Ս.թ. օգոստոսի 9-ին «Ազատություն» ռադիոկայանով հեռարձակվող «Տեսակետների խաչմերուկ» ծրագրի հյուրերն էին ԹԻՀԿ նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանը: Աննա Իսրայելյանի վարած հաղորդումն անդրադարձել է վերջին ամիսների ընթացքում կոռուպցիայի դեմ ՀՀ իշխանությունների ծավալած պայքարին, որն ուղեկցվել է միջին կամ ստորին օղակի չինովնիկի, իրավապահի ձերբակալմամբ` փորձելով պարզել, թե արդյոք դա կոռուպցիայի դեմ իրական պայքարի սկիզբ է, թե՞ հմուտ PR ակցիա:
Հաղորդման հյուրերն իրենց տեսակետներն են հայտնել այն հարցի շուրջ, թե արդարացվա՞ծ է արդյոք, որ ձերբակալություններն ու քրեական գործերի հարուցումը հիմնականում առնչվում են ոստիկանության, դատախազության, կադաստրի, բուհական համակարգի և այլ ոլորտների մանր ու միջին պաշտոնյաներին:
Ամալյա Կոստանյանի կարծիքով միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ պատժելը, կանխարգելելը և դաստիարակելը սերտորեն փոխկապակցված են: Հասարակական աջակցությունը վայելելու համար իշխանությունները պետք է արձանագրեն, որ կոռուպցիան իրենց էլ է վերաբերում: Եթե խոշոր ծավալի կոռուպցիան շարունակ անպատիժ մնա, բարեփոխումների խնդրում կառավարությունը շատ արդյունավետ չի լինի: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է ոչ թե պլանավորված և ցուցադրական, այլ համակարգային լինի: Եթե չկա արդարադատություն` քաղաքացուց պահանջել, որ պաշտպանի իր շահերը շատ դժվար կլինի:

Broadcasted via Radio Liberty, "A Crossroads of Viewpoints" program on August 9 2008 brought together TIAC Chairwoman Amalia Kostanyan and MP Hermine Naghdalyan. The program, hosted by Anna Israyelyan, reflected on the Armenian authorities' fight against corruption within the latest months, manifested by arrests of middle- and lower-ranking functionaries and law enforcement officials. Hence, an attempt was made to sort out if it implied a start of a true fight against corruption or was merely a skilful PR action.
The guests of the program expressed their viewpoints whether or not the arrests and opening of criminal cases against middle- and lower-ranking functionaries of police, prosecutor's office, cadastre, universities and so on were justified.
In the opinion of Amalia Kostanyan, the international experience shows that punishment for, prevention and education on corruption are closely interrelated. In order to enjoy public support the authorities should record corruption related to high-ranking officials as well. The Government will not be effective and successful in carrying out reforms unless grand corruption remains unpunished. Fight against corruption should be systemic and not planned or rhetoric. Should no justice be exercised, it would be a challenge to require the citizens to protect their interests.