Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) նախագահ Ամալյա Կոստանյանի կարծիքով անհրաժեշտ է լուրջ գնահատական տալ նախորդ տարիների գործունեությանը, հատկապես օրենքների կիրառմանն ու կոռումպացված պաշտոնյաների` դատական կարգով հետապնդմանը նախքան ՀՀ Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2008-2012թթ. միջոցառումների ծրագրին ձեռնամուխ լինելը: ԹԻՀԿ-ը մանրամասն դիտողություններ և առաջարկություններ է արել ծրագրի առաջին գլխի վերաբերյալ, որոնք ներկայացված են ստորև:
ԹԻՀԿ-ի 40 առաջարկություններից 29-ը լիովին կամ մասամբ ընդունվել են նախագիծը կազմող փորձագիտական խմբի կողմից ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջոցով:
Մանրամասների համար տես` Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի դիտողությունները և առաջարկությունները ՀՀ Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2008-2012թթ. միջոցառումների ծրագրի առաջին գլխի վերաբերյալ

In the firm belief of the Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center Amalia Kostanyan, activities of the past years should be given a serious evaluation with emphasis on enforcement of laws and prosecution of corrupt government officials before starting the development of the Republic of Armenia Anti-corruption Strategy and its 2008-2012 Implementation Action Plan. TIAC came up with detailed comments on its first chapter presented below.
Out of the 40 comments presented by TIAC 29 were fully or partly accepted by the drafting expert group through OSCE Yerevan Office.
For more details, please see Remarks and Suggestions on the First Chapter of the Republic of Armenia Anti-corruption Strategy and Its 2008-2012 Implementation Action Plan by the Transparency International Anti-corruption Center