Ս.թ. օգոստոսի 19-ից 21-ը բնապահպանական վտանգ սպառնացող խնդիրներով մտահոգ քաղաքացիական հասարակության մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչներ ՀՀ Ազգային ժողովի դիմաց բողոքի ցույց էին կազմակերպել ընդդեմ ՀՀ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնության, որով նախատեսվում է Սևանա լճից ջրի բացթողումների ծավալն ավելացնել մինչև 360 մլն. խոր. մետր: Կառավարության ներկայացրած «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և օգտագործման միջոցառումների տարեկան և համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը քննարկվել և ի վերջո ընդունվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում:
Կառավարության տեսակետի համաձայն միջոցառումը նպատակ ունի պաշտպանվել երաշտից: Բնապահպանները պնդում են, որ կառավարությունը պարզապես ցանկանում է փրկել Սևանի ափին տեղակայված մի խումբ օլիգարխների անօրինական կառույցները ջրասույզ լինելուց: ԹԻԱԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանի կարծիքով, դա պատճառներից մեկն է, մեկ այլ պատճառ էլ կարող է լինել անօրինական ջրօգտագործումը: Բնապահպանների մտահոգությունները հուզում էին նաև ընդդիմադիր պատգամավորներին և կառավարող ՀՅԴ խմբակցության անդամներին, որոնք սակայն կողմ քվեարկեցին օրինագծին:

A week campaign has started
Concerned over ecological danger, dozens of civil society representatives from August 19 to 21, 2008, held protest actions in front of the parliament building against the Government's legislative initiative to increase the volume of water release from Lake Sevan up to 360 million cubic meters. The government-drafted Bill on Amendments to the Republic of Armenia Law on Approval of Annual and Complex Program for the Lake Sevan Ecosystem Restoration, Conservation, Reproduction and Use was debated and eventually adopted during the National Assembly's special session.
According to the government standpoint, the measure is aimed at fending off effects of a drought. Environmentalists claim, however, that the government simply wants to salvage the illegal properties of a group of oligarchs located along Sevan's coastline, which have been at growing risk of being submerged by Sevan's rising waters. In the opinion of TIAC executive director it is one of the reasons, another reason may be illegal use of water. The environmentalists' concerns were shared by opposition parliamentarians and some of their colleagues of the governing Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun). Nonetheless, members of the Dashnaktsutyun faction in the National Assembly voted for the bill.