Ս.թ. հոկտեմբերի 9-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը զեկուցումով հանդես է եկել Կոնգրես հյուրանոցում «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության հրավիրած քննարկմանը, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկրի արդի կարևորագույն հիմնահարցերին: Միջոցառմանը ներկա էին տեղական և միջազգային կազմակերպությունների, դեսպանությունների, քաղաքական կուսակցությունների, պետական հիմնարկների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ` քննարկելու կոռուպցիայի և իշխանության չարաշահումները, հեռարձակման օրենսդրության վերջին փոփոխությունները, ԵԽԽՎ-ի 1609 և 1620 բանձևերի կատարման գործընթացը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամ-Հայաստան կազմակերպության գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը: Մյուս բանախոսներ Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանի ու Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանի զեկուցումներին հաջորդել է վերը նշված թեմաներով մտքերի փոխանակումը:

Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center was a speaker at a discussion to reflect on key issues facing Armenia today, convened by Partnership for Open Society Initiative at Congress Hotel on October 9, 2008. The event brought together national and international organizations, embassies, political party leaders, government representatives and media to dwell on corruption and the abuse of power, recently adopted amendments to the broadcasting legislation, as well as implementation of PACE Resolutions 1609 and 1620.
Larisa Minasyan, Executive Director of the Open Society Institute Assistance Foundation Armenia welcomed the audience with opening remarks. The addresses by other speakers - Boris Navasardian, President of Yerevan Press Club and Avetik Ishkhanyan, President of Helsinki Committee of Armenia were followed by exchange of views and opinions on the issues mentioned above.