրա: Նրանք հայտարարել են ապստամբություն և առաջադրել քաղաքական պահանջներ՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և քաղբանտարկյալների, այդ թվում` 2016թ. հունիսի 20-ին ձերբակալված իրենց առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանին ազատ արձակումը: Հարձակման ընթացքում մեկ ոստիկան զոհվել է, իսկ 6-7-ը՝ պատանդ են պահվել, սակայն ապստամբները հայտարարել են, որ իրենք պատրաստ են խնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով և մինչև յոթերորդ օրը ինքնակամ ազատ են արձակել բոլոր պատանդներին: Վերջին պատանդներին ազատ են արձակել պայմանով, որ բացվի մամուլի կենտրոն, որտեղ նրանք հրապարակայնորեն առաջին ու վերջին անգամ՝ մամլո ասուլիս են տվել՝ հրապարակավ հայտարարելով իրենց պահանջները և պատասխանելով հարցերին: Հետագայում նրանք զրկվել են սնունդից և բժշկական օգնության հնարավորությունից: Ոստիկանության հետ գիշերային հրաձգության արդյունքում վիրավորվել և Էրեբունի բժշկական կենտրոն են տեղափոխվել խմբի 4 անդամ, որոնցից երեքը ձերբակալվել և տեղափոխվել են բանտային հիվանդանոց՝ առանց ապաքինման համար պատշաճ խնամքի կամ համապատասխան պայմանների: Այս ձերբակալություններից հետո խումբը ստիպված է եղել բժշկական անձնակազմին պատանդ վերցնել՝ խմբի վիրավոր անդամին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Թեև շատ քաղաքացիներ համաձայն չեն իրենց պահանջը առաջ քաշելու ապստամբների կողմից ընտրված մեթոդին, սակայն հիմնականում կիսում են պահանջները և հասկանում խնդրի արմատները: Երկրում տիրող համակարգային կոռուպցիայի, սոցիալական անարդարութան, ընտրանքային արդարադատության, անկասելի արտագաղթի և շարունակ կեղծվող ընտրությունների և կեղծված հանրաքվեի միջոցով ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների պարագայումը, որն անհնար է դարձնում փոխել կառավարությունը և զարգացման ընթացքը, շատերը երկրի ապագան փրկելու, որպես վերջին հնարավորություն, տեսնում են զինված ապստամբությունը: Իրավիճակի անթույլատրելիության շուրջ լիակատար համաձայնությունը հազարավոր քաղաքացիների դուրս բերեց փողոց՝ սատարելու «Սասնա ծռեր» խմբին և նրանց պահանջները և հայտնելու արյունահեղությունը կանխելու իրենց պատրաստակամությունը:
Ի պատասխան ապստամբների պաշտպանների խաղաղ գործողություններին՝ Հայաստանի ոստիկանությունը գործադրել է անհամաչափ ուժ և բռնություն: Ոստիկանները՝ զինված վահաններով, մահակներով, հրացաններով, արցունքաբեր գազով, գազային նռնակներով և անգամ քարերով, ոչ իրավաչափ գործողություններ են իրականացրել անզեն, խաղաղ քաղաքացիների նկատմամբ: Ոստիկանությունը կիրառել է իր մարտավարությունների մի ամբողջ զինանոց՝ սադրելու խաղաղ ցուցարարներին, վնասելու և առգրավելու ապստամբների համակիրների սեփականությունը: Ոստիկանությունը կալանավորված անձանց նկատմամբ, անկախ տարիքից, սեռից կամ առողջական վիճակից, կիրառել է ահաբեկում և հայհոյանք, ֆիզիկական ուժ և բռնություն, խոշտանման և նվաստացման մեթոդներ: Շուրջ վեց տասնյակ մարդիկ՝ թե քաղաքացիներ և թե ոստիկաններ, ստացել են մարմնական վնասվածքներ ու տեղափոխվել հիվանդանոց: Առանց պատշաճ հիմնավորման, վերջին 10 օրերի ընթացքում շուրջ 500 խաղաղ քաղաքացիներ են բերման ենթարկվել և ժամերով պահվել առանց սննդի և բժշկական օգնության: Շուրջ 50-ը ձերբակալվել են, մի քանիսը՝ կալանավորվել: Ձերբակալվածների թվում է «Մոնթե Մելքոնյան» ՀԿ-ի նախագահ Ալեք Ենիգոմշյանը, ով ունի տեսողական և ֆիզիկական խնդիրներ: Կալանավորվածների մեծ մասը զրկված է եղել սննդից, չի ստացել իրավաբանական և բժշկական օգնություն, ինչպես նաև հնարավորություն չի ունեցել տեղեկացնել հարազատներին գտնվելու վայրի մասին: Թեպետ որոշ լրատվամիջոցներ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանը, «Սիվիլնեթ»-ը և «Ա1+»-ը, ապահովել են իրադարձությունների ուղիղ հեռարձակում, սակայն հանրային և մնացած հեռուստաընկերությունները չեն տրամադրել համարժեք տեղեկատվություն ապստամբության և դրան առնչվող իրադարձությունների վերաբերյալ:
