Ս. թ. սեպտեմբերի 3-ին Ուրբաթ ակումբում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում մի շարք ՀԿ-ներ և անկախ փորձագետներ իրենց դժգոհությունը հայտնեցին ՀՀ իշխանությունների կողմից ներկայումս վարվող բնապահպանական քաղաքականության ու դրա հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ: Բանախոսները մասնավորապես անդրադարձան Երևանի Նուբարաշենի աղբի վերամշակման ծրագրի իրականացման խոչընդոտներին և Սևանա լճից կատարվող չհիմնավորված բացթողումներին, Թեղուտի անտառների վերացմանն ու Երևանում զանազան օբյեկտներ կառուցելու համար պարբերաբար կատարվող ծառահատումներին:
Ասուլիսին մասնակցեցին հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի էկոլոգիական և էթնո-մշակութային տուրիզմի ամբիոնի ավագ դասախոս Գագիկ Սուխուդյանը, ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբանության ինստիտուտի գիտական քարտուղար Էվելինա Ղուկասյանը և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը:
Բնապահպանների գնահատմամբ այսօր ՀՀ սահմանադրությամբ չի ապահովվում շրջակա միջավայրի վերականգնումը և պահպանությունը ՀՀ պետական կառույցների կողմից, սկսած ՀՀ ԱԺ-ից, որը անօրինական որոշումներ է ընդունում, ազատ ու անկախ չլինելով` դակիչի դեր է կատարում: Կոալիցիոն ուժերի մոտեցումը, որոնք քվեարկում են միաձայն, անսկզբունքայնությունը, որը դրսևորում է ՀՅԴ-ն մի բան ասելով և այլ կերպ գործելով ցույց է տալիս, որ նրանք ելնում են իրենց կամ իրենց կողմնակիցների նեղ խմբակային շահերից: ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը նույնպես իր ֆունկցիաները լիարժեք չի կատարում կամ գոնե արդյունքները տեսանելի չեն, և ավելին, հավանություն է տալիս վերջին շրջանում մասնավորապես շրջակա միջավայրին վնաս հասցնող բազմաթիվ նախագծերի:

The ecologists are anxious about the policy pursued by the Armenian authorities
A number of NGOs and independent experts expressed their concerns over ecological policy currently pursued by the Armenian authorities and its possible outcomes in a press conference held in Friday Press Club on September 3, 2008. The speakers particularly focused on the obstacles to the implementation of garbage recycling project in Yerevan's Nubarashen district, the groundless release of water from Lake Sevan, destruction of Teghut Forest and recurring loggings for the construction of various establishments.
Senior Lecturer Gagik Sukhudyan of the Chair of Ecological and Eco-cultural Tourism of Russian-Armenian (Slavic) State University, Scientific Secretary Evelina Ghukasyan of the Institute of Hydroecology and Ichthyology of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology, National Academy of Sciences of Armenia and Sona Ayvazyan, Executive Director of TIAC addressed the press conference.
In the assessment of the environmentalists the reproduction and protection of the environment, stipulated by the Armenian Constitution, is not ensured by the state institutions, including National Assembly, which adopted illegal decisions and lacking freedom and independence, had turned into a rubber stump parliament. The approach of the coalition forces who voted unanimously, and the lack of principals, manifested by the ARF-Dashnaktsutyun's difference between what they said and what they did, shows that they had acted based on their or their loyalists' parochial group interests. The Ministry of Nature Protection also failed to perform its functions properly or the results are at least not visible. Moreover, it has approved several drafts that harmed the environment of late.