Ազատություն ռադիոկայան. Քաղաքացիական հասարակությունը «իմիտացիա» է որակում Դաշնակցության և Հանրապետականի համաձայնագիրը, որով նրանք խոստանում են պայքարել կոռուպցիայի դեմ, ավելին` տարանջատել բիզնեսը իշխանությունից: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպիցոն կենտրոնի իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանը նշում է՝ եթե իշխող Հանրապետականը իսկապես ցանկանում էր պայքարել կոռուպցիայի դեմ և տարանջատել բիզնեսը իշխանությունից, ապա դա առանց Դաշնակցության էլ կարող էր անել: Իսկ Դաշնակցությունը այն ամենակարող ուժը չէ, որին կհաջողվի ստիպել Հանրապետականին փոխել վարքագիծը: «Բացի դրանից, եթե նայենք ովքեր են պայքարում կոռուպցիայի դեմ, մի փոքր ավելի ծաղրի է նման։ Այն մարդիկ, ում մասին մենք տարիներ շարունակ նշում ենք, որ հովանավորում են բիզնեսներ կամ գտնվում են կոռուպցիոն սկանդալների մեջ, հայտնվում են կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի մեջ»,- ընդգծեց Տիգրանյանը։
Տարիներ շարունակ շահերի բախման մեջ գտնվող պաշտոնյաների հարցը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովում բարձրացրած և այդպես էլ որևէ արդյունքի չհասած Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավախորհրդատուն ընդգծում է՝ իշխանությունը, որը մի ձեռքով հովանավորում է այս կամ այն բիզնեսը, մյուս ձեռքով ինքն իրեն չի պատժելու:
«Դիմումներ ենք ներկայացրել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով՝ կապված ֆինանսների ներկայիս նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կողմից բիզնեսների հովանավորության հետ, Տարոն Մարգարյանի՝ որոշ բիզնեսներում ներգրավվածության և գույքը, ունեցվածքը ոչ ճիշտ հայտարարագրելու հետ, պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի գույքի եկամուտների հայտարարագրի հետ։ Էթիկայի հանձնաժողովը հարուցեց վարույթ, բայց կայացրեց որոշում, որ նրանք այդ ընկերությունների նկատմամբ շահերի բախման իրավիճակում չեն գտնվում, օրինակ, Գագիկ Խաչատրյանի հորեղբոր որդիների մասով և իր զավակների բիզնեսի մասով»,- ասաց նա։
«Մենք այստեղ շատ խորը օրենսդրական խնդիր ունենք, թե ինչ բան է շահերի բախումը։ Եթե «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով առաջնորդվենք, թե ինչպես է ձևակերպվում շահերի բախումը, մեր երկրում շահերի բախում երբևէ վրա չի հասնի, որովհետև օրենքը շատ ոչ իրատեսական ձևակերպում է պարունակում։ Դա հնարավորություն է տալիս պաշտոնյային ցանկացած պարագայում ասելու, որ շահերի բախում չկա»,- հավելել է Տիգրանյանը։

A meeting of the representatives of political forces and civil society with the experts Christoph Grabenwarter (Austria), Aivars Endzins, (Latvia) and Simona Granata-Menghini, Deputy Secretary of the Venice Commission (Italy) of European Commission for Democracy through Law - Venice Commission who visited Armenia to assist the process of constitutional reforms in Armenia was held on August 25, 2015. Sona Ayvazyan, Deputy Director and Heriknaz Tigranyan, Legal Adviser of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) took part in that discussion on Constitutional reforms in Armenia. In her speech Sona Ayvazyan presented TIAC’s remarks on the draft constitutional amendments, summing up the challenges and threats, which are of concern for civil society.
The Venice Commission will publish its final opinion on the draft constitutional amendments on October 26-28.The Experts of Venice Commission believed that they gathered impressions during the meeting and received new information to be considered in the new document.
As we know, on 1 November 2013, the President of the Constitutional Court of Armenia, Gagik Harutyunyan, in his quality of coordinator of the Professional Commission for Constitutional Reforms on behalf of the President of the Republic of Armenia, requested the assistance of the Venice Commission in the process of revision of the Constitution of Armenia. A working group of Rapporteurs was set up, composed of Bartole, Endzins, Grabenwarter, Khabrieva, Tanchev, and Tuori.