2008թ. սեպտեմբերի 23-ին Երևանի ժամանակով ժամը 13:00-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս, որի ընթացքում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը ներկայացրել է ԹԻ միջազգային հակակոռուպցիոն կազմակերպության 2008թ կոռուպցիայի ընկալման համաթվի տվյալները աշխարհի և տարածաշրջանի համատեքստում, նկատվող միտումները 2008-ին, կոռուպցիայի վիճակը և ԿԸՀ շարժը Հայաստանում, իսկ փոխնախագահ Վարուժան Հոկտանյանն անդրադարձել է այլ համաթվերին և հարցումներին և Հայաստանի հետ դրանց առնչությանը:
1995թ. ի վեր ամեն տարի հրապարակվող ԹԻ Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը քննության է առնում պետական հատվածում առկա կոռուպցիայի ընկալումը` համաձայն փորձագիտական գնահատականների և հարցումների: Այս տարվա համաթիվը ընդգրկում է 180 երկիր և հիմնված է 11 անկախ կազմակերպությունների կողմից անցկացված 13 տարբեր ուսումնասիրությունների վրա: Միջոցառումը լուսաբանվել է 7 հեռուստաընկերությունով, 5 ռադիոյով, 7 գործակալությամբ և 5 էլեկտրոնային լրատվամիջոցով:
Մանրամասների համար ծանոթացեք «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության 2008թ ԿԸՀ վերաբերյալ նյութերին` ներառյալ

2008 CPI highlights the link between poverty, failed institutions and graft
A press conference was held at 1 pm Yerevan time on September 23, 2008, at Marriott Armenia Hotel where Chairwoman Amalia Kostanyan of Transparency International Anti-corruption Center presented 2008 Transparency International's (TI) Corruption Perceptions Index (CPI) in a world and regional context, the current trends, the state of corruption and CPI dynamics in Armenia, while Vice Chair Varuzhan Hoktanyan reflected on other indices and surveys and their relation with Armenia.
The CPI, released annually since 1995, looks at public sector corruption based on expert assessments and opinion surveys. The 2008 CPI ranks 180 countries and draws on 13 different polls and surveys from 11 independent institutions. The event was covered by 7 television, 5 radio, 7 news agencies, 9 newspapers and 5 electronic media.