Հայտարարություն ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու անհրաժեշտության մասին
Վերջին օրերին հանրապետությունում, հատկապես Երևան քաղաքում, ստեղծվել է ծայրահեղ լարված և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի պայթյունավտանգ իրավիճակ՝ պայմանավորված ս.թ. հուլիսի 17-ին «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վրա իրականացված զինված հարձակման և դրան հաջորդած իրադարձություններով:
Հազարավոր քաղաքացիներ դուրս եկան փողոց՝ սատարելու «Սասնա ծռեր» խմբին և նրանց պահանջները, քանի որ երկրում տիրող համակարգային կոռուպցիան, սոցիալական անարդարութունը, ընտրանքային արդարադատությունը, անկասելի արտագաղթը և շարունակ կեղծվող ընտրությունները պատրանք են դարձրել դրական փոփոխություններ ակնկալելու բոլոր հույսերը: ՀՀ ոստիկանությունը կիրառել է անհամաչափ ուժ և բռնություն, ինչի արդյունքում քաղաքացիների խաղաղ ինքնաբուխ հավաքները դաժանորեն ցրվել են, հարյուրավոր մարդին բերման են ենթարկվել և շինծու մեղադրանքներ են առաջադրվել առավել ակտիվ քաղաքացիներին:
Լարվածությունը գնալով շիկանում է, մինչդեռ երկրի նախագահը արդեն տասնմեկերորդ օրն է` որևէ ուղերձով չի դիմել ժողովրդին, իսկ Ազգային ժողովը և նրա ազգընտիր պատգամավորները վայելում են իրենց ամառային հանգիստը:
Սույնով մենք՝ քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, դատապարտում ենք Ազգային ժողովի աններելի և անթույլատրելի անգործությունը և կոչ ենք անում նրան օգտվել արտահերթ նիստ հրավիրելու իր սահմանադրական իրավունքից՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ստեղծված իրավիճակը քննարկելու և լուծումների խաղաղ ուղիներ գտնելու նպատակով:
Եկել է իրական պահը ցույց տալու, որ Ազգային Ժողովը իրապես ներկայացուցչական մարմին է և հիմնավորելու, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգը ամենաարդյունավետն է ճգնաժամերի հաղթահարման համար:

During the past few days the country, more specifically the city of Yerevan has been experiencing an increasingly tense situation with unpredictable consequences, pertaining to the armed opposition group titled “Daredevils of Sasoon,” which continues to occupy a Yerevan police station since July 17 and subsequent events.
Thousands of citizens have taken to the streets in support of the “Daredevils of Sasoon” and their demands, because the systematic corruption which dominates the nation, economic injustice, selective justice, incessant emigration, and continuously falsified elections have disillusioned all hopes of positive change in the country. The police of the Republic of Armenia have exercised excessive force and violence by dispersing the voluntary and peaceful gatherings of citizens, detaining hundreds of people, and arresting more active citizens on trumped-up charges.
Despite the continuously worsening situation, for the past eleven days the country’s president has not publicly addressed the people, while the National Assembly and its elected members have been enjoying their summer vacations.
Hereby we, signatories of civil society organizations, condemn the National Assembly’s inexcusable and unacceptable negligence, and call upon the National Assembly to exercise its constitutional right to convene a special parliamentary session in order to discuss the current situation and find peaceful solutions to this problem.
The time to prove that the National Assembly is the rightful representative of the people and that the parliamentary system of government is the most effective in overcoming a crisis is now.