Ապստամբների և քաղաքացիների կյանքին ուղղված սպառնալիքների ավելացման համատեքստում Հայաստանի իշխանությունների արձագանքը ապշեցնող էր: Խորհրդարանը և ՀՀ նախագահը բացարձակ անգործություն են դրսևորել՝ խնդրի լուծումը թողնելով ոստիկանությանը, Ազգային անվտանգության ծառայությանը՝ ավելի սրելով լարվածությունը:
Նշենք, որ տարիների ընթացքում՝ սկսած 2007 թվականից, Հայաստանը վերածվել է «ոստիկանապետության», քանի որ ոստիկանական ուժերին տրամադրվող թե՛ բյուջետային և թե՛ արտաբյուջետային հատկացումները ավելացել են ավելի քան 5 անգամ, իսկ ոստիկանների թիվը առնվազն 30000-ի է հասել (2012թ. դրությամբ՝ 100000 մարդուն ընկնում էր 1250 ոստիկան), ընդ որում՝ ոստիկանությունն աչքի է ընկնում արդիականացված սպառազինությամբ, անհամաչափ ուժի մշտական կիրառմամբ, ոստիկանների ապօրինի գործողություններով և անպատժելիությամբ: Ոստիկանությունը վերածվել է հսկա կառույցի, որը իրավունքի գերակայությամբ և հասարակական կարգի պահպանմամբ մարդկանց պաշտպանելու փոխարեն զենք է կիրառում անզեն քաղաքացիների նկատմամբ՝ պաշտպանելով իշխանություններին և նրանց քաղաքական կամ տնտեսական շահերը, իրականացնելով վերջիններիս ապօրինի հրամանները և տապալելով ժողովրդավարական գործընթացները:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, հայցում են միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների և գրասենյակների աջակցությունը՝
• Դատապարտելու և կանխելու ոստիկանության ապօրինի գործողությունները և մարդու իրավունքների ոտնահարումները,
• Առաքելություններ ուղարկելու (մասնավորապես՝ ԽԿԿ առաքելություն)՝ դիտարկելու և արձանագրելու խախտումները, այդ թվում՝ խաղաղ ցուցարարների, ձերբակալվածների և վիրավոր կալանավորվածների նկատմամբ կիրառված,
• Վերացնելու կալանավորվածներին և քաղաքական բանտարկյալներին ներկայացվող շինծու մեղադրանքները,
• Հաղթահարելու հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով՝ ներառելով քաղաքացիական հասարակության անդամներին:

Maina Kiai, UN OHCHR Special Rapporteur on Freedom of Assembly and Association
Mikola Gnatovskyy, President, European Committee on the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment
Frank Walter Steinmeier, Chairperson, OSCE
Michel Georg Link, Director, OSCE/ODIHR
Giorgi Gogia, Senior Researcher, Europe and Central Asia Division, Human Rights Watch
Salil Shetty, Secretary General, Amnesty International
Bjorn Engesland, Secretary General, Norwegian Helsinki Committee
Philipp Woschitz, EU Advocacy Officer, Frontline Defenders
Maria Dahle, Executive Director, Human Rights House Foundation
STATEMENT
On the Mass Violation of Human Rights in the Republic of Armenia
On July 17 2016 an armed group of 31 people called “Sasna Tsrer” attacked the Patrol-Guard Service Regiment of RA Police located in Erebuni district of Yerevan. They declared a revolt and put forward political demands – resignation of the president Serzh Sargsyan and the release of political prisoners, including their leader Zhirair Sefilian, arrested on June 20, 2016. One police officer was killed during the attack and 6-7 were held hostage, however the rebels declared about their willingness to resolve issues in a peaceful way and voluntarily released all hostages by the seventh day. The last ones were freed with a condition of opening of a press center, where the rebels gave a press interview for the first and last time – making the public statement of their cause and answering questions. Afterwards they were deprived of the opportunity to get food and medical aid. Four of the rebels were wounded during overnight shootings and taken to Erebuni Medical Center, where three of them were subsequently detained and transferred to the prison hospital without proper care or adequate conditions for recovery. Following these detentions, the group was forced to keep the personnel of the ambulance service in the police station to ensure medical assistance to a wounded member.
While many citizens of Armenia do not agree with the method chosen by the rebels to promote their cause, they largely share the demands and understand the roots of the problem. To many, in the situation of a prevalent poverty, widespread corruption, impunity and lack of justice, consolidated dictatorship, increased violations of human rights and political freedoms (particularly the freedom of conscience, expression, and assembly), eroded trust in public institutions, intensive despair and compulsory emigration, when continuously falsified elections and constitutional changes adopted through a rigged referendum make it practically impossible to change the government and alter the course of development, a revolt appears to be the last resort for saving the country’s future. The consensus on unacceptability of this situation brought thousands of people to the streets of Yerevan and to the police station in Erebuni, where they showed their concerns and support to the rebels and their cause, while expressing their willingness to prevent the bloodshed.
In response to the peaceful acts of the supporters of rebels, the Armenian police demonstrated disproportionate force and violence. The police equipped with shields, truncheons and guns, and even rocks, tear gas and stun grenades organized several unlawful operations against the unarmed and peaceful citizens. Police utilized a wide arsenal of its tactics to provoke peaceful protesters, damage and confiscate the property of sympathizers of rebels. Police used intimidation techniques and cursing, physical attacks and severe beatings, torture, and humiliation of the detained persons, with no regard to age, gender or health. About 500 peaceful citizens, were apprehended during the last 10 days without due justification and for many hours were kept without food and medical assistance. Almost 60 were injured and hospitalized - both citizens and policemen. About 50 were arrested and several were detained. Among the arrested is Alec Yenikomshian, Head of “Monte Melkonian” NGO, who is visually and physically impaired. Most of the detainees were deprived of food, access to a lawyer and to medical assistance, as well as the possibility to inform their relatives of their whereabouts. Internet media outlets such as Radio Liberty, Civilnet and A1Plus ensured live coverage of the events, however, the public TV and other air broadcast media failed to provide any adequate information about the revolt and the related processes.
In the context of growing threat to the lives of both rebels and civilians, the Armenian government’s reaction to the situation was astonishing. The institutions of the parliament and the president were in total inaction, leaving the problem solving to the police and the National Security Service and further escalating the tension.
It should be mentioned that over the years, since 2007, Armenia has grown into a ‘police state’ whereas the budgetary and extra-budgetary expenditures of police forces have increased by more than 5 times and the number of police is at least 30,000 (as of 2012, 1250 per 100,000 persons) with modernized armament, regular practice of disproportionate force, lawlessness of police officers and their impunity. Police has turned into an enormous structure that uses weapons against unarmed citizens for protecting the authorities and their political or economic interests, executing their illegal orders and cracking down democratic processes contrary to its major role of protecting the people by ensuring the rule of law and public order.
We, the undersigned organizations request the assistance of the international human rights organizations and offices:
- To condemn and prevent the unlawful acts of the police and violations of human rights;
- To deploy missions (and particularly CPT mission) to observe and document violations, including those against the peaceful protesters, arrestees and the wounded detainees;