Ս.թ. հունիսի 22-ից 29-ը ԹԻՀԿ նախագահ Ամալյա Կոստանյանը մասնակցել է Թաֆտս համալսարանի Ֆլեչեր ինստիտուտի ոչ բռնի հակամարտությունների ուսումնասիրման հատուկ հետազոտությունների ամառային դասընթացին: Դասընթացը կազմակերպվել էր Ֆլեչերի Իրավունքի և դիվանագիտության ֆակուլտետի և Վաշինգտոնում տեղակայված Ոչ բռնի հակամարտության միջազգային կենտրոնի կողմից: Դասընթացների ծրագրում արծարծվում էին համաշխարհային հնչեղություն ունեցող հրատապ խնդիրներ, ինչպիսիք են` ինչո՞ւ որոշակի քաղաքացիական ուժերի կողմից առաջնորդվող որոշ շարժումներ հաջողությամբ են պսակվում, մինչդեռ մյուսները տապալվում են, որո՞նք են քաղաքացիական ոչ բռնի դիմադրության ամենակարևոր ռազմավարական նկատառումները, ի՞նչ դերակատարություն են լրատվամիջոցներն ու հաղորդակցության միջոցները ունեցել այդ պայքարում, որո՞նք են դրսի ուժերի դերը տեղական շարժումներում: Ուսումնասիրության են արժանացել քաղաքացիական պայքարի պատմական և ժամանակակից դեպքեր, ներառյալ որոշակի խնդիրների վրա հիմնված, ինչպես նաև օտարերկրյա նվաճողների և բռնապետական կառավարությունների դեմ ուղղված ժողովրդական շարժումները:
Ֆլեչեր ինստիտուտի ոչ բռնի հակամարտությունների ուսումնասիրմանը նվիրված ամառային դասընթացը տարբեր առարկաներ ընդգրկող հատուկ հետազոտությունների միակ դասընթացն է, ուր դասավանդում են առաջատար գիտնականներ, ոչ բռնի ռազմավարական գործողություններ իրականացրած փորձառու պրոֆեսիոնալներ և դրան առնչվող ոլորտների հեղինակություններ: Ծրագրին մասնակցում էին բազմաթիվ ` Չինաստանից մինչև Վենեսուելա ընդգրկող երկրներից ժամանած տեղական և միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների անդամներ, լրագրողներ, միջազգային ինստիտուտների, գիտահետազոտական կառույցների աշխատակիցներ, գիտնականներ, շահագրգիռ վերլուծաբաններ և խորհրդատուներ:

TIAC Chairwoman Amalia Kostanyan attended Tufts University's Fletcher Summer Institute for the Advanced Study of Nonviolent Conflict from June 22 to 29, 2008. The education program was organized by Fletcher School of Law and Diplomacy and Washington-based International Center on Nonviolent Conflict. The Institute schedule comprised a variety of questions addressing the most pressing issues affecting the world, such as: Why do certain civilian-led strugglers succeed while others fail? What are the most important strategic considerations in nonviolent civil resistance? What roles have media and communications played in those struggles? How have external actors interacted with local movements? Historical and contemporary cases of civilian-based struggles were examined, including issues-based movements as well as popular struggles against foreign occupations and authoritarian governments.
FSI for the Advanced Study of Nonviolent Conflict is the only executive education program in the advanced, interdisciplinary study of nonviolent conflict, taught by leading scholars and practitioners of strategic nonviolent action and authorities from related fields. The program brought together members of local and international NGOs, journalists, staff members of international institutions, scholars and staff members of think tanks and research groups, interested policy analysts and advisors from a wide range of countries from China to Venezuela.