Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) անդամներ և գործընկերներ ներկայացնող 11 դիտորդներ ս.թ. սեպտեմբերի 7-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում Երևան քաղաքի Արաբկիր համայնքի 5 տեղամասերում հանդես են եկել դիտորդական առաքելությամբ: Դա ԹԻՀԿ-ի, որպես կազմակերպություն, դիտորդական առաքելություն իրականացնելու առաջին փորձն էր, թեև կազմակերպության առանձին ներկայացուցչներ դիտորդի կարգավիճակում հանդես են եկել թե' Հայաստանում, և թե' արտերկրում:
ԹԻՀԿ դիտորդները մի շարք տեղամասերի մոտակայքում գրանցել են մարդկային կուտակումներ, իսկ 4/39 տեղամասում արձանագրել են քվեարկության գործընթացի դադարեցում քառորդ ժամով, որի պատճառը տեղամասում ծագած լարված մթնոլորտն էր: Դիտորդներն արձանագրել են ուրիշի փոխարեն քվեարկության դեպք նշված տեղամասում, քվեարկելու դժվարություն ունեցող ընտրողին օգնելու` կատարված նույն անձի կողմից, մի քանի դեպք:
Բազմաթիվ են եղել կնիք դնող հանձնաժողովականի` արդեն քվեարկված քվեաթերթիկով ծրարներն իր ձեռքով վերցնելու, այն կնքելու նպատակով, և դրանք քվեատուփի մեջ գցելու դեպքերը: Համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի թեկնածուների ազգանունները և քվեարկված քվեաթերթիկի նմուշը բացակայել են մի շարք տեղամասերում քվեարկությունը սկսելու պահին և դրանից 1-1,5 ժամ անց:
ԹԻՀԿ դիտորդներն արձանագրել են նաև տեղամասային հանձնաժողովների անդամների, չհաշված վստահված անձանց, երկարատև և բազմաթիվ հեռախոսազրույցները, ինչը օրենքի ուղղակի խախտում չի հանդիսանում, սակայն առանձին թեկնածուների տալիս է տեղամասում իրենց հարմար որոշակի մթնոլորտ ձևավորելու հնարավորություն:

A group of 11 domestic observers, representing Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) members and its partners, deployed in five polling stations of Yerevan's Arabkir community on September 7 to carry out election observation mission (EOM) of local elections. It was the fist experience of TIAC to launch an EOM, though certain representatives of the organization had monitored elections as observers both in Armenia and abroad.
TIAC observers reported overcrowdings in the vicinity of a number of polling stations (PS) and even the election process was stopped for a quarter of an hour as a result of tension inside PS 4/39. The observers had recorded voting on behalf of another person in the mentioned PS, including several instances when one individual assisted numerous voters who required assistance.
Numerous were cases when commission members responsible to set stamps, took the envelops with marked ballots in their hands in order to stamp and deposited them in the ballot box themselves. The names of the candidates to community leaders and council members, as well as samples with marked ballots were reported to be missing in a number of PSs either at the moment of voting or in an hour or an hour and a half later.
TIAC members also recorded prolonged and countless telephone conversations of PEC members, not counting proxies, which though was not an instance of direct violation of law, enabled certain candidates to create a certain favourable atmosphere